Grupa krwi może wpłynąć na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Jak wynika z badań duńskich naukowców, cytowanych przez o2.pl, są wśród nas szczęściarze, którzy mogą uchronić się przed zachorowaniem właśnie dzięki swojej grupie krwi. Co więcej, zwiększa się szansa, że te osoby przejdą zakażenie COVID-19 zdecydowanie łagodniej.

Duńscy naukowcy wykazali, że grupa krwi może mieć znaczący wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem. W zależności od grupy niektórzy mogą być bardziej lub mniej podatni na zachorowanie, ale jeśli nawet zostaną zakażeni, mogą przechodzić chorobę w bardzo łagodny sposób.

Grupa krwi a koronawirus

W czasopiśmie Blood Advances wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne Duńscy naukowcy postawili tezę, że mniej narażone na zakażenie koronawirusem są osoby z grupą krwi 0. Swoją teorię podparli badaniami, które przeprowadzono na 473 654 osobach, wykonując im testy na obecność koronawirusa w okresie luty – lipiec. Tylko 7422 otrzymały wynik negatywny, a wśród nich a 38,4 % osób miało grupę krwi 0.

Naukowcy zaznaczają, że badania są we wczesnym stadium i nie można jeszcze stuprocentowo potwierdzić tej tezy. Analizy są jednak na tyle wiarygodne, że badań w tym temacie podejmują się kolejni badacze, a wyniki dostarczają kolejnych potwierdzeń.

  1. 5 osób na jedną kasę, największe miasta w Polsce wchodzą w czerwoną strefę. Wiemy, gdzie mogą być problemy z zakupami
  2. Potężna eksplozja w domu, rodzina pod gruzami. Na miejscu policja i straż, trwa dramatyczna akcja ratunkowa
  3. Pilne: Wybitny polski artysta w rozpaczy błagał służbę zdrowia o pomoc. Właśnie zmarł

Osoby z grupą krwi 0 mają mniejszą szansę na zakażenie

Z kolei badacze, którzy wykonali analizy w Kanadzie, udowodnili, że 95 % badanych przechodzących zakażenie koronawirusem bardzo ciężko miało grupy krwi A i AB. Aż 84 % pacjentów z tymi grupami wymagało podłączenia do respiratora. Zaś 61 % badanych wymagających podłączenia do respiratora miało grupy krwi 0 i B. Badanie wykazało także, że osoby z grupami A i AB dłużej przebywały w szpitalu na oddziałach intensywnej terapii.

Dr Torben Barington, autor duńskiego badania i profesor Uniwersytetu Południowej Danii, zapewnia, że nie powinniśmy martwić się związkiem krwi a podatnością na zachorowanie na COVID-19:

– Nie wiemy, czy chodzi o wytworzenie ochrony dzięki grupie 0, czy też o jakieś niedobory związane z innymi grupami krwi. Myślę jednak, że grupa krwi ma znaczenie naukowe i kiedy przeanalizujemy wszystkie mechanizmy, być może będziemy mogli wykorzystać wyniki naszych badań w procesie leczenia – tłumaczy doktor, cytowany przez medonet.pl.

W medycynie od dawna wiadomo, że grupa krwi może, choć nie musi wpływać na przebieg danej choroby. Naukowcy przypominają, że każdy jest narażony na zachorowania, a posiadanie grupy 0 nie zwalnia z obowiązku uważania na siebie.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

GRUPA KRWI
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 16.04.2020. Epidemia koronawirusa. W zwiazku z pandemia rzad wprowadzil obowiazek zakrywania nosa i ust.

W Polsce najczęściej spotykaną grupą krwi jest 0 i A.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromna plaga we Wrocławiu. Mieszkańcy są przerażeni, boją się o siebie i psy
  2. Będzie godzina policyjna. Odważna decyzja rządu. Nowe obostrzenia za granicą to za mało
  3. Była gwiazdą „M jak Miłość”, na lata zniknęła z TV. Jak dziś wygląda? Niewiarygodne
  4. Renata: „Mój mąż zarabia krocie, mamy 2 córeczki i 500 plus. Nie będę pracować, bo mi się to nie opłaca”
  5. Lekarze biją na alarm. Apel ministerstwa zdrowia do wszystkich kobiet między 50, a 69 rokiem życia
  6. Jessica z „Rolnik szuka żony” zmieniła się nie do poznania i otworzyła własny biznes. Fani nie szczędzą jej komplementów

źródło: medonet.pl

 

Poprzedni artykułNowe zasady w L4. Nadchodzi wielka rewolucja w zwolnieniach lekarskich, Polacy będą wniebowzięci
Następny artykułWiadomość sprzed chwili. Rzecznik rządu przekazał pilny komunikat, chodzi o funkcjonowanie sklepów
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl