Informacje dotyczące naukowych prognoz na temat epidemii koronawirusa docierają do nas niemal każdego dnia. Nic dziwnego, każdy zadaje sobie pytanie, kiedy powrócimy do normalności, szkół czy pracy. Biolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Rafał Mostowy, w swojej najnowszej publikacji podał dwie możliwości i przybliżył ich daty.
 

Informacje o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce pochodzą z początku marca, choć jak uważają naukowcy, epidemia dotarła do kraju sporo wcześniej. Zaledwie w przeciągu miesiąca, wirus Wuhan sprawił, że nasze życie stanęło w miejscu. Zamknięto szkoły, teatry, muzea, a także wiele miejsc pracy. Wprowadzono szereg obostrzeń i ograniczeń. Zabroniono wstępu na plaże czy popularne bulwary, a także na teren parków oraz lasów. Choć na tyle, na ile to możliwe, pozostajemy w domach, stresującą sytuacją wzbudza skrajne emocje, a każdy z nas z niecierpliwieniem czeka na jej koniec. Niestety, nawet najbardziej optymistyczny scenariusz dr. Rafała Mostowego, niektórym z nas może się nie spodobać. 

 
Koronawirus w Polsce: informacje
 
Ostatnie informacje, z niedzieli 5 kwietnia, mówiły o 4102 przypadkach zakażeń koronawirusem, w tym 94 zgony oraz 134 wyzdrowiałych w Polsce. Epidemia SARS-CoV-2 wciąż postępuje, i choć w wielu krajach wzrasta ilość osób, które pokonały chorobę, wirus z Wuhan wciąż skrywa przed naukowcami wiele tajemnic. Według dr. Rafała Mostowego, ilość zakażonych w Polsce jest w rzeczywistości znacznie większa, co wpływa na utrzymywanie i dalsze przenoszenie się koronawirusa
 
 
 
– Mamy duży stopień nieoszacowania przypadków. Szacuję, że – podobnie jak w wielu innych krajach – w oficjalnych raportach brakuje nam od 50% do 75% rzeczywistych przypadków. Liczba ta pokrywa się z wcześniejszymi szacunkami dotyczącymi odsetka populacji, dla której zakażenie SARS-CoV-2 jest bezobjawowe lub łagodne – napisał w swojej publikacji Pomiar i prognoza pandemii COVID-19 w Polsce w czasie rzeczywistym krakowski biolog. 

Kiedy więc, zdaniem naukowca, epidemia dobiegnie końca, a my wrócimy do pracy?

  1. Jak leczona jest córka Kasi Kowalskiej? Procedury ograniczają lekarzy, wokalistka jest w trudnej sytuacji
  2. Pod osłoną nocy zmieniono nagle rozporządzenie ws. obostrzeń. Nie wszyscy będą zadowoleni
  3. Niepokojące doniesienia Szumowskiego o walce z epidemią. „My dostarczamy sprzęt, a on gdzieś znika”

Kiedy wrócimy do pracy?

Do pracy wrócimy, niestety nie tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Scenariusze biologa, dr. Rafała Mostowego, zakładają dwa wątki rozwoju koronawirusa w Polsce. Rozmowa z portalem poradnikzdrowie.pl:
 

Fala epidemiologiczna powinna zanikać na początku lata – czytamy w publikacji naukowca, i jak najbardziej jest to bardzo pozytywna wiadomość, niestety, kolejne prognozy nie napawają już taką nadzieją – Okres zanikania może potrwać znacznie dłużej. Z drugiej strony jeśli nie uda nam się obniżyć R0R0 poniżej 1, wpływ na zdrowie ludności i naszą służbę zdrowia może być ogromny, potencjalnie ryzykując życie dziesiątek tysięcy osób lub nawet więcej do lata. – dodaje w swoim badaniu biolog. 

 
Dr Rafał Mostowy podkreśla również, że dystansowanie społeczne ma ogromny wpływ na przebieg epidemii, dlatego, nawet jeżeli zacznie ona zanikać na początku lata, ograniczenia nie mogą zostać zniesione w jednym momencie. Nie wykluczone jednak, że do pracy wrócimy już w wakacje lub na jesień.
 
Skuteczność rządowych działań na rzecz dystansowania społecznego będzie miała silny wpływ na przebieg epidemii. Na koniec, do czasu udostępnienia szczepionki przeciwko COVID-19, całkowita rezygnacja z dystansowania społecznego wiąże się z ryzykiem ponownego pojawienia się epidemii w Polsce. Ponieważ mało prawdopodobne jest, że SARS-CoV-2 zupełnie zniknie wraz z nadchodzącą zmianą sezonową, bardzo ważne jest opracowanie dodatkowej strategii zapobiegania takim wybuchom w przyszłości. – wytłumaczył w swoim opracowaniu biolog. 
 

Informacje zawarte w analizie biologa z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr. Rafała Mostowego, dają proste wnioski. Jeżeli chcemy szybciej wrócić do pracy i codzienności znanej sprzed wybuchu pandemii, przestrzegajmy zaleceń i zostańmy w domach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromna awantura domowa. 35-latek rzucił się na konkubinę, kobieta walczy o życie w szpitalu
  2. Wyszły na spacer do parku, dostały po 12 tys. zł kary. Lepiej zostać w domu
  3. Dramatyczne nagranie z polskiego szpitala, pacjent obnażył całą prawdę. ”Nie macie pojęcia co się tutaj dzieje”
  4. Czy przed sklepami są kolejki? Dowiesz się bez wychodzenia z domu, tłumaczymy jak
  5. Epidemiolog twierdzi, że epidemia w Polsce zaczęła się kilka miesięcy temu. Wskazał prawdopodobną datę
  6. Późnym wieczorem zmieniono rozporządzenie dot. zakupów. Nie wszyscy będą zadowoleni

źródło: poradnikzdrowie.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.