Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Czy indeks glikemiczny w diecie ma znaczenie?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 03.04.2021 19:54

Czy indeks glikemiczny w diecie ma znaczenie?

indeks glikemiczny
fot. manny moreno, www.unsplash.com

Nawet jeśli wolisz nie tracić czasu na sprawdzanie indeksu glikemicznego wszystkiego, co znajduje się na talerzu, nadal możesz czerpać korzyści z siły napędowej indeksu glikemicznego, po prostu unikając wysoko przetworzonej żywności, takiej jak biały chleb, ryż i słodkie desery. Te właśnie produkty szybko podnoszą poziom cukru we krwi.

W badaniach, w których obserwowano duże grupy ludzi, jedzących produkty o wysokim indeksie glikemicznym zauważono, że byli oni związani z większą otyłością, chorobami serca i cukrzycą.

Indeks glikemiczny w diecie – czego warto unikać?

Po pierwsze, niektóre badania sugerują, że jedzenie o niższym indeksie glikemicznym jest korzystne dla osób z cukrzycą.

Na razie nie mamy jednak ostatecznej odpowiedzi, czy dieta o niskim indeksie glikemicznym poprawia zdrowie serca. Zmniejszenie spożycia następujących pokarmów poprawi jednak ogólną jakość diety.

Zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie ma znacznie lepszy efekt, niż próba zmiany ich rodzaju.

Indeks glikemiczny dla serca

Teoria stojąca za używaniem indeksu glikemicznego do wyboru żywności – w tym owoców, warzyw, orzechów, nabiału i zbóż – jest taka, że ​​nagły wzrost poziomu cukru we krwi po jedzeniu może powodować problemy zdrowotne.

Niektóre badania sugerują, że diety o niższym indeksie glikemicznym mogą przynosić ważne korzyści zdrowotne – takie jak mniejsze ryzyko chorób serca i cukrzycy. Jak jest naprawdę? Czy indeks glikemiczny w diecie ma znaczenie?

Czy indeks glikemiczny jest przydatny?

Wysoko przetworzone ziarna.

Jedz ziarna, które są jak najmniej przetworzone, takie jak brązowy ryż lub inne produkty pełnoziarniste.

Białe ziemniaki

Zdrowsze alternatywy to słodkie ziemniaki, makaron pełnoziarnisty lub dania pełnoziarniste, takie jak tabbouleh.

Cukier

Kaloryczne słodziki, takie jak biały cukier i wysoko-fruktozowy syrop kukurydziany, mają umiarkowanie wysoki indeks glikemiczny, ale są niezależnie związane z otyłością i chorobami serca. I nie chodzi tylko o słodkie desery, które należy wziąć pod uwagę. Gotowe pieczywo, masło orzechowe, sos pomidorowy i niezliczone inne przetworzone produkty spożywcze zawierają dodatek cukru.

Tagi: