Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Irena Kwiatkowska zmarła 10 lat temu. Na widok grobu aktorki do oczu napływają łzy
Marta Kulik
Marta Kulik 04.03.2021 13:43

Irena Kwiatkowska zmarła 10 lat temu. Na widok grobu aktorki do oczu napływają łzy

Irena Kwiatkowska
fot. TRICOLORS/East News

Irena Kwiatkowska zmarła 10 lat temu, 3 marca 2011 roku. Pogrzeb odbył się 14 marca 2011 w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Dziennikarze Super Expressu pokazali, jak obecnie wygląda grób artystki. Widok porusza – miejsce jest zadbane i widać, że bliscy pamiętają o wspaniałej ,,kobiecie pracującej” z Czterdziestolatka.

Irena Kwiatkowska przeżyła 98 lat i mimo że od 10 lat nie ma jej z nami, widzowie wciąż ją wspominają. Była niezwykle utalentowaną i charyzmatyczną osobą, która potrafiła w sekundę wywoływać uśmiech widowni.

Irena Kwiatkowska grób

Grób Ireny Kwiatkowskiej znajduje się na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie (kwatera 189-1-6). Słynna polska aktorka została pochowana u boku swojego męża Bolesława Kielskiego, spikera Polskiego Radia.

Artystka ostatnie lata życia spędziła w Domu Aktora w Skolimowie. W 2003 roku trafiła do szpitala z powodu kamicy nerkowej, przeżyła wtedy śmierć kliniczną. Jak się okazało dzień później, doszło niemal do cudu i jej stan poprawił się na tyle, że opuściła szpital. Niestety kolejnym razem nie miała tyle szczęścia.

Trafiła do Szpitala Zakaźnego na ul. Wolskiej w Warszawie, gdzie umarła na sepsę. Pogrzeb odbył się w kościele, w którym zawsze modliła się za duszę swojego męża. Na uroczystościach zjawiły się takie osoby jak: Maja Komorowska, Barbara Krafftówna, Alina Janowska, Teresa Lipowska, Jerzy Połomski, Wojciech Młynarski, Jacek Kawalec, czy Jacek Bławut.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Warto podkreślić, że na jej cześć odsłonięto specjalną ławeczkę z jej podobizną, która stanęła w Ustce. Nie była to przypadkowa miejscowość. Aktorka wprost uwielbiała spędzać tam czas, zatem jest to swojego rodzaju uhonorowanie i upamiętnienie jej pobytów w nadmorskim mieście.

Kim była Irena Kwiatkowska?

Irena Kwiatkowska była polską aktorką, córka zercera Kryspina Kwiatkowskiego i Marianny. Urodziła się 17 września 1912 roku. Jest absolwentką prestiżowego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, a także studiów na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej.

Swój debiut na scenie zaliczyła na deskach teatru Cyrulika Warszawskiego. W trakcie II wojny światowej była członkinią Armii Krajowej i należała do jednego z oddziałów pracujących w kuchni Związku Artystów Scen Polskich.

Kiedy trwał atak na Warszawę, została przydzielona do oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Miało to miejsce we wrześniu 1939 roku. W powstaniu warszawskim piastowała stanowisko łączniczki sztabu grupy ,,Północ”. Miała okazję grywać w teatrach powstańczych znajdujących się w szpitalach i piwnicach.

To nie pierwsza aktorka, której życiorys przytaczamy. Niedawno pisaliśmy także kilka ciekawostek na temat legendarnej aktorki Niny Andrycz. Więcej na ten temat znajdziecie >tutaj<.

Zobacz zdjęcia:

Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku.

irena kwiatkowska

Tak wyglądał grób aktorki w 2018 roku.

irena kwiatkowska
fot. screen z se.pl, 03.03.2021 ,,Irena Kwiatkowska. Nie chciała mieć dzieci. Przeżyła śmierć kliniczną. Tak wygląda jej grób [WIDEO]”
Widok miejsca pochówku artystki jest poruszający. Widać, że ciągle ktoś o niego dba.

Link do artykułu oryginalnego:

Irena Kwiatkowska. Nie chciała mieć dzieci. Przeżyła śmierć kliniczną. Tak wygląda jej grób [WIDEO]

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: se.pl