Instagram postanowił ukrócić nieuczciwe praktyki wielu użytkowników tej popularnej aplikacji. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować konta, które posiadały zawrotne ilości obserwujących i niewspółmiernie niski poziom polubień postów czy komentarzy. W związku z licznymi głosami sprzeciwu Instagram zdecydował się na podjęcie odpowiednich kroków.

Instagram zmierzy się z problemem fałszywych kont i ich zawrotnej liczby obserwujących, która była wynikiem kupna. Taki proceder trwał już od dłuższego czasu i okazał się nie tylko oszustwem w stosunku dla naszego otoczenia, ale również dla firm inwestujących w reklamy na popularnych kontach Instagramerów.

Inwestorzy płacili niemałe pieniądze osobom, które w rzeczywistości zamiast stu tysięcy obserwujących mieli ich… zaledwie kilka tysięcy. Co sprytniejsi nauczyli się też kupować lajki i komentarze, by jeszcze skuteczniej maskować rzeczywistość. Wykrycie prawdy było naprawdę ogromnym wyzwaniem. 

Instagram

Popularna aplikacja zamierza monitorować konta w celu weryfikacji ich autentyczności. To samo będzie się tyczyło interakcji, czyli polubień i komentarzy wygenerowanych przez boty. Już w 2015 roku media donosiły o zawrotnej liczbie dwudziestu czterech milionów fałszywych kont! Aplikacja zmaga się więc z tym problemem od paru lat.

Dlaczego powstają fałszywe konta?

Fałszywe konta, czyli inaczej boty używane są do tego, by generować spam pod postacią komentarzy i lajków. Instagram z roku na roku jest źródłem coraz większych zysków dla popularnych kont. Chęć zdobycia szerszego zasięgu i rozpoznawalności kusi co po niektórych użytkowników, bo daję szansę szybkiego wzbogacenia się poprzez współpracę z firmami oferującymi wynagrodzenie w zamian za reklamowanie ich produktów.

Szykują się zmiany

Namierzone oszustwo zakończy się odebraniem fałszywych obserwatorów i reakcji oraz koniecznością zmiany hasła, o czym kombinatorów powiadomi sam Instagram. Wynika to z zagrożenia, które tego typu aplikacje tworzą — mogą się bowiem przyczynić do hakowania i przejmowania kont.

Zdecydowane działania podjęte przez Instagram to dobra wiadomość dla użytkowników, którzy swoja popularność zdobywają uczciwie. Z ulgą odetchną też firmy, które nie będą narażone na utopienie dużych sum we współpracy z nieuczciwymi użytkownikami. 

Instagram planuje też wprowadzenie innych rozwiązań, które mają na celu ulepszenie aplikacji i lepsze jej zabezpieczenie przed nagminną kradzieżą kont przez hakerów. Ma być przyjemniej i bezpieczniej.

A czy wam zdarzyło się natrafić na fejkowe konta? A może wasze konto zostało przejęte przez hakerów? Dajcie nam znać o swoich doświadczeniach!

INSTAGRAM ZOBACZ ZDJĘCIA:

Instagram
Fot. unsplash.com Gian Cescon

Popularna platforma kolejny raz podejmie walkę z fejkowymi kontami.