Gryzonie z całego świata zmieniły się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat. Zauważono bowiem, że ich rozmiar uległ zmianie i obecnie są zdecydowanie mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Eksperci upatrują się przyczyny w być może ocieplającym się klimacie i postanowili zweryfikować słuszność swojej teorii. 

Na całym świecie zauważono, że gryzonie nie są już tak potężnych rozmiarów, jak kiedyś. Obecni przedstawiciele tego gatunku są o wiele mniejsze. Badacze, związani z Muzeum Historii Naturalnej stanu Floryda postanowili sprawdzić, czy rozmiar gryzoni jest związany z ocieplającym się klimatem. 

Rozmiar gryzoni uległ zmianie 

Gryzonie w ostatnim czasie zmieniły się nie do poznania. Jeszcze kilka lat temu ich rozmiar był zdecydowanie większy niż obecnie. Naukowcy podejrzewają, że ta zmiana może być uwarunkowana ocieplającym się klimatem. Zdaniem niemieckiego biologa Carla Georga Lucasa Christian Bergmanna przedstawiciele jednego gatunku mogą różnić się rozmiarem w zależności od temperatury otoczenia, w jakim żyją. 

Dla przykładu jelenie, które żyją na północy Europy, gdzie klimat jest dość surowy, są większe niż jelenie z południa, gdzie temperatury są o kilkanaście stopni wyższe. Idąc tym tropem, naukowcy postanowili sprawdzić, czy to samo założenie ma zasadność przy badaniu przyczyny nagłej zmiany rozmiaru gryzoni z całego świata.  

  1. Tajemnicza pasja Jarosława Kaczyńskiego. Nie chodzi o koty, nie mieliśmy pojęcia
  2. Wielka radość w domu Rozenek. Zdjęcie syna pojawiło się w sieci, wszystkiego najlepszego
  3. Wyrzucasz ogonki z czereśni? Popełniasz wielki błąd. Niesamowite, że tak mało osób zna prawdę

Naukowcy przeprowadzili eksperyment 

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej stanu Floryda postanowili przyjrzeć się bliżej szczątkom myszaków polnych, aby porównać ich wielkość z obecnymi gryzoniami. Wyniki tej analizy nie pozostawiają żadnych wątpliwości, gryzonie są zdecydowanie mniejsze, niż ich bracia żyjący kilkadziesiąt lat temu. Jak podaje portal menaway.interia.pl, od około 70 lat ich rozmiar sukcesywnie maleje. 

Eksperci, powołując się na teorię Carla Georga Lucasa Christian Bergmanna, przypuszczają, że ma to związek z ocieplającym się klimatem. Jednak te hipotezy nie zostały jeszcze potwierdzone. Naukowcy planują w przyszłości kontynuować badania, aby dowiedzieć się, gdzie rzeczywiście leży przyczyna.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

gryzonie
fot. unsplash.com/Yunu Dinata

Gryzonie na całym świecie są zdecydowanie mniejsze niż kilkadziesiąt lat temu. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przeraźliwa przepowiednia Jackowskiego. Jasnowidz mówi o dziwnej rzeczy. Co się wydarzy?
  2. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
  3. Prawdziwa tragedia aktorki „Barw Szczęścia”. Ojciec zmarł na rękach gwiazdy
  4. Mąż Dominiki Gwit skomentował jej zdjęcie w stroju kąpielowym. Wielu jego słowa się nie spodobają
  5. Gotujesz rosół z kurczaka? Pamiętaj o triku naszych babć, prawdziwy zapomniany hit
  6. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Źródło: menway.interia.pl 

 

 

 

 

Poprzedni artykułUwielbiały ją miliony widzów. Przeszła szereg operacji plastycznych, dziś ciężko ją poznać
Następny artykułBohaterka „Królowych Życia” miała poważny wypadek. Jest dramatyczne oświadczenie gwiazdy
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.