Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak chronić się przed ugryzieniem komarów – 7 porad na letnie wieczory
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 15.06.2021 12:33

Jak chronić się przed ugryzieniem komarów – 7 porad na letnie wieczory

Ukąszenia komarów mogą uprzykrzać wakacyjny wypoczynek. Choć nie są bolesne, towarzyszy im dokuczliwy świąd i opuchlizna. Jak uchronić się przed ugryzieniami brzęczących krwiopijców? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na komary.

Unikaj miejsc, w których jest dużo owadów

Ulubionymi miejscami komarów są bagienne i wilgotne tereny. Spotykamy je często w okolicy stawów, jezior i innych zbiorników wodnych, w podmokłych lasach czy przy rowach ze stojącą wodą. Komary nie lubią upałów ani bezpośredniego kontaktu z promieniami słońca. Żerują po zachodzie słońca, dlatego ich brzęczenie słyszymy głównie wieczorem.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo bycia pogryzionym przez komary, spaceruj raczej w ciągu dnia. Po zmierzchu komary są znacznie aktywniejsze. Staraj się w miarę możliwości unikać ulubionych siedlisk komarów.

Zastosuj spray na komary

Aby odstraszyć insekty, warto zastosować spray na komary zawierający DEET albo inną substancję sprawdzającą się w ochronie przed owadami. Repelenty sprawiają, że komary nie wyczuwają człowieka. Środki z DEET działają przez długi czas i z dużą skutecznością. Aplikuje się je na ubranie lub skórę, gdy przebywa się na zewnątrz domu. Tego typu preparaty zwykle nie nadają się jednak dla dzieci. Większy poziom bezpieczeństwa stosowania zapewniają produkty z ikarydyną lub IR3535. Tego typu środki odstraszające komary można stosować u dzieci powyżej 2 roku życia.

Noś opaskę odstraszającą owady

W ochronie przed ukąszeniami sprawdzają się również silikonowe opaski nasączone olejkami eterycznymi. Można nosić je na nadgarstku albo przyczepić do plecaka czy innego przedmiotu. Opaski odstraszające komary, podobnie jak plastry z olejkami eterycznymi, wydzielają zapach nieprzyjemny dla insektów. Jeżeli nie czuje się już ich aromatu, oznacza to, że pora wymienić akcesoria na nowe.

Wybierz odpowiednie ubranie

Wybierając się na spacer czy wieczorną imprezę na świeżym powietrzu, zadbaj o odpowiedni ubiór. Długie rękawy i nogawki zabezpieczą skórę przed ugryzieniami. Im mniej odkrytych miejsc, tym lepiej. Komary mają największy problem z przebiciem jeansu i grubszych materiałów. Co więcej, prawdopodobieństwo bycia pogryzionym przez komary zmniejsza noszenie ubrań w jasnych kolorach. Ciemniejsze barwy gorzej odbijają promieniowanie słoneczne, przez co szybko się nagrzewają, a ciepło przyciąga pijące krew owady.

Uważaj na zapachy

Poza ciepłotą ciała komary reagują również na nasz naturalny zapach (m.in. na kwas mlekowy wydzielany przez skórę). Aby go zakamuflować, latem warto często brać prysznic. Co więcej, lepiej zrezygnować ze stosowania perfum i kosmetyków o owocowo-kwiatowym aromacie. Również ich woń będzie przyciągać komary. Słodko pachnące perfumy i kosmetyki lepiej zastąpić aplikowanymi na odzież olejkami eterycznymi o zapachach nieprzyjemnych dla owadów – bazyliowym, cytrynowym, lawendowym, goździkowym, cynamonowym, waniliowym czy eukaliptusowym.

Zasadź w ogrodzie lub na parapecie rośliny, których nie lubią komary

Jak zostało wspomniane wyżej, niektóre zapachy mogą odstraszać komary. Oznacza to, że warto ustawić na parapetach i zasadzić w ogródku rośliny o woni zniechęcającej owady. Komary nie lubią zapachu bazylii, lawendy, kocimiętki, mięty ani geranium. Jeżeli ustawisz te rośliny przy oknie, stworzysz dla swojego mieszkania rodzaj tarczy ochronnej przed komarami. W dodatku zioła będą prezentować się atrakcyjnie, a niektóre z nich z powodzeniem wykorzystasz w kuchni.

Zamontuj moskitierę

Moskitiera uniemożliwia komarom dostęp do wnętrza mieszkania, dziecięcego wózka czy łóżka w sypialni. Montaż specjalnej siatki przeciw owadom jest bardzo prosty. Moskitiera zabezpiecza przed komarami, ale przepuszcza światło i powietrze. W sezonie letnim warto zamontować ją przy każdym oknie, które się otwiera.

Aby uchronić się przed ukąszeniami komarów, unikaj miejsc, w których jest dużo owadów i pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Ponadto zastosuj środki odstraszające skrzydlatych krwiopijców – spraye, opaski i olejki eteryczne. Staraj się zamaskować swój naturalny zapach, posadź w doniczkach rośliny wydzielające woń zniechęcającą komary i pamiętaj o montażu moskitier. Dzięki wszystkim tym sposobom zabezpieczysz się przed swędzącymi bąblami i będziesz korzystać z letnich wieczorów w spokoju od brzęczących chmar owadów.

Materiał zewnętrzny