Lockdown w Irlandii, który miał trwać co najmniej do końca stycznia, został przedłużony do 5 marca. We wtorek, 26 stycznia rząd przekazał taką informację obywatelom. Wprowadzono również obowiązkową kwarantannę w hotelach dla niektórych przyjeżdżających z zagranicy.

Premier Micheal Martin jest przekonany, że to najlepsze rozwiązanie, które pomoże uchronić Irlandię przez kolejną falą koronawirusa. 

Irlandia – lockdown do 5 marca

 Nie możemy dać wirusowi, ani jego wariantom żadnej przestrzeni. Droga, na której się znajdujemy, jest trudna. Długość czasu, przez jaki musieliśmy żyć z ograniczeniami, czyni ją jeszcze trudniejszą, ale jest to droga, którą musimy przebyć razem – powiedział premier Micheal Martin.

Lockdown w Irlandii będzie obowiązywał jeszcze przez kolejne sześć tygodni. Rząd podkreślił, że przesłanie na ten czas jest bardzo proste i należy się do niego dostosować. Premier zaznaczył, że należy pozostać w domach, nie podróżować i nie oddalać się na odległość większą niż 5 km od domu, chyba że jest to naprawdę konieczne.

Irlandia ma bardzo surowe restrykcje, które weszły w życie już 31 stycznia. Rząd stopniowo je wydłuża. Mieszkańcy kraju nie mogą opuszczać domu, chyba że udają się do szkoły lub pracy. Mogą również uprawiać sport, ale nie dalej niż 5 km od domu. 

Poza tym obowiązuje zakaz odwiedzin w prywatnych domach lub ogrodach. W tym przypadku wyjątek stanowi opieka nad dziećmi, osobami starszymi lub wymagającymi opieki.

Irlandia – surowe restrykcje

To jednak nie wszystko. W Irlandii obowiązuje zakaz spotkań towarzyskich i rodzinnych, z wyjątkiem ślubów i pogrzebów. Zamknięte są wszystkie sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają towary pierwszej potrzeby, a także siłownie, baseny i wszystkie miejsca rekreacji.

Podczas wtorkowej konferencji rząd ogłosił również, że wszyscy przyjeżdżający do Irlandii bez ważnego testu na koronawirusa, a także przyjeżdżający z Brazylii i RPA, będą kierowani na obowiązkową, 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych hotelach.

Poza tym mają zostać zwiększone grzywny dla osób przebywających dalej niż 5 km od domu z powodu zamiaru udania się w podróż zagraniczną bez istotnego powodu. Na lotniskach i w portach ma zostać zwiększona ilość patrolów policyjnych. Funkcjonariusze mają sprawdzać, czy podróż jest uzasadniona. 

Aktualnie taka grzywna wynosi 100 euro. Według nieoficjalnych informacji ma zostać podniesiona do 500 euro. Irlandia podjęła zdecydowane kroki, aby chronić mieszkańców przed epidemią. Od początku epidemii w Irlandii wykryto 189 851 zakażeń.


Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułMężczyzna zlecił zabójstwo swojej żony. Kobieta pojawiła się na zorganizowanym przez niego pogrzebie razem z policją
Następny artykułNie żyje Tomasz Chołoniewski
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl