HBO Czarnobyl to nowy miniserial o historii jednej z największych katastrof XX wieku. W sieci pojawił się zwiastun serialu o wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu – serial będzie opowiadał fabularyzowaną historię o najsłynniejszej awarii elektrowni jądrowej w Europie. Jaka jest fabuła i kto zagra główne role?

Awaria elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku odbiła się szerokim echem na całym świecie. To najtragiczniejsza w skutkach katastrofa spowodowana przez człowieka XX wieku. To również historia, w której swoje życie i zdrowie straciło wielu ratowników. HBO Czarnobyl to fabularyzowana historia o kulisach wybuchu reaktora oraz opowieść o ówczesnej polityce.

HBO Czarnobyl – kto zagra i kiedy premiera?

Jared Harris wcieli się w role Walerija Ledasowa, radzieckiego fizyka, który był członkiem komisji, która badała przyczyny awarii elektrowni, co więcej Ledasow jako pierwszy zrozumiał powagę i skalę katastrofy. Stellan Skarsgard wciela się w Borysa Szczerbinę, zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR, który przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii.

W rolę radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora wcieli się Emily Watson. Premiera serialu HBO Czarnobyl odbędzie się we wtorek, 7 maja w HBO i HBO GO, dzień po amerykańskiej premierze. W HBO GO serial dostępny będzie od rana, a w HBO jego emisja została zaplanowana na godz. 21:10. Serial będzie składał się z pięciu odcinków.

Awaria elektrowni w Czarnobylu

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do wielkiej eksplozji. Na terenie ówczesnego ZSRR wybuchła chmura radioaktywna, która spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Ukrainy, Rosji, co więcej radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym po Polsce, Europie Środkowej, Zachodniej, a nawet Skandynawii. 

W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób, w tym 50 000 osób z miasta Prypeć, znajdującego się kilka kilometrów od elektrowni. Do tej pory obszar 30 kilometrów wokół elektrowni jest zamknięty, ze względu na duże promieniowanie.

ZOBACZ ZWIASTUN:

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pixabay.com/Amort1939

28 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu doszło do wybuchu reaktora elektrowni jądrowej.