Informacja, o której trąbią wszystkie media, dotyczy kierowców z całej Polski. Być może niewielu jeszcze o niej wie, a warto zaopatrzyć się w potrzebną wiedzę i wykorzystać dostępne środki. Wszystko zacznie się już 24 października, trzeba się więc bardzo spieszyć, ponieważ zostało już niewiele czasu. Zanim ruszymy w drogę, warto zrobić jedną istotną rzecz. Może ona uratować nawet nasze życie.

Bardzo ważna informacja dla wszystkich kierowców, którzy chcą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich podróżnych. Wszystko zacznie się już od tej soboty, 24 października. Koniecznie trzeba o tym wiedzieć.

Ważna informacja dla wszystkich kierowców

Nastał okres jesienno-zimowy, a wraz z nim pogorszyła się sytuacja na drogach. Coraz szybciej zapada zmierzch, a jesienna pogoda również nie ułatwia warunków jazdy. W siąpiącym drobnym deszczu nietrudno o kolizję, ponieważ nasza widoczność jest ograniczona.

Właśnie dlatego powstała specjalna kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma ułatwić kierowcom sprawdzenie świateł drogowych. Stacje diagnostyczne, które włączą się do akcji, będą oferowały darmowy przegląd świateł w samochodzie. Ta informacja z pewnością zadowoli niejednego kierowcę.

Dodatkowo kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem związany z zagrożeniem wynikającym z nieprawidłowego oświetlenia pojazdów. Światła drogowe są niezwykle istotne zwłaszcza jesienią, gdy widoczność na drodze często pozostawia wiele do życzenia.

— Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. A te elementy często wymagają profesjonalnej oceny — wyjaśnia st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, jak cytuje jego słowa portal bydgoszcz.tvp.pl.

Portal informuje, że w ramach wspomnianej już wyżej kampanii odbędą się specjalne „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego oraz stacjach, które również wyraziły swoją chęć wzięcia udziału w tej akcji.

Na „dniach otwartych” kierowcy będą mieli okazję do bezpłatnego sprawdzenia swoich świateł w pojazdach. To z pewnością wspaniała informacja dla wielu kierowców! Pierwszy taki dzień odbędzie się już 24 października. Na kolejne można liczyć w dniach 7 i 21 listopada. Wszystkie daty wypadają w sobotę, aby jeszcze więcej ludzi mogło skorzystać z oferowanych usług.

Warto tutaj wspomnieć, że omawiana kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Należy jak najczęściej podkreślać, że nasze bezpieczeństwo, szczególnie na drogach, jest bardzo ważne. Co roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków.

 1. Kolejny kraj podjął nagłą decyzję w sprawie Polski. Wszystko stanie się już w weekend
 2. Smutna wiadomość przeszyła właśnie media. Nie żyje ikona PRL, prawdziwa legenda Warszawy
 3. Pierwsze zdjęcie Radosława Majdana ze szpitala. Wiadomo, jak przechodzi koronawirusa

Informacja wypadki drogowe w Polsce

Według policyjnych statystyk w 2019 roku w Polsce do Policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych, mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub ruchu. Dodatkowo w wyniku takich wypadków śmierć na drogach poniosło 2909 osób. Kolejnych 35 477 osób zostało rannych, w tym 10 633 ciężko.

W ostatnich latach najwięcej wypadków oraz ofiar śmiertelnych Policja w swoich statystykach odnotowała w 2011 roku. Od 2012 roku można zaobserwować spadek tragicznych zdarzeń na drogach oraz ich ofiar. Sytuacja ponownie pogorszyła się w 2016 roku, kiedy to znowu odnotowano wzrost wypadków drogowych. W kolejnym roku jednak zdążyła się już niejako „unormować” (znowu zaobserwowano spadek).

Przygotowując różne statystyki, trzeba mieć na względzie różnice pomiędzy poszczególnymi województwami, np. w liczbie mieszkańców, natężeniu ruchu, powierzchni oraz innych uwarunkowań. W celu porównania danych regionów przyjmuje się wskaźnik liczby zabitych i rannych na 100 wypadków drogowych.

Pod względem wskaźnika liczby zabitych w 2019 roku najgorzej wypadło województwo kujawsko-pomorskie (22,4). Zaraz za nim znalazły się województwa: podlaskie (18,1), lubelskie (14,9) oraz lubuskie (13,9). W wypadkach drogowych najmniej osób zginęło w Małopolsce (5,6).

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli weźmie się pod uwagę wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków. Pod tym względem w 2019 roku niechlubny prym wiodło województwo warmińsko-mazurskie (122), a po nim województwa: ex aequo łódzkie i pomorskie (120,8), śląskie (120,1) i małopolskie (118,5). Tym razem najbezpieczniej okazało się w kujawsko-pomorskim (103,6).

Za policyjnymi statystykami podajemy główne przyczyny wypadków występujących na drogach:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 5 954 wypadki;
 • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 5 278 wypadków;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 2 231 wypadków;
 • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 1 578 wypadków;
 • nieprawidłowe wyprzedzanie – 1 193 wypadki.

Macie zamiar skorzystać z oferowanych „dni otwartych” i udać się na mały przegląd świateł w swoim samochodzie?

ZOBACZ TEŻ:

 1. Właśnie dokonali przełomowego odkrycia. Odnaleźli skarb, który zyskał miano największego na świecie
 2. Zatrważające doniesienia z Chin. Są już ofiary śmiertelne. Groźna bakteria atakuje
 3. DGP: Eksperci wyliczyli, ile Polaków naprawdę choruje na koronawirusa. Porażające liczby
 4. Odwołają Boże Narodzenie 2020? Biuro Świętego Mikołaja wydało oświadczenie
 5. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział prawdziwą rewolucję. Chodzi o zmianę dot. maseczkę ochronnych
 6. Wielki i nagły protest, Polacy i Polki wyszli na ulice. Nie wytrzymali i mają dość, zbierają się tłumy
 7. Bajecznie prosty przepis na ziemniaki faszerowane młodą kapustą. Swojskie danie zdobywa ogromną popularność na polskich stołach

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl, statystyka.policja.pl

 

Poprzedni artykułPiotr: „Wiele razy podniosłem rękę na moją żonę. Ona chce odejść, a ja się naprawdę zmieniłem. To już się nigdy nie powtórzy”
Następny artykułKsiądz nagle przerwał mszę i wyszedł. Kiedy wrócił do wiernych, wszyscy zamarli, nie mogli wydusić słowa
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl