Grypa w Polsce zbiera swoje żniwa od września. Statystyki są naprawdę przerażające – w naszym kraju jest już 3,5 miliona ofiar choroby. Sezon grypowy trwa u nas od września do kwietnia, wkrótce więc liczba zachorowań powinna zmaleć. Bilans jest jednak niepokojący.

Sezon grypowy co roku jest zmorą pacjentów i lekarzy. Grypę można co prawda złapać przez cały rok, jednak największe nasilenie przypada na okres od września do kwietnia. W tym roku grypa w Polsce zebrała naprawdę wiele ofiar. Do tej pory zanotowano już 3,5 miliona chorych, a także 118 zgonów.

Grypa w Polsce

Choroba może przebiegać zupełnie bezobjawowo, dla większości z nas wiąże się ona jednak z bólami mięśni, stawów i głowy, a także suchym kaszlem. Ten sezon na grypę był wyjątkowo intensywny. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w ostatnim okresie sprawozdawczym od 16 do 22 marca zarejestrowano w Polsce aż 133,758 tysięcy zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. W tym samym okresie w zeszłym roku było ich ponad 70 tysięcy więcej.

GIS podaje także, że w tym sezonie epidemicznym grypa w Polsce spowodowała 118 zgonów. Najczęściej chorują osoby od okresu niemowlęcego do 14 roku życia, ofiarami grypy padają jednak wszyscy. Szczyt zachorowań zazwyczaj przypada na okres od października do listopada, a kolejny od stycznia do marca.

Czym objawia się grypa?

W tym roku grypa w Polsce dopadła aż 3,5 miliona rodaków. Czym się objawia? Często z początku myli się ją z przeziębieniem, jest jednak dużo potężniejsza. Najczęstsze objawy grypy to wysoka gorączka, silny ból głowy, dotkliwy ból mięśni i stawów oraz suchym, uciążliwym kaszlem. Katar nie występuje prawie wcale.

Od pierwszych chwil zarażenia wirusem czujemy także niezwykle silne zmęczenie, które nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Do tego dochodzi światłowstręt, a często nawet omdlenia! Tak silnych objawów nie należy lekceważyć, nieleczona grypa może bowiem doprowadzić do poważnych powikłań. W tym roku grypa w Polsce była wyjątkowo uciążliwa, miejmy nadzieję, że przyszły sezon epidemiczny będzie dla nas odrobinę łaskawszy i będziemy mogli cieszyć się zdrowiem!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

grypa w polsce
unsplash.com Rex Pickar

Grypa z Polsce była w tym roku wyjątkowo uciążliwa. 

grypa w polsce
unsplash.com Jesper Aaggergaard

Wirus dopadł w tym sezonie aż 3,5 miliona Polaków.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułAgata Duda o strajku nauczycieli. Jej słowa wywołały kontrowersje
Następny artykuł44-letnia piosenkarka jest w ciąży! Pokazała zdjęcie zaokrąglonego brzucha
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.