Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Higiena intymna: jak zadbać o swoje delikatne miejsca?
Redakcja Lelum.pl
Redakcja Lelum.pl 29.11.2018 12:35

Higiena intymna: jak zadbać o swoje delikatne miejsca?

Higiena intymna
unsplash.com – Aiony Haust

Higiena intymna jest niezwykle istotną sferą kobiecej pielęgnacji. Odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych nie tylko zapewni uczucie komfortu, lecz także skutecznie chroni nasze ciało przed zakażeniami. W jaki sposób zadbać o swoje delikatne miejsca?

Higiena intymna wymaga wyjątkowego traktowania. Kobiety zdecydowanie częściej narażone są na infekcje stref intymnych, dlatego też tak istotną kwestię stanowi odpowiednia pielęgnacja tego obszaru naszego ciała. Nie powinnyśmy bagatelizować związanych z higieną miejsc intymnych, bo są równie ważne, jak reszta naszego ciała. Z pewnością wiele z was ma mnóstwo wątpliwości dotyczących higieny miejsc intymnych. W tym artykule postaramy się rozwiać je wszystkie.

Higiena intymna: czym myć?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do okolic intymnych. Dlaczego warto używać płynu do higieny intymnej? Drogeryjne żele pod prysznic są nieodpowiednie dla wrażliwych miejsc, bo mogą powodować podrażnienia, wysuszając śluzówkę i zaburzając naturalną mikroflorę bakteryjną. Tradycyjne preparaty do kąpieli nie sprawdzą się podczas pielęgnacji intymnych części ciała. Warto zaopatrzyć się w płyn do higieny intymnej.

Higiena intymna: dlaczego warto używać płynu?

Odpowiednio dobrany płyn do higieny intymnej nie tylko zwiększy twoje uczucie komfortu, ale też zapobiegnie powstawaniu przykrych dolegliwości. W normalnych warunkach prawidłowe pH pochwy waha się w przedziale od 3,8 do 4,5 i posiada odczyn kwaśny. Zwykłe mydło, podobnie jak żele i płyny do kąpieli wprawdzie skutecznie oczyszczą nasze miejsce intymne, jednak przez swój zasadowy, pozbawią nasze strefy intymne warstwy ochronnej i zaburzą kwaśny odczyn pochwy. Z tego właśnie powodu nie powinno być używane w okolicach intymnych.

Jaki płyn do higieny intymenej wybrać? W skład płynu do higieny intymnej wchodzą substancje łagodzące, jak choćby wyciąg z aloesu i rumianku, które dzięki swoim nawilżającym właściwościom korzystnie oddziałują na delikatne miejsca. Odpowiednio dobrany płyn do higieny intymnej może uchronić nas przed niechcianymi infekcjami. Najbezpieczniej wybierać preparaty, które posiadają atest Towarzystwa Ginekologicznego.

Higiena intymna: jak myć okolice intymne?

Okolice intymne wymagają delikatnej pielęgnacji. Nie należy przenosić bakterii na cewkę moczową, a także na przedsionek pochwy. Z tego powodu najbardziej istotny jest kierunek mycia: powinie odbywać się w kierunku od pochwy. Do mycia okolic intymnych powinnyśmy używać dłoni. Zarówno gąbki, jak i myjki nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą wywołać podrażnienie. Gąbki i myjki są także siedliskiem drobnoustrojów. Zdecydowanie zdrowsze dla naszego zdrowia jest prysznic niż długa, gorąca kąpiel. Jeśli kąpiel w wannie przy świecach wprawia cię w błogi nastrój i nie chcesz z niej rezygnować, zadbaj o to, by nie trwała dłużej, niż 15 minut. Zwłaszcza podczas okresu powinnaś korzystać z prysznica. Dzięki zawartości kwasu mlekowego płyny do higieny intymnej zapewnią utrzymanie odpowiedniego pH w pochwie.

Płyn do higieny intymnej: czy używać? Odpowiedni płyn do higieny intymnej nie zaburzy twojej naturalnej mikroflory bakteryjnej i nie zwiększy ryzyka występowania infekcji. W drogeriach możemy znaleźć całą gamę płynów do higieny intymnej. Jest kilka zasad, którymi powinnaś się kierować, wybierając płyn do higieny intymnej:

  • unikaj intensywnych środków zapachowych, mogących wywołać reakcje alergiczne
  • unikaj silnych detergentów, jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate)
  • zwróć uwagę na zawartość kwasu mlekowego
  • wybierz preparaty zawierające substancje łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające, naturalne ekstrakty roślinne jak: aloes, rumianek, kora dębu i lukrecja
  • zwróć uwagę na obecność substancji przeciwzapalnych takich jak gliceryna czy pantenol
  • wybierz preparaty, w których zawarte są substancje antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe

Jak dbać o higienę intymną? Jeśli trudno jest ci podjąć decyzję, który płyn do higieny intymnej będzie odpowiedni dla ciebie, możesz udać się do apteki. Znajdziesz wiele produktów z certyfikatami. Pamiętaj, żeby przed dokonaniem zakupu przeczytać skład produktu. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych substancji zawartych w kosmetykach i wybierzesz najbezpieczniejszą opcję.

Higiena intymna: ile razy dziennie myć strefy intymne?

Miejsca intymne należy myć regularnie, aby nie dopuścić do infekcji. Jeśli jednak nie cierpisz na infekcję intymną i nie jesteś w trakcie okresu, wystarczy, że zadbasz o swoją higienę intymną raz lub dwa razy dziennie. Taka ilość w zupełności wystarczy, by zachować odpowiednią równowagę mikroflory. Zbyt częste mycie stref intymnych może doprowadzić się do wypłukania dobroczynnych bakterii. Najważniejsze, by zachować zdrowy rozsądek.

Jak zapobiec infekcjom intymnym? Ze względu na budowę fizjologiczną, kobiety są narażone na podrażnienia i infekcje miejsc intymnych. Natura nie pozostawiła nas jednak bez ochrony. Pałeczki kwasu mlekowego zapewniają właściwą florę bakteryjną pochwy. Niedobór bakterii kwasu mlekowego zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Tak zwane dobre bakterie są składnikiem wielu probiotyków ginekologicznych. Występują one zarówno w formie doustnej, jak i dopochwowej. Ginekolodzy zalecają stosowanie tego rodzaju probiotyków zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie menopauzy. Przydadzą się również przy infekcjach grzybiczych pochwy. Jeśli stosowanie bakterii kwasu mlekowego nie pomogło ci podczas infekcji, jak najszybciej powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Higiena intymna — jaką bieliznę nosić?

Najważniejsze, żebyś nosiła wygodną i przewiewną bieliznę. Pamiętaj, że twoje majtki nie powinny być zbyt obcisłe. Nie mogą utrudniać ci codziennego funkcjonowania, bowiem może to narazić cię na przykre dolegliwości stref intymnych. Staraj się wybierać jak najbardziej naturalne materiały, które zapewnią ci najwyższy komfort przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej higieny.

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?

Podczas miesiączki higiena intymna ma zupełnie inne znaczenie niż podczas pozostałych dni cyklu. Każda z nas wie, że te dni wymagają szczególnego traktowania. Warto zapewnić sobie komfort i regularnie pozbywać się nieprzyjemnego zapachu. Prysznic raz lub dwa razy dziennie powinien wystarczyć. Podczas miesiączki nie powinnaś zanurzać się na długie godziny w wannie, ponieważ gorąca woda rozgrzewa ciało i może nasilać krwawienia.

Tampon czy podpaska? Jest zarówno wiele miłośniczek, jak i przeciwniczek tamponów. Sytuacja klaruje się podobnie w kwestii podpasek. Niezależnie od tego, po której stronie barykady jesteś, najważniejsze, by higiena intymna była komfortowa. Najwygodniej połączyć dwa zwaśnione rody: tamponów używać na dzień, ponieważ zapewnią one dyskrecję, komfort i wygodę. W nocy zdecyduj się na podpaski. Wybierz te przeznaczone na noc, są otoczone grubszą powłoką, dzięki temu ochronią cię, podczas gdy będziesz spać. Jeśli jesteś narażona na częstsze infekcje lub masz założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, powinnaś zrezygnować z używania tamponów. Wkładka może wysunąć się wraz z tamponem, należy być wobec tego ostrożnym.

Co ile godzin wymieniać tampon? Tampon należy wymieniać co 3-4 godziny w pierwszych dniach okresu, a w pozostałe dni częstotliwość może być rzadsza, zależnie od indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że nieusunięty tampon może doprowadzić do zakażenia, dlatego szczególnie warto dbać o higienę intymną podczas miesiączki. W podobnych odstępach czasowych powinnaś wymieniać podpaskę. Ostatecznie wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Higiena intymna po stosunku

Z pewnością wiele z was zastanawia się, jak poprawnie należy dbać o higienę intymną po stosunku. Zarówno przed, jak i po stosunku seksualnym, kobiety powinny pamiętać o oddaniu moczu. Dzięki temu cewka moczowa zostanie wypłukana, a my pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów z organizmu. Nie zapomnij także o umyciu delikatnej strefy ciepłą wodą.

Jak wygląda grzybica pochwy?

Jeśli twoja higiena intymna została zaburzona, może dojść do infekcji intymnej. Nie powinnaś mieć jednak powodów do obaw — infekcje intymne u kobiet są na porządku dziennym i nie jest to powód do wstydu. Choć kwestie zdrowotne związane z higieną intymną mogą wydawać się tematem tabu, warto mówić głośno o problemach stref intymnych. Zwiększona świadomość zapewni zmniejszone ryzyko zachorowań. Jak wygląda grzybica pochwy?

Grzybica pochwy: objawy

Nieodpowiednia higiena intymna może doprowadzić do nadmiernej suchości pochwy, a także podrażnień i bolesnych otarć. Zakażenia bakteryjne charakteryzują się wodną wydzieliną w szarym kolorze i nieprzyjemnych zapachem. Jeśli występują u ciebie podane objawy, a ponadto doskwiera ci swędzenie i pieczenie podczas oddawania moczu oraz w trakcie stosunku to znak, że najprawdopodobniej masz grzybicę pochwy. W tej przykrej sytuacji powinnaś zgłosić się do ginekologa. Zaburzenie równowagi stref intymnych może zdarzyć się każdej z nas. Najważniejsze, by nie wpadać w panikę, tylko podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą nam skutecznie się wyleczyć.

Higiena intymna — podsumowanie

Zaburzenie równowagi stref intymnych to temat, który może dotknąć każdą z nas. Warto więc rozmawiać o kwestiach związanych z higieną intymną po to, by zwiększyć świadomość społeczną. Mamy nadzieję, że pigułka wiedzy zaprezentowana w powyższym artykule w precyzyjny i przystępny sposób wyjaśniła kwestie związane z higieną intymną. Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego powinnaś szczególnie dbać o swoją strefę intymną, używać odpowiedniego preparatu do higieny intymnej i regularnie odwiedzać ginekologa po to, by unikać wszelkiego rodzaju infekcji. Teraz już wiesz, jak dbać o higienę intymną.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Higiena intymna
unsplash.com – Bruce Mars

Podczas menstruacji powinnaś zrezygnować z długich, gorących kąpieli.

Higiena intymna

Nie bagatelizuj problemów związanych z higieną intymną.

Higiena intymna

Higiena intymna po stosunku jest bardzo ważna.

Higiena intymna

Podczas menstruacji twoje miejsca intymne wymagają szczególnej uwagi.

Higiena intymna

Wygodna bielizna pozwoli zachować ci najwyższy komfort podczas niechcianych infekcji.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie mam ochoty wychodzić z domu. 10 porad co robić
  2. Dlaczego po orgazmie nie mam ochoty? Ekspert tłumaczy
  3. Nie mam ochoty rozmawiać z mężem. 10 porad co robić

źródła: ginekologiawpolsce.pl, polki.pl