Ile zarabiają aktorzy? Zarobki artystów to temat postrzegany jako tabu. Wielu osobom wydaje się, że gra na deskach teatru lub kinowych ekranach to zajęcie, które generuje ogromne zyski. Jak jest naprawdę? Czy artyści w naszym kraju faktycznie mogą pochwalić się niewyobrażalnie wysokimi zarobkami? Sprawdźmy! 

Aktorska gaża mieści się w bardzo szerokich widełkach. Nie jest tajemnicą, iż stawka, jaką otrzymują odtwórcy roli, zależy od ich warsztatu, doświadczenia oraz popularności, którą zyskali nie tylko w światku artystycznym, ale również wśród zwykłych ludzi. O jakich sumach możemy mówić? Ile zarabiają aktorzy? Czy największa pensja ma miejsce w przypadku produkcji filmowych?

Ile zarabiają aktorzy w Polsce? 

Ciężkie początki

Jak przyznaje wielu artystów, pierwsze kroki w zawodzie, a szczególnie w teatrze, są wyjątkowo trudne. Początkujący aktor może liczyć na pensję w wysokości od 1,5 do 2 tysięcy złotych. Zarobki doświadczonych aktorów są wyższe. Według Gazety Wyborczej aktor w krakowskim teatrze Groteska dostaje od 4,4 tysięcy do 6 tysięcy złotych. Danuta Stenka, wybitna aktorka z dużym stażem, za pracę na deskach teatru ma zarabiać około 4,5 tysiąca złotych. 

Jakie są zarobki w pracy na wielkim ekranie?

Osoby, które podjęły się pracy w branży filmowej, mogą liczyć na większe, acz bardziej nieregularne zarobki. Ile zarabiają aktorzy? Olaf Lubaszenko, za jednodniową pracę na planie filmowym otrzymuje około pięciu tysięcy złotych. Czy jest to dużo? W perspektywie jednego dnia z pewnością, jednak nagrania do filmu zazwyczaj obejmują niewiele dni w miesiącu. 

Produkcje serialowe- czy to się opłaca?

Jak się okazuje, znacznie korzystniejszą formą zarobku często okazuje się praca w serialu. Choć początkujący artyści mogą liczyć na pensję w wysokości około tysiąca złotych, ci bardziej znani otrzymują znacznie więcej. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Małgorzata Kożuchowska, znana z serialu Rodzinka.pl, za jeden dzień zdjęciowy otrzymuje nawet 7 tysięcy złotych! Biorąc pod uwagę częstotliwość nagrań, miesięczna pensja okazuje się bardzo wysoka.

Magia reklamy 

Reklama to zdecydowanie najbardziej opłacalna forma pracy w zawodzie aktora. Świetnym przykładem jest tutaj Marek Kondrat, który reklamując jeden ze znanych banków, ma otrzymywać nawet milion złotych rocznie! Ile zarabiają aktorzy? Marta Żmuda- Trzebiatowska, podpisując dwuletni kontrakt z marką produkującą kosmetyki do pielęgnacji włosów, zarobiła 750 tysięcy złotych. 

Jak więc nietrudno zauważyć, nie ma konkretnej sumy, która definiowałaby zarobki aktorów filmowych, serialowych i teatralnych. Na wynagrodzenie artysty składa się kilka istotnych czynników, wśród których należy wyróżnić staż pracy, popularność oraz nabyte przez lata doświadczenie i warsztat. W dzisiejszych czasach ogromnym atutem aktora są jego media społecznościowe.

Ile zarabiają aktorzy? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Ile zarabiają polscy aktorzy
unsplash.com Sam Moghadam

Początki aktorów bywają bardzo ciężkie. Osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki na deskach teatru, nie mogą liczyć na wysokie zarobki.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułIle waży Martyna Wojciechowska? Gwiazda ma 180 cm wzrostu, a jej waga…
Następny artykułPowstały kulki do kąpieli z…prosecco! Kto chętny?
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.