Grypa w Polsce zbiera swoje żniwa od września. Statystyki są naprawdę przerażające – w naszym kraju jest już 3,5 miliona ofiar choroby. Sezon grypowy trwa u nas od września do kwietnia, wkrótce więc liczba zachorowań powinna zmaleć. Bilans jest jednak niepokojący.

Sezon grypowy co roku jest zmorą pacjentów i lekarzy. Grypę można co prawda złapać przez cały rok, jednak największe nasilenie przypada na okres od września do kwietnia. W tym roku grypa w Polsce zebrała naprawdę wiele ofiar. Do tej pory zanotowano już 3,5 miliona chorych, a także 118 zgonów.

Grypa w Polsce

Choroba może przebiegać zupełnie bezobjawowo, dla większości z nas wiąże się ona jednak z bólami mięśni, stawów i głowy, a także suchym kaszlem. Ten sezon na grypę był wyjątkowo intensywny. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w ostatnim okresie sprawozdawczym od 16 do 22 marca zarejestrowano w Polsce aż 133,758 tysięcy zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. W tym samym okresie w zeszłym roku było ich ponad 70 tysięcy więcej.

GIS podaje także, że w tym sezonie epidemicznym grypa w Polsce spowodowała 118 zgonów. Najczęściej chorują osoby od okresu niemowlęcego do 14 roku życia, ofiarami grypy padają jednak wszyscy. Szczyt zachorowań zazwyczaj przypada na okres od października do listopada, a kolejny od stycznia do marca.

Czym objawia się grypa?

W tym roku grypa w Polsce dopadła aż 3,5 miliona rodaków. Czym się objawia? Często z początku myli się ją z przeziębieniem, jest jednak dużo potężniejsza. Najczęstsze objawy grypy to wysoka gorączka, silny ból głowy, dotkliwy ból mięśni i stawów oraz suchym, uciążliwym kaszlem. Katar nie występuje prawie wcale.

Od pierwszych chwil zarażenia wirusem czujemy także niezwykle silne zmęczenie, które nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Do tego dochodzi światłowstręt, a często nawet omdlenia! Tak silnych objawów nie należy lekceważyć, nieleczona grypa może bowiem doprowadzić do poważnych powikłań. W tym roku grypa w Polsce była wyjątkowo uciążliwa, miejmy nadzieję, że przyszły sezon epidemiczny będzie dla nas odrobinę łaskawszy i będziemy mogli cieszyć się zdrowiem!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

grypa w polsce
unsplash.com Rex Pickar

Grypa z Polsce była w tym roku wyjątkowo uciążliwa. 

grypa w polsce
unsplash.com Jesper Aaggergaard

Wirus dopadł w tym sezonie aż 3,5 miliona Polaków.

grypa w polsce
unsplash.com Kelly Sikkema

Grypa cechuje się uciążliwym kaszlem i wysoką gorączką.

grypa w polsce
pixabay.com

Do objawów dochodzą także ogromne zmęczenie, ból mięśni i stawów.

grypa w polsce
unsplash.com Dominik Martin

Objawów grypy nie należy lekceważyć, bowiem nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Polka stworzyła rewolucyjną protezę piersi 3D dla kobiet po mastektomii
  2. Tampony bez sznureczków. Czy są lepsze od tradycyjnych tamponów?
  3. Co najłatwiej przedawkować? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista!
  4. Jak rozpoznać raka jelita grubego? Bardzo łatwo go pomylić z czymś niegroźnym

źródła: poradnikzdrowie.pl, gs24.pl, onet.pl

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułAgata Duda o strajku nauczycieli. Jej słowa wywołały kontrowersje
Następny artykuł44-letnia piosenkarka jest w ciąży! Pokazała zdjęcie zaokrąglonego brzucha
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.