Jak chronić psa podczas podróży? Czasami nasi domowi ulubieńcy muszą się z nami przemieszczać, choć niestety nie każdy z nich ceni wygodny przejazd samochodem. Auta zwykle kojarzą się naszym zwierzakom z jazdą za karę, a my, jako właściciele, powinniśmy umilić im wyprawę. Niestety, czworonożni pupile nie mogą zażywać Aviomarinu, a zawroty głowy naszych ulubieńców są powodem do smutku. Każdy właściciel musi to wiedzieć! 

Przed dłuższą wyprawą każdy opiekun powinien wiedzieć o stanie swojego psa. Najważniejsza jest wygoda twojego towarzyszą, a taką zapewnisz mu wiedząc, jak reaguje na jazdę samochodową. Jeżeli jest to młody szczeniak, który dopiero odbędzie swoją przygodę na czterech kołach, to musisz koniecznie zajrzeć do naszego tekstu. To właśnie tutaj powiemy o kilku praktycznych poradach, do których będziesz musiał się dostosować. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim!

1.Głos ma znaczenie 

Jak chronić psa podczas podróży? Pies podczas podróży jest podatny na stres, a odpowiednia reakcja na taki stan rzeczy skutecznie wyeliminuje tego emocjonalnego przeciwnika z waszej podróży. Tutaj przede wszystkim kluczowe jest jest twoje nastawienie: jak ty podołasz temu, co będzie się działo na tylnym siedzeniu twojego auta. Jako opiekun swojego czworonożnego pupila musisz zadbać nie tylko o komfort, ale i o bezpieczeństwo przyjaciela.  

Okazuje się, że mózg psa jest podatny na modulacje naszego głosu i zwraca uwagę na ton wypowiedzi. Gdy krzykniemy piesku! z radosnym wydźwiękiem, twój ulubieniec z pewnością będzie poruszony w pozytywny sposób. Gdy jednak twoja reakcja będzie gwałtowna i dobrana z inną intonacją, z pewnością to wyczuje. Dlatego naszą pierwszą radą jest właśnie obranie odpowiedniego tembru głosu!  

2. Jak chronić psa podczas podróży? Znaj prawo 

Chcesz zwierzaka? Musisz brać za niego odpowiedzialność! Twój o wiele słabszy i mnie rozumny przyjaciel wymaga kompleksowej obsługi, a przeczytanie kilka punktów z kodeksu nie zajmie ci dużo czasu. Warto zapoznać się z lekturą prawniczą przed samym wyjazdem, szczególnie w przypadku, gdy odbywacie swoją pierwszą większą podróż. Z pewnością raz przeczytane słowa zostaną z tobą na zawsze. Artykuł 60 pkt 1 z prawa o ruchu drogowym informuje nas następującą treścią: zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Co z niego wynika? Choć bezpośrednio nie są wymieniane środki zaradcze na bezpieczny przewóz czworonoga, to pies powinien mieć stabilne miejsce siedzenia. W praktyce będzie to oznaczać prawdopodobnie kupno odpowiedniego siedzenia, które będzie służyć za psi fotelik. 

3. Dopasuj rozmiar fotelika 

Małe i duże psy są codziennie przewożone przez wielu kierowców, choć wcale nie oznacza, że są bezpieczne. Częsty widok na polskich drogach to drobny York na tylnej półce auta. Dlatego nie bierz przykładu ze znajomych, którzy z dużym psem wyjeżdżają nad morze bez żadnego siedziska. Odpowiednio umocowany fotelik jest najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak chronić psa podczas podróży?  

Małe psy łatwiej przystosują się do niewielkiego wnętrza auta i siedziska, z kolei wyzwaniem będzie z pewnością ulubieniec większych gabarytów. Zmierz obwód swojego zwierzaka i udaj się z wymiarami do specjalisty, który z pewnością zaproponuje ci dobrze dobrany transporter lub klatkę.   

4. Ogranicz mocniejsze hamowanie i skup się na drodze 

Jak chronić psa podczas podróży? Tak jak wyżej wspomniałyśmy, najlepiej zacząć od siebie! To ty jesteś właścicielem swojego ulubieńca, dlatego musisz zachowywać się jak jego pełnoprawny opiekun. W kontekście jazdy samochodem do twoich zadań będzie należeć przede wszystkim osiągnięcie odpowiedzialnej prędkości prowadzonego pojazdu. Choć na co dzień też powinieneś uważać na znaki i zakazy, to pies w twoim aucie powinien być jeszcze większym wyznacznikiem bezpiecznej jazdy.

Nasi ulubieńcy mogą szczególnie źle znosić ostrzejsze hamowania, od których mogą nie czuć się dobrze. Podczas prowadzenia auta wytęż swój wzrok i skup się na drodze. Zalecamy jazdę z psem w dzień, wieczorem niekoniecznie. Na drodze jest wówczas mnóstwo zwierzyny łownej, która może spowodować kolizję.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak chronić psa podczas podróży! Pamiętaj, że stosując się do kilku zaleceń jesteś w stanie zapewnić mu jak najlepsze warunki do jazdy. Być może nawet na tyle przyzwyczai się do bezpieczeństwa, że już zawsze będzie chciał się z tobą zabierać w dłuższą trasę! 

Jak chronić psa podczas podróży- ZOBACZ TEŻ: 

Jak chronić psa podczas podróży?
Fot.: minesweaper / pixabay.com

Jak chronić psa podczas podróży? Twój towarzysz wyprawy jest całkowicie uzależniony od ciebie! 

1
2
3
4
5
6
Poprzedni artykułTVN wyemituje dziś hit z gwiazdorską obsadą. Miliony Polaków czekało na ten film!
Następny artykułJak mieszka Monika Mrozowska? Będziecie zachwyceni jej kuchnią!
Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.