Uwaga na oszustów

Niektórzy hakerzy tworzą witryny, które są bardzo podobne do oryginalnych i których nazwy różnią się od prawdziwych na przykład jedną tylko literówką. Najlepiej jest zatem wchodzić na daną stronę bezpośrednio przez wyszukiwarkę, gdyż fałszywe portale są zazwyczaj słabo wypozycjonowane. Warto też przejrzeć opinie kupujących o danym sklepie na bezstronnych portalach, a także sprawdzić czy polityka reklamacji i zwrotów nie wzbudza wątpliwości.

Zwłaszcza podczas dokonywania płatności trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy korzystamy z zaszyfrowanej wersji protokołu http, czyli https, która zapobiega przechwyceniu i zmianie przesyłanych danych. Obok adresu witryny powinna też znajdować się mała ikonka kłódki oznaczająca, że połączenie z daną stroną jest bezpieczne. Warto też zadbać o regularną aktualizację sprzętu do najnowszej wersji, zwłaszcza systemu operacyjnego oraz aplikacji i przeglądarek oraz częste skanowanie systemu przez program antywirusowy w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby zapobiec zagrożeniu utraty danych osobowych.

Największe ryzyko podczas zakupów w sieci wiąże się z podaniem danym osobowych, zwłaszcza informacji o karcie kredytowej. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas korzystania z publicznych sieci WiFi, gdyż nie są one odpowiednio zabezpieczone. Dlatego zaleca się korzystanie z sieci domowej lub transmisji danych podczas wpisywania danych do płatności. Można też skorzystać z wirtualnej sieci prywatnej czyli VPN, która szyfruje połączenie pomagając ukryć tożsamość online.

Metody płatności – którą wybrać?

Za jedną z bezpieczniejszych metod płatności w Internecie uznawany jest PayPal. Jest to bezpłatny portfel elektroniczny, który umożliwia dokonywanie opłat w Internecie bez konieczności podawania danych osobowych. Konto zostaje połączone z rachunkiem bankowym lub kartą kredytową, na które można łatwo przelewać zgromadzone środki.
Innym sposobem jest skorzystanie z opcji wyrobienia karty przedpłaconej. Karta prepaid może zostać wyrobiona w każdym banku i umożliwia dokonanie płatności wyłącznie z wykorzystaniem środków, które zostały do niej przypisane. Na potrzeby transakcji uruchomiony zostaje techniczny rachunek bankowy, który od normalnego konta różni się tym, że nie można wykonywać z niego przelewów, rozliczać kredytu ani zakładać lokat, dlatego zmniejsza ryzyko utraty środków.

Aplikacje największych banków oferują możliwość płacenia BLIKiem. Po wybraniu tej opcji płatności, należy wygenerować sześciocyfrowy kod, przepisać go i wybrać pole zapłaty. Następnie wystarczy potwierdzić płatność w aplikacji banku. Metoda jest szybka i nie wymaga przepisywania danych osobowych. Poza dokonywaniem płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych BLIK umożliwia również wypłatę i wpłatę gotówki w bankomatach, natychmiastowe przelewy na telefon i generowanie czeków służących do uiszczania płatności i wypłaty gotówki z bankomatów.

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności danego sprzedawcy warto skorzystać z opcji płatności za pobraniem, nawet jeśli wiąże się to z dodatkową opłatą. Daje to pewność, że płatność zostanie uiszczona tylko jeśli produkt fizycznie dotrze do klienta i dodatkowo otwiera możliwość obejrzenia, czy towar nie został uszkodzony. Warto podkreślić, że każda transakcja w Internecie wiąże się z prawem odstąpienia od umowy na takich samych zasadach, jak w sklepie stacjonarnym.

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykuł„Sylwester Marzeń” TVP wyłączony z obostrzeń? Kontrowersyjny zapis w rozporządzeniu, Polacy będą wściekli
Następny artykułEwa Farna drastycznie schudła. Wydało się, ile waży, szczęki wam opadną
Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).