Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Gwiazdy, które wzięły „rozwód kościelny”. Numer 4 znają wszyscy Polacy, jego decyzja zaskoczyła każdego
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 19.10.2022 22:15

Gwiazdy, które wzięły „rozwód kościelny”. Numer 4 znają wszyscy Polacy, jego decyzja zaskoczyła każdego

rozwód
fot. TRICOLORS/East News, instagram.com/katarzyna_skrzynecka_official/czarekpazura

Te gwiazdy po zakończeniu małżeństwa uzyskały nie tylko rozwód cywilny. Choć nie jest to prosta procedura, udało się im także unieważnić przysięgę w kościele. Teraz mogą w pełni korzystać z sakramentów. Jeden z przypadków wzbudza szczególne emocje wśród Polaków.

Zgodnie z prawem, aby uzyskać rozwiązanie mylnie nazywane „rozwodem kościelnym”, należy przedstawić i udowodnić konkretny powód — wypalenie uczuciowe zdecydowanie nie wystarczy.

Gwiazdy, które uzyskały „rozwód kościelny”

Prawo kanoniczne przewiduje tylko kilka określonych sytuacji, w których można unieważnić przysięgę kościelną, a co za tym idzie: unieważnić poprzednie małżeństwo.

Powody, które to umożliwiają, to między innymi: wady umowy małżeńskiej lub obrzędu, stwierdzenie pokrewieństwa między małżonkami, różna wiara, impotencja, wieczysty ślub czystości, podstęp lub kwestie natury psychicznej.

Jacek Borkowski i Elżbieta Jasińska

Znany m.in. z „Piggate”, czy „Na wspólnej” Jacek Borkowski trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Posunął się naprawdę daleko, by uzyskać „rozwód kościelny” z pierwszą żoną, Elżbietą Jasińską, którą poznał jeszcze na studiach. Wykorzystał zapis mówiący, że przesłanką do unieważnienia małżeństwa jest zatajenie faktu związanego z naturą lub psychiką i składając wyjaśnienia stwierdził, że jest gejem.

Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Urbański

On był funkcjonariuszem, który właśnie odbierał wyróżnienie za walkę z piractwem fonograficznym — ona wręczała mu nagrodę. Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Urbański poznali się w 2003 roku i wkrótce wzięli ślub, by trzy lata później ogłosić rozstanie. Ironią losu jest to, że sprawa rozwodowa trwała dwukrotnie dłużej niż ich związek. W międzyczasie pomiędzy byłymi małżonkami wybuchł konflikt ze zdradami w tle. Sprawa ostatecznie zakończyła się w 2015 roku, kiedy przysięga została unieważniona przez kościół.

Cezary i Żaneta Pazura

Cezary Pazura dwukrotnie podchodził do unieważnienia swojego małżeństwa. Za pierwszym razem udowodnił, że jego żona, Żaneta ukrywała swoje wizyty u psychologa. „Sukcesu” nie udało się niestety powtórzyć z Weroniką Marczuk, z którą rozstał się w 2007 roku po 12 wspólnych latach. Na szczęście wygląda na to, że aktor nareszcie odnalazł spokój u boku Edyty.

Jacek i Monika Kurscy

„Rozwód kościelny”, który do dziś wywołuje wielkie emocje wśród Polaków, zaliczył w 2015 roku prezes kierującej się rodzinnymi wartościami stacji TVP. Jacek Kurski i Monika uzyskali rozwód cywilny w 2015 roku, jednak aż do 2021 nie mógł ponownie stanąć na ślubnym kobiercu z nową partnerką Joanną. Unieważnienie poprzedniej przysięgi wywołało niemałe kontrowersje, zwłaszcza że pierwsze małżeństwo byłego szefa Telewizji Polskiej trwało 23 lata.

Mateusz Damięcki i Patrycja Krogulska

Para pobrała się w 2010 roku. Ich związek rozpadł się jednak już po ośmiu miesiącach. Dużo dłużej, bo kilka lat zajęło aktorowi unieważnienie małżeństwa kościelnego. Argumentował je tym, że jemu zależało na religijnym wymiarze ceremonii, a Patrycji na wystawnym przyjęciu.

Dorota Szelągowska i Adam Sztaba

Historia małżeństwa i rozwodu tej pary jest niezwykła. Ślub wzięli po 11 latach związku, ale już po trzech miesiącach od ceremonii zdecydowali się rozstać. Jako że oboje są wierzący i chcieli w pełni korzystać z sakramentów, przez długi czas starali się o unieważnienie małżeństwa.

Michał Wiśniewski i Mandaryna

Muzyk jest obecnie w związku z piątą żoną, Polą. Najsłynniejsza ceremonia, transmitowana na żywo na kanale TVN z odległej Kiruny, czyli ślub z Mandaryną, została unieważniona, ponieważ małżonkowie składali przysięgę w kościele protestanckim.

Zobacz zdjęcia:

rozwód
rozwód
rozwód
rozwód
rozwód
rozwód
rozwód

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Co podać dziecku na kaszel i ból gardła?
  2. Na co pomaga neo-angin? Sprawdź
  3. Do sali chorego Tomasza Lisa wszedł ksiądz. Dziennikarz zareagował błyskawicznie

Tagi: rozwód