Za niespełna dwa tygodnie minie 16 lat od pamiętnego, jednak bardzo tragicznego wydarzenia w historii Polski oraz kościoła rzymskokatolickiego. Mowa oczywiście o śmierci papieża Polaka, Jana Pawła II, który piastował najwyższe stanowisko w kościele katolickim przez niespełna 27 lat. Grób papieża wywołuje łzy u każdego wspominającego osobę Karola Wojtyły.

Grób Jana Pawła II znajduje się w Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra. Został tam umiejscowiony 2 maja 2011 roku, po uroczystościach związanych z beatyfikacją papieża Polaka. Aż ciężko uwierzyć, że wkrótce minie 16 lat odkąd nie ma go pośród nas.

Wspomnienie Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku jest jednym z najbardziej pamiętnych dni w historii kościoła rzymskokatolickiego. Właśnie wtedy przyszło nam pożegnać jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, czyli papieża Polaka, Jana Pawła II. Karol Wojtyła piastował najwyższe stanowisko w kościele wyznania katolickiego przez ponad 26 lat.

Pochodzący z Wadowic papież od 1992 roku cierpiał na chorobę Parkinsona, która z wiekiem postępowała. W dodatku jeszcze tego samego roku przeszedł przez ciężką operację usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Z dolegliwościami zmagał się do samej śmierci.

Pogorszenie stanu zdrowia Karola Wojtyły nastąpiło na początku lutego 2005 roku, niespełna dwa miesiące przed śmiercią. Wówczas wiele dni spędził w szpitalu, gdzie przeszedł przez zabieg tracheotomii, konieczny z powodu niewydolności oddechowej, wywołanej grypą.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Nasz kochany papież zmarł 2 kwietnia o godzinie 21:37. Wówczas wszystkie media w Polsce zamieściły czarne wstęgi, a 3 kwietnia Rada Ministrów wprowadziła stan żałoby narodowej.

Grób Jana Pawła II

Pogrzeb papieża Polaka odbył się 6 dni po śmierci, 8 kwietnia 2005 roku. Mszę świętą poprowadził następca Karola Wojtyły, Joseph Ratzinger, czyli Benedykt XVI. Grób Jana Pawła II został umieszczony w krypcie w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie.

Miał znajdować się nieopodal miejsca, gdzie rzekomo znajduje się grobowiec św. Piotra. 29 kwietnia 2011 roku nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. Trumna z ciałem papieża Polaka została wystawiona w Bazylice św. Piotra, którą odwiedził sam Benedykt XVI.

2 maja 2011 roku trumnę Karola Wojtyły złożono w Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra, gdzie dotychczas pochowany był bł. Innocenty XI. Trumna została przykryta płytą z białego marmuru, na której widnieje napis w języku łacińskim.

W ubiegłym roku nasz ukochany papież obchodziłby 100. rocznicę swoich urodzin. Jak każdy wielbiciel jego postaci wie, miał swoją ulubioną piosenkę, jaką była słynna Barka. Widok grobu polskiego Ojca Świętego sprawia, że łzy same cisną się do oczu.

Zobacz zdjęcie:

grób
fot. screen youtube@
Arlington Catholic Herald

Tak wygląda nagrobek św. Jana Pawła II.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wikipedia.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl