Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Okazuje się, że hulajnogi elektryczne nie będą mogły poruszać się po chodnikach. Jest jeden wyjątek. Znamy szczegóły.

Hulajnogi elektryczne to ostatnimi czasy jeden z najpopularniejszych środków transportu szczególnie wśród młodych osób. Niestety wchodzą w życie pewne ograniczenia.

Hulajnogi elektryczne tylko na ścieżkach rowerowych?

20 maja wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które dotyczą poruszania się hulajnogami. Według regulacji hulajnogi powinny jeździć tylko na ścieżkach rowerowych i jezdniach.

W wyjątkowych okolicznościach tzn. gdy w pobliżu nie ma ani jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, ani ścieżki rowerowej, osoba kierująca hulajnogą może poruszać się po chodniku. Jednak będą obowiązywać ją pewne zasady.

Przy konieczności jechania po chodniku, osoba na hulajnodze musi poruszać się z prędkością odpowiadającą tej, z jaką poruszają się piesi.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Ponadto, według nowych przepisów obowiązywać będą też specjalne zasady korzystania z hulajnóg. M.in. wchodzi w życie zakaz jeżdżenia na nich w tym samym czasie kilku osób.

Nowe zasady korzystania z hulajnóg

Nowe regulacje zabraniają jeżdżenia na hulajnogach kilku osób w tym samym czasie. To samo dotyczy transportu zwierząt. Ponadto od dzisiaj zakazane jest czepianie się innych pojazdów w trakcie jazdy hulajnogą lub jazda po jezdni obok drugiego uczestnika ruchu.

Jadąc na hulajnodze, musimy mieć przynajmniej jedną rękę na kierownicy, a nogi muszą cały czas znajdować się na pedałach lub podnóżkach.

A co z parkowaniem miejskich hulajnóg? Okazuje się, że hulajnogę, jak dotychczas najlepiej zaparkować w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach lub na chodniku, ale tylko wtedy, gdy w pobliżu nie ma takiego specjalnego postoju. W takiej sytuacji musimy pamiętać, by hulajnoga została zaparkowana jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, a jednocześnie daleko od jezdni. Musimy być też umiejscowiona równolegle do krawędzi jezdni. Szerokość chodnika, która zostanie pozostawiona do przejścia dla pieszych, nie może być mniejsza niż 1,5 m.

Nowa dopuszczalna prędkość, z jaką można poruszać się na hulajnodze na drogach rowerowych i jezdniach to 20 km/h. Przypominamy, że hulajnogami mogą poruszać się tylko osoby pełnoletnie lub dzieci powyżej 10. roku życia, posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy AM, A1, B1 lub T.

Artykuły polecane przez Redakcję Lelum:

  1. Grób Mieczysława Voita w złym stanie. Uwielbiany aktor zmarł ponad 30 lat temu
  2. Wakacyjna przerwa w ,,M jak miłość”. Dramatyczne sceny z udziałem Mateusza
  3. Przed chwilą ogłoszono, co z występem Rafała Brzozowskiego na Eurowizji

Źródło: Tvp.info