Informacja o śmierci wybitnego Polaka obiegła media, a przekazał ją sam premier Mateusz Morawiecki dziś w nocy z 3 na 4 października za pomocą swojego profilu na Twitterze. -Miał przyjechać do Polski – wspomina poruszony szef rządu.

Media obiegła informacja o śmierci wyjątkowego, zasłużonego Polaka, od lat przebywającego w Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna miał przyjechać do Polski, niestety nie zdążył. Głęboko poruszony premier poinformował o tym na swoim Twitterze.

Informacja o śmierci Wacława Wojciechowskiego

Premier poinformował o śmierci Wacława Wojciechowskiego, żołnierza AK i Powstańca Warszawskiego, który zmarł w wieku 97 lat 23 września, wczoraj zaś odbyły się uroczystości pogrzebowe:

-Dziś w Chicago pożegnaliśmy żołnierza AK i Powstańca Warszawskiego Wacława Wojciechowskiego. Brał udział w wielu brawurowych akcjach przeciwko Niemcom. Miał przyjechać do Polski pierwszy raz od blisko 70 lat… Nie zdążył… Cześć Jego pamięci! Ojczyzna pamięta! – napisał poruszony premier.

Wacław Wojciechowski był niesamowitym żołnierzem. Pozostawił po sobie setki poruszających historii. W 1956 roku wyemigrował do USA, miał właśnie odwiedzić nasz kraj.

  1. Wyciekło nagranie prywatnej rozmowy Melanii Trump. Mówi na nim o mężu
  2. Jakimowicz na wizji uderzył w czuły punkt. Magdalena Ogórek nie odpowiedziała
  3. Dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli w Polsce są ogólnodostępne. Czy takie dane powinny być jawne?

Kim był Wacław Wojciechowski?

Wacław Wojciechowski był żołnierzem, Powstańcem Warszawskim, po wojnie został kurierem Stronnictwa Narodowego. Świadomy prześladowań, jakie go w Polsce czekają, wyemigrował do USA, pozostając w kontakcie z rodziną i przede wszystkim historykami, którzy z wielką radością uwiecznili jego wspomnienia wojenne. 

W czerwcu 1951 roku założył siatkę wywiadowczą działającą na terenie PRL, która niestety, została rozbita przez Służby Bezpieczeństwa. W siatce znajdowali się dwaj jego bracia, którzy w sfingowanym procesie zostali skazani na długie lata więzienia, on sam został ukarany zaocznie na karę śmierci, 10 lat później rozesłano za nim list gończy. Sprawę unieważniono dopiero w 1991 roku. Wacław Wojciechowski został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (Postanowieniem Prezydenta RP nr rej. 271/2020 z dnia 16 lipca 2020 r. – na wniosek Urzędu wysłany do KPRP w czerwcu br.). Miał odebrać je osobiście, niestety, nie zdążył.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. TVP przekazało niewyobrażalnie smutne informacje. Nie żyje słynny polski aktor i reżyser
  2. TVN ostrzega, będzie gorzej niż zakładano. Lepiej odwołać wszystkie wyjazdy
  3. Anna Przybylska odeszła 6 lat temu. Widok jej grobu rozbija serce na milion kawałeczków, ciężko powstrzymać łzy
  4. Agnieszka Więdłocha zrobiła sobie dredy. Ciężko rozpoznać śliczną aktorkę
  5. Myślała, że jest w ciąży. Kiedy trafiła na salę chirurgiczną, lekarze zamarli. Nie wierzyli własnym oczom
  6. Kamil wczoraj kupił karkówkę za 10 zł/kg. Ze środka wyciekła okropność, nie mógł uwierzyć własnym oczom

Źródło: wydarzenia.interia.pl, wikpedia.org

 

Poprzedni artykułNowe obostrzenia na granicach dla Polaków. Niestety, dwa kraje wydały mocne wytyczne
Następny artykułUczestnik wybuczany przez widownię „The Voice of Poland”. Powiedział prawdę o Edycie Górniak
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl