Ile zarabia prezydent? Wysokość pensji głowy państwa jest zależna od wielu czynników. W pierwszej kolejności od wysokości tak zwanej kwoty bazowej, która co roku może być zupełnie inną sumą. W drugiej kolejności obowiązuje wynagrodzenie za dodatek funkcyjny i za zasługę lat. Choć w Polsce zarobki głowy państwa nie muszą być jawne, kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy wyjawiła, jak wyglądała jego pensja w 2019 roku.

To ile wyniesie pensja prezydenta, zostało postanowione za pomocą ustawy wcielonej w życie w 1981 roku. Okazuje się, że co roku pensja głowy państwa może być zupełnie inna i zależy od planów budżetowych. Kancelaria prezydencka podała, ile zarabia prezydent Andrzej Duda. 

Ile zarabia prezydent?

Wyliczenie pensji prezydenckiej zaczyna się od ustalenia kwoty bazowej, która jest ustalana co roku podczas planowania kalendarza budżetowego. Do tej sumy dodaje się wysokość dodatku funkcyjnego i pieniądze za wysługę lat.

Jak podaje Business Insider, kancelaria prezydenta podała, że zarobki Andrzeja Dudy w 2019 roku wynosiły 20 399,99 złotych brutto miesięcznie. Czyli około 244 tysięcy złotych wynagrodzenia brutto rocznie.

  1. Rafał Trzaskowski z najlepszym wynikiem, na drugim miejscu Hołownia. Opublikowano przełomowe wyniki wyborów prezydenckich
  2. Zamiast do lodówki lub zamrażarki, włóż koperek do słoika. Powód zachwyca, już nigdy nie zrobisz inaczej
  3. Wszyscy Polacy dostaną dziś identycznego, ostrzegawczego SMS-a. Znamy jego treść

Ile zarabia pierwsza dama?

Pierwsza dama nie ma przyznanej żadnej pensji. W poprzednich latach próbowano zmienić tę ustawę, jednak bezskutecznie. Tymczasem prezydent po zakończeniu kadencji pobiera 75% swojej poprzedniej pensji.

Eks-prezydentowi przysługuje także ochrona na terenie państwa oraz dożywotnia opieka zdrowotna dla niego i jego rodziny. Jak podaje Business Insider, zarobki prezydentów na całym świecie różnią się od siebie znacznie. I tak na przykład Donald Trump zarabia 33 tysięcy dolarów miesięcznie, a premier Hiszpanii Pedro Sánchez około 100 tysięcy dolarów rocznie. To czy Andrzej Duda nadal będzie uzyskiwał pensję tę samej wysokości, zależy od jego wygranej. II tura wyborów odbędzie się 12 lipca, powstają już pierwsze sondaże, w których prezentowane są zaskakujące wyniki wyborów. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ile zarabia prezydent
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 12.10.2019. Uroczyste powolanie rzadu Mateusz Morawieckiego. N/z: prezydent Andrzej Duda, malzonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda

Wysokość pensji prezydenta zależy od kwoty bazowej, a ta z kolei jest konsekwencją na przykład inflacji. Pierwsza dama natomiast w ogóle nie dostaje wynagrodzenia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. „Jest fatalnie”. Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji
  2. Skandaliczne i oburzające zachowanie w karczmie w Zakopanem. Aż się wierzyć nie chce, okropne
  3. Jeżeli chcesz zagłosować w drugiej turze wyborów, musisz zrobić jedną rzecz. Zostało niewiele czasu
  4. Żona Trzaskowskiego zdobyła się na odważne wyznanie. Dotyczy jej męża i dzieci, wielu będzie zaskoczonych
  5. Joanna Przetakiewicz wspomina Jana Kulczyka. Pierwszy raz zdradziła powód rozpadu ich związku
  6. Podliczono głosy z 99% komisji. Kolejna zadziwiająca zmiana w wynikach wyborów, nie wszyscy są zadowoleni

Źródło: businessinsider.com.pl

 

Poprzedni artykułMagda Masny z ”Koła fortuny” świętuje dziś urodziny. Nie uwierzycie, które i jak dziś wygląda
Następny artykułPo wyborach Małgorzata Rozenek podjęła decyzję. Zacznie się już od września, ”zrobię wszystko, żeby walczyć”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl