Jak być szczęśliwym? Pieniądze szczęścia nie dają? W zależności od własnych wartości każdy będzie szczęśliwy inaczej. Myślisz, że to związek daje szczęście? A co jak będziesz sama? Nie trzeba mieć drugiej połówki, żeby być szczęśliwym. Jak być szczęśliwym? Czy można mieć szczęście bez pieniędzy? Sprawdź 20 sprawdzonych sposobów. 

Jak być szczęśliwym? Ilekroć życzenia urodzinowe zaczynały się od wszystkiego najlepszego i szczęścia? Nie bez powodu życzymy wszystkim szczęścia, bo każdy z nas go potrzebuje. Każdy też szuka go gdzie indziej. Prawdą jest, że nie tak łatwo jest znaleźć szczęście, jednak wykonując proste czynności, los może się do nas uśmiechnąć. 

Jak być szczęśliwym?

Czym jest szczęście? Co znaczy być szczęśliwym? Szczęście można porównać do wygrania losu na loterii. Dlaczego? Bo szczęście jest czymś nieprzewidywalnym. Chociaż to tylko przenośnia, to dla wielu wygrany los byłyby największą miarą szczęścia. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w mercedesie. Jak to więc jest z tym szczęściem? Od czego zależy i gdzie go szukać? Może cię to zdziwić, ale nie ciężko jest odnaleźć prawdziwe szczęście.

Warto zauważyć, że to nie jeden pozytywny dzień czyni człowieka szczęśliwym. Szczęście to długotrwały proces, którego nie możemy przewidzieć. Jak być szczęśliwym człowiekiem? W dużej mierze szczęście zależy od nas samych. To nasze nastawienie i optymizm będzie źródłem szczęścia. Tylko się zastanów, czy podchodząc do pewnych zjawisk pesymistycznie, poczułaś, że to jest to? Zazwyczaj nie. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy nic nam się nie podoba, a koniec końców wychodzi świetnie. Każdy nasz sukces będzie wywierał na nas pozytywne emocje. 

Jak być szczęśliwym psychologia

Psychologia określa, czym może być dla człowieka szczęście. Według niej wszelkie dobra materialne są tylko czynnikami, które wspierają poczucie szczęścia. Prawdą jest jednak, że wszelkie dobra konsumpcyjne jedynie poprawiają nasz humor, dlatego szczęścia nie powinnaś utożsamiać z rzeczami, które można nabyć. Tak samo, jak nie można kupić przyjaciół, czy chłopaka, tak nie można kupić szczęścia. Logiczne, jednak jak sobie pomóc, aby to szczęście odnaleźć? Psychologia mówi nam o wielu rzeczach, które mogą być kluczowe w osiąganiu pomyślności. 

Co będzie sprzyjało szczęściu? Przede wszystkim rzeczy, które dotyczą własnego ja. W taj grupie znajdziemy szacunek do siebie samego, wolność, znanie swojej wartości, bycie świadomym własnych czynów i samorealizację. Można by więc rzecz, że wszelkimi źródłami szczęścia, są wyłącznie dobra duchowe. 

Psychologia porównuje szczęście do snu. Każda z nas miała kiedyś sen, który przerósł jej najśmielsze marzenia. W ten sposób łatwo możemy określić, kiedy jesteśmy szczęśliwe. Zastanów się, co w twoim śnie sprawiło, że poczułaś błogostan? Nieprzewidywalność? Zwrot akcji? A może spełnienie najskrytszych marzeń? Szczęście można określić, jako wyjście poza siebie, przekroczenie granic i poszerzanie własnych horyzontów – sukces jest jednym z nich. Dla niektórych szczęście może być wiarą w rzeczy, które chce się osiągnąć. Każdy z nas może postrzegać szczęście inaczej, jednak prawda jest, że najbardziej je odczujemy w kategoriach swojej duchowości. 

Co oznacza być szczęśliwym człowiekiem? 

Czasami sami musimy sobie pomóc w odnalezieniu źródła szczęścia. Prawdą jest, że to my jesteśmy kowalami własnego losu, dlatego też możemy mieć niekiedy wpływ na nasze samopoczucie i spełnienie. Po pierwsze, zastanów się, czym dla ciebie jest szczęście? Kiedy ostatnio czułaś, że to jest to? Co sprawiło, że czułaś się świetnie? Dla wielu mogła to być nowa miłość, dla innych nowe osiągnięcia, jeszcze dla innej nowe buty. Prawdą jest, że szczęście jest ściśle powiązane z naszymi pozytywnymi emocjami. Co wywołuje u ciebie uśmiech? Nawet małe rzeczy, mogą być kluczowe. Poniżej przedstawiamy listę, która pomoże ci w osiągnięciu szczęścia. 

Znajdź swoją harmonię

Harmonia i poczucie stabilizacji jest najbardziej pożądane. Czym jest harmonia? Człowiek niemogący odnaleźć swojego miejsca, może wpaść w zakłopotanie. Problemy życia codziennego, także prowadzą do zapominania o szczęściu. Znalezienie własnej harmonii jest niezwykle ważne, by móc czerpać korzyści z codziennych doświadczeń. Jeżeli zachowasz harmonię między ciałem a duszą, osiągniesz największy sukces. 

Zmień nastawienie do samej siebie 

Szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta? Ta szybka odpowiedź, może powiedzieć o tobie naprawdę dużo. Twoje nastawienie to podstawa. Czym jest optymizm? To przede wszystkim dostrzeganie pozytywów w każdym aspekcie życia. Optymiści widzą dla siebie szansę, porażki traktują jako małe osiągnięcia, dostrzegają źródła dobroci. Optymiści nie koncentrują się na przeszkodach, traktują je jako przeciwności, które są potrzebne, w osiąganiu sukcesów. Kim jest pesymista? Taka osoba będzie widziała pozytywów w codziennych czynnościach. W pierwszej kolejności będzie dostrzegać negatywne strony. Swoja całą uwagę skoncentrują na towarzyszących przeszkodach, które będą prowadzić do niepowodzeń. Podchodząc do pewnych spraw z poczuciem, że cos się nie uda, ciężko będzie im uwierzyć w to, że są w stanie osiągnąć sukces. 

Zaakceptuj swoje ciało 

Akceptacja własnego siebie jest kluczem do szczęścia. Nie czujesz się dobrze ze swoim ciałem? Masz wiele kompleksów, które powodują, że tracisz pewność siebie? Niestety, ale nie odnajdziesz szczęścia, dyskwalifikując swoje możliwości, poddajesz się. Szczęście polega na akceptacji siebie. Jeżeli będziesz dobrze się czuła we własnym ciele, twój sposób myślenia będzie całkiem inny. Zaczniesz dostrzegać pozytywy i odnajdziesz dla siebie szansę. Zamiast myśleć o sobie krytycznie, zastanów się, co w sobie lubisz najbardziej? Może to być nawet mała rzecz – dłonie, oczy, usta. Każdy pozytywny aspekt, pozytywnie wpłynie na sposób twojego myślenia. 

Zdrowo się odżywiaj 

Zadowolenie z własnej osoby jest ściśle powiązane z samoakceptacją. W czym czujesz się dobrze? Musisz o siebie zadbać, aby znać swoją wartość. Nie musisz mieć pieniędzy, aby to zrealizować. Wystarczy, że skoncentrujesz się na swojej urodzie, pomyślisz jak ja pielęgnować i uwydatnić. Zadbaj o swoje ciało, jedz rzeczy, które pozytywnie wpływają na twoje samopoczucie i są lekkie. Owoce i warzywa korzystnie na nas wpływają, dostarczają wiele witamin, poprawiają wygląd naszej cery i pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ciężkostrawne rzeczy powodują, że stajemy się leniwi, ospali i tracimy chęć do wykonywania codziennych czynności. Zdrowe jedzenie korzystnie wpływa na naszą koncentrację. To, co jemy, ma wpływ na nasze libido, sen, witalność, a nawet IQ. Próbując nowych smaków, pozyskasz wiedzę dotyczącą kuchni. Gotując nieznane ci dotąd potrawy, poznasz inną kuchnię. 

Nie myśl przeszłością 

Największą zmorą nieszczęśliwych ludzi, jest zatrzymanie się w przeszłości. Zdarza ci się, że przed snem przypominasz sobie sytuacje, które wydarzyły się rok wcześniej? Prawdą jest, że rozpamiętujesz rzeczy, które w tym momencie nie mają żadnego znaczenia. Dodatkowo bardzo prawdopodobne jest to, że tylko Ty o nich pamiętasz. Oczyść swój umysł z przeszłości i myśl o tym, co jest teraz. Niestety, ale jeszcze nikomu na dobre nie wyszło rozpamiętywanie własnych niepowodzeń. Prawdą jest, że niekiedy mogą być dla ciebie nauczką, jednak potraktuj je jako coś, co można zrobić lepiej i zamknij rozdział swoich niepowodzeń. Pamiętaj, że trzeba iść do przodu, każdy ci to powie! 

Odetnij się od toksycznych ludzi 

Jak być szczęśliwym? Zła energia, która nas otacza, jest kluczowym źródłem naszych niepowodzeń. Nie tyczy się to wyłącznie miejsca, w którym przebywamy, ale także ludzi, którzy nas otaczają. Toksyczni ludzie będą mieli negatywny wpływ na nasze decyzje i myślenie. Szybko przenikną do naszych umysłów, a my zaczniemy myśleć ich kategoriami. Prowadzi to do destrukcji własnego ja. Kim są toksyczni ludzie? Nie można myśleć stereotypami i przypisywać im zbioru cech. Sama poczujesz, że ktoś będzie miał na ciebie zły wpływ. Poznasz to po zmianie w swoim zachowaniu i sposobie myślenia, możesz czuć wrogość i złość.  Nie pozwól, aby ktoś miał na ciebie zły wpływ. Otaczaj się ludźmi, z którymi czujesz się dobrze, którzy cię inspirują i motywują do działania. Poznawaj nowe rzeczy i pozwól robić to innym.

Wyjdź z domu 

Szczęście leży na ulicy. Niestety, ale zaszywając się w domu, nie dasz sobie szansy na znalezienie źródła szczęścia. Czym jest dla ciebie szczęście? Miłością? Nie znajdziesz jej, siedząc w domu. Szczęście daje ci samorozwój? Nie będziesz miała możliwości poszerzania swoich granic, spędzając czas wyłącznie w domu. Poznawaj ludzi, inspiruj się, daj sobie możliwość poznania nowych rzeczy. Zbyt długie przebywanie w domu prowadzi do zmian w twojej psychice. Zaczniesz odcinać się od społeczeństwa, będziesz spędzać czas wyłącznie sama ze sobą, co w ostateczności może prowadzić do refleksji na temat twojego postępowania. Nie dopuszczaj do siebie negatywnych myśli i otwórz się na świat. Gwarantuję, że wychodząc z domu, swoją uwagę skupisz na czymś innym i zapomnisz o problemach, które siedzą wyłącznie w twojej głowie. 

Odnów kontakty 

Czasami przestajemy być szczęśliwi w momencie, kiedy czujemy, że oddalamy się od bliskich nam osób. Pielęgnuj przyjaźń, znajomości bliższe i dalsze. Nasze szczęście w dużej mierze zalezy od tego, czy czujemy się potrzebni lub doceniani. Wzajemny szacunek wpływa na nasze pozytywne myślenie i nastawienie do ludzi. Dbaj o swoje znajomości i staraj się mieć kontakt z ludźmi, z którymi lubiłaś spędzać czas. Nie ma nic gorszego, niż zaniedbywanie bliskich, bo odwdzięczą się tym samym. Zostaniesz sama ze swoimi problemami, a kolejnym, który dojdzie, będzie brak osoby, z którą możesz porozmawiać. Alienowanie się od ludzi, źle wpływa na nasze samopoczucie i czyni człowieka nieszczęśliwym. 

Szczęście bez pieniędzy 

Czy można być szczęśliwym bez pieniędzy? Pieniądze są drugorzędne w osiąganiu szczęścia. Każdy marzy o bogactwie, jednak nie każdy, kto je ma jest szczęśliwy. Pewnych rzeczy nie da się kupić. Największe wartości to te, które są prawdziwe i wynikają z naturalnych przyczyn. Jak być szczęśliwym? Prawdą jest, że pieniądze mogą dostarczać nam szczęścia, lecz jest ono krótkotrwałe. Wszystko, co dobre i się kiedyś kończy, prowadzi do obniżenia naszego samopoczucia. Możesz zafundować sobie wycieczkę na Teneryfę, jednak czy będzie udana, jeżeli nie będziesz mieć u swojego boku przyjaciela? Przyjaźń i miłość to największe wartości, które pomogą ci w osiąganiu szczęścia. Prawdą jest, że nie da się ich kupić. 

Feng Shui 

Feng Shui zastanawia się nasz sztuką życia w harmonii z naturą. Mówi nam przede wszystkim o znalezieniu miejsca zamieszkania, w którym będziemy czuć się dobrze. Jest to kluczowe, ponieważ będąc w miejscu, w którym nie czujemy się dobrze, będą towarzyszyć nam niepowodzenia. Jak postępować zgodnie z Feng Shui? Pierwsze dwa kroki mówią o podstawowych czynnościach, które powinnaś wykonać w swoim mieszkaniu. Po pierwsze usuń ze swojej przestrzeni rzeczy, które powodują zakłócenia w twoim myśleniu, stwórz harmonie i pozostaw tylko to, co nie będzie wyprowadzać cię z równowagi. Drugim krokiem jest zadbanie o to, aby w twojej przestrzeni było dużo światła i świeże powietrze. 

Miejsce lub mieszkanie, które nas osacza, nie jest zgodne z naszą estetyką lub nie czujemy się w nim bezpiecznie, będzie źródłem naszych problemów. To energia, która nas otacza, ma wpływ na nasze działania. Zadbaj o swój własny komfort, zrób wokół siebie porządek i poszukaj miejsca, w którym będziesz czuć się bezpiecznie. 

Zrób coś szalonego 

Podobno największą satysfakcję, a zarazem szczęście, jest robienie rzeczy, które wydają się nam niemożliwe do wykonania. Dreszczyk emocji dostarcza nam adrenaliny. Czym jest adrenalina? To hormon, który mobilizuje nas do działania i wymaga stawiania czoła niebezpiecznym sytuacjom. Pojawia się w momentach, w których robimy rzeczy, o których myślimy, że nie jesteśmy w stanie wykonać. Czasami przezwyciężamy swój strach na przykład podczas skoku ze spadochronu lub bungee. Ludzie, którzy pokonują swoje bariery, dostarczają swojemu organizmowi, mnóstwo endorfin. W tym momencie zdają sobie sprawę, że nie ma rzeczy niemożliwych i napawają się optymizmem, który jest niezbędny w dążeniu do szczęścia. 

Nie należy mylić adrenaliny ze stresem. Stres niestety, ale źle wpływa na nasze samopoczucie, a efekty tego szybko da się poznać. Stres niekiedy zabija nas od środka i nie pozwala wykonać prostych czynności. Adrenalina działa w odwrotną stronę. Prawdą jest, że składa się również ze stresu, jednak towarzyszy jej również walka o pokonanie własnych słabości. Może powiedzieć, że adrenalina jest uzupełnieniem stresu, jednak działa na nas inaczej. Mobilizuje do działania i daje ogromną satysfakcję. 

Zrób sobie wolne 

Codzienny stres nie pozwala ci myśleć pozytywnie? Może potrzebujesz przerwy? Nikomu jeszcze nie zaszkodziło zrobienie sobie wolnego. Jak być szczęśliwym? Czas dla siebie jest bardzo ważny w naszym życiu. Kiedy czujesz, że życie cię przerasta, powiedz sobie stop i daj upust negatywnym emocjom. Stresująca praca? Poproś o dwa dni wolnego i odpocznij. Nie traktuj tego, jako ucieczkę od problemów, a chwilowy reset, który pozwoli ci się zregenerować. Czujesz, że życie cię przytłacza? Zrób sobie spacer, zwracaj uwagę na małe, pozytywne rzeczy, porozmawiaj z bliskimi lub obejrzyj w końcu swój ulubiony serial. 

Odwiedź dom rodzinny 

Czasami doskwiera nam samotność. Twoi przyjaciele nie mają czasu? Życie w ciągłym biegu nie daje ci możliwości złapać się ze znajomymi? Pamiętaj, że masz rodzinę, która zawsze chce dla ciebie jak najlepiej. Mówi się, że rodzina to największa wartość, dlatego pielęgnuj ją i odwiedź swój rodzinny dom. Przebywanie w miejscu, w którym dorastałaś, przywoła mnóstwo pozytywnych wspomnień. Miejsca, w których spędzałaś swoje popołudnia, szkoła, do której chodziłaś czy nawet pojedyncze rzeczy w twoim pokoju dostarczą ci ciepła. Domowe obiady pobudzą kubki smakowe i przywołają wspomnienia. Nie ma nic lepszego niż ognisko domowe – to twój azyl. 

Zrób coś dla siebie

Czy można być szczęśliwym po zdradzie? Twoje zaufanie zostało zszargane, a dobroć wykorzystana? Czujesz się okropnie i nie wiesz jak poradzić sobie po zdradzie? Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie nowego hobby. Pozyskiwanie nowej wiedzy i doświadczeń, pozytywnie wpływa na nas samych i wywołuje poczucie spełnienia. Samorealizacja jest ważna dla każdego człowieka, bo nie robiąc nic, cofamy się. Zrób krok do przodu i sprawdź się w nowych rzeczach, jeżeli będą ci wychodzić, poczujesz niezwykłą satysfakcję. Dzięki temu odczujesz również, że jesteś wartościowa i gotowa na wyzwania. Podniesiesz swoją samoocenę i zdobędziesz pewność siebie. Pamiętaj, że szczęśliwy człowiek to ten, który jest z siebie zadowolony. Co zyskasz dzięki hobby? Nie tylko wpłynie na twoje myślenie, ale dzięki temu poznasz nowych ludzi, którzy będą dzielić z tobą zainteresowania. 

Zarezerwuj weekend dla partnera 

Jak być szczęśliwym w małżeństwie? Długoletnie małżeństwa czasami prowadzą do odczuwania monotonii. Czujesz, że twój związek staje się nudny? Jesteście nieszczęśliwi? Boicie się o swoja przyszłość? Zorganizuje sobie wolny weekend i spędźcie czas sami ze sobą. Przez ten czas dużo rozmawiajcie, podstawą szczęśliwego małżeństwa jest komunikacja. Niech wasze problemy wyjdą na światło dzienne, a będziecie w stanie je pokonać, okazując wzajemną akceptację. 

Odnajdź swoja miłość  

Czy można być szczęśliwym bez miłości? Każdy człowiek jest inny, niektórzy są samowystarczalni, niektórzy nie potrzebują bliskości i zbliżenia. Prawdą jest jednak, że miłość potrafi zawrócić nam w głowie i dać upust wszystkiemu, co robiliśmy do tej pory. Każdy z nas kiedyś się zakochał. Co wtedy czułaś? Wszystkie problemy świata odeszły, a ty stworzyłaś ze swoim partnerem, swój mały własny świat. Miłość daje wiele korzyści, a najlepszą z nich jest seks. Jakie korzyści ma seks? Regularny stosunek z bliskim ma wiele zalet,  przede wszystkim obniża ciśnienie i odczuwasz mniej stresu. Dzięki niemu poczujesz bezpieczeństwo, a bliskość pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie i uczyni cię niezwykle szczęśliwą. 

Szczęście a trening 

Doskwiera ci samotność? Zastanawiasz się, jak być szczęśliwym sam ze sobą? Nie od dziś wiadomo, że trening wpływa na nasze samopoczucie. Dostarcza endorfin i dużą dawkę energii. Dzięki niemu zyskujesz motywację do podjęcia nowych wyzwań. Mało tego, trening wpłynie na twoją sylwetkę. Poczujesz pewność siebie i zdobędziesz motywację do pokonywania własnych barier. Trening pozytywnie wpłynie na twoją koncentrację. Wykonując nawet najprostsze ćwiczenia, rozładujesz swój stres i pozbędziesz się zmartwień. Rozładujesz swoje emocje i dasz upust agresji. Nie musisz iść na siłownie, twoje samopoczucie poprawi nawet 15-minotowa poranna joga. Rozciągniesz swoje ciało i rozluźnisz mięśnie. Osoby samotne mogą znaleźć sobie sport, który wymaga gry zespołowej np. siatkówka. Innym rozwiązaniem będzie zapisanie się na taniec towarzyski. 

Jak dobrze sypiać? 

W dużej mierze to sen ma wpływ na nasze szczęście. Człowiek, który źle śpi, nie będzie dobrze funkcjonował za dnia. Jak to się mówi, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, dlatego zadbaj o swoja przestrzeń. Jak być szczęśliwym? Sen stanowi bardzo dużą część naszego życia. W dużej mierze to jak śpimy, odbija się na naszych snach. Ile razu uciekałaś we śnie? Jak się czułaś po obudzeniu? Towarzystwo ci zmęczenie i niepewność? Niestety, ale sny mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Nie osiągniemy szczęścia, kiedy będziemy źle sypiać. Co ma wpływ na zły sen? W pierwszej mierze nasze doświadczenia i to, o czym długo myślimy, co robimy na co dzień, czy spożywamy kawę lub alkohol. Ciężka kolacja, także może wpłynąć na jakość naszego snu. Postaraj się zachować harmonię i porządek dnia. Pozwól, aby twój organizm złapał pewien rytm, a z pewnością poczujesz się lepiej. 

Czy można być szczęśliwym po rozwodzie? 

Odchodząc od powyższych propozycji na dostarczenie sobie szczęścia, zastanowimy się, czy człowiek ma szansę na bycie szczęśliwym po rozwodzie? Jak być szczęśliwym po rozwodzie? Oczywiście, że można! Swój długoletni związek potraktuj jako pewien etap w życiu, który zamknęłaś. Pomyśl jakie korzyści ci dostarczył. Pamiętaj, że zakończenie wieloletniego związku to moment, kiedy wreszcie masz czas dla samej siebie. Jak być szczęśliwym? Zrób rzeczy, które były niemożliwe podczas bycia w związku. Zadzwoń do swoich przyjaciółek i idźcie się wybawić. Zacznij się rozwijać i spełniać swoje marzenia. Nikt nie powiedział, że w wieku 40 czy 50 lat, nie możesz skoczyć ze spadochronu. Pamiętaj, że wreszcie jesteś wolna, jeżeli długo męczyliście się ze sobą, to wolność powinna być największym szczęściem, które cię teraz spotkało. 

Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym albo chociaż mniej smutnym? Jeżeli żadna z powyższych propozycji nie wpłynie na twoje samopoczucie, konieczna będzie wizyta u terapeuty. Niekiedy rozmowa z kimś obcym, przynosi największe efekty. Terapeuta nie musi wyłącznie skupiać się na twoim złym samopoczuciu, może też wspierać twój samorozwój czy dawać ci motywacje do podejmowania nowych wyzwań na różnych obszarach funkcjonowania. Pamiętaj, że nie tylko osoby chore, mogą zgłosić się do terapeuty. Każdy ma prawo do szczęścia, dlatego niekiey trzeba pomóc w osiąganiu jego. 

ZOBACZ GALERIĘ: 

Jak być szczęśliwym
Fot. unsplash.com 

Podróże i obcowanie z naturą napawa nas optymizmem. Poświęć jeden weekend na relaks, a poprawi się twoje samopoczucie.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułAudrey Hepburn doczekała się SERIALU! To będzie absolutny hit!
Następny artykułIle pies chodzi w ciąży? Dni i charakterystyka ras
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.