Ile kalorii mają pączki? Wiadomo, że przysmak ten nie liczy sobie mało kalorii. W końcu, gdyby tak było, nie stałby się symbolem tłustego czwartku. Nie wszyscy jednak przypuszczają, że tradycyjny pączek z marmoladą, lukrem i skórką pomarańczową jest znacznie bardziej kaloryczny niż większość słodyczy. Liczba kalorii ze wszystkich zjedzonych dziś pączków może przyprawić cię o mały zawrót głowy.  

Ile pączków można zjeść w tłusty czwartek i nie przytyć? Jeśli zamierzasz dziś pobić rekord w ilości zjedzonych pączków, pewnie nawet nie chcesz zastanawiać się, ile kalorii dostarczysz swojemu organizmowi. Choć tłusty czwartek rządzi się swoimi prawami i jeden dzień odstępstwa od normalnego menu, nie powinien spustoszyć naszego organizmu, to warto wiedzieć, że nawet jeden pączek to prawdziwa bomba kaloryczna. Jak myślisz, ile kalorii mają pączki? 

Ile kalorii mają pączki? 

Ulubiony pączek wielu z nas to pewnie ten tradycyjny: z lukrem, skórką pomarańczową i marmoladą. Ile kalorii ma pączek z lukrem? Szacuje się, że ten przysmak w zależności od nadzienia, sposoby przygotowania i wielkości może mieć od 320 do ponad 600 kalorii. Przyjmijmy więc, że średnia kaloryczność takiej przyjemności wynosi ok. 450 kalorii. To więcej niż przeciętny czekoladowy batonik (250-300 kalorii) i prawie równowartość jednej tabliczki mlecznej czekolady (500 kalorii). Jaką dawkę dziennego zapotrzebowania na kalorie stanowi jeden pączek? Przyjmując, że przeciętna dawka spożywanych dziennie kalorii oscyluje wokół 2-3 tys. (w zależności wykonywanej pracy, wieku i innych czynników), warto mieć na uwadze, że 5 pączków potrafi ”wyczerpać” prawie cały dzienny limit naszego zapotrzebowania na energię. A przecież nie tylko tłustym czwartkiem człowiek żyje — tego dnia spożywamy również regularne posiłki jak obiad czy śniadanie. 

Ile pączków mogę zjeść w tłusty czwartek, żeby nie przytyć? 

Wiele zależy od tego, w jakiej kondycji jest nasz metabolizm, czy mamy skłonności do tycia i od wielu innych czynników. Gigantyczne ilości w okolicach 8,9 czy 10 pączków na pewno nikomu nie wyjdą na zdrowie — w końcu pączek składa się główne z węglowodanów, tłuszczów i cukru. Są to tzw. puste kalorie, po których spożyciu szybko czujemy głód. 

Jeżeli jednak na co dzień odżywiasz się rozsądnie, nie przesadzasz ze słodyczami, uprawiasz jakąś aktywność fizyczną i jesteś osobą zdrową, nie ma powodu, żeby odmawiać sobie przyjemności zjedzenia pączka, a nawet kilku! W końcu tłusty czwartek jest tylko raz w roku, niezależnie od tego, ile kalorii mają pączki!

Jak spalić kalorie ze zjedzonych pączków? 

Z dużą ogólnością można stwierdzić, że aby spalić jednego pączka, trzeba przez godzinę chodzić na bieżni lub rekreacyjnie jeździć na rowerze. Kilka pączków to więc świetny pretekst, żeby po ich spożyciu się poruszać — przynajmniej pospacerować. 

Ile pączków zjedzą Polacy w tłusty czwartek?

Tego dnia najwięcej z nas zjada podobno od 3 do 5 pączków, przy czym panowie pozwalają sobie na zdecydowanie więcej niż panie. 

A wy? Ile pączków zamierzacie dziś zjeść? 

Zobacz zdjęcia:

ile kalorii mają pączki?
Fot. unsplash.com @eli7_gohar

Ile kalorii mają pączki? Zdecydowanie więcej niż takie pyszności mieć powinny!

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułX-Men: Mroczna Phoenix. Do sieci trafił najnowszy zwiastun filmu!
Następny artykułKrystyna Czubówna z córką. Opowiedziały o życiu bez mężczyzn