Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak dobrać kostium kąpielowy do danego typu sylwetki?
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 17.07.2018 12:15

Jak dobrać kostium kąpielowy do danego typu sylwetki?

Kostium kąpielowy
Fot. pixabay.com/ StockSnap

Lato w pełni. Kostium kąpielowy staje się kluczowym elementem naszej garderoby. Przeczytajcie, jaki model wybrać, aby podkreślić atuty swojej sylwetki. 

Bikini, tankini czy strój jednoczęściowy. Na co postawić w tym sezonie? Jakie marki nosić? Jakie modele są idealne dla określonego typu figury? O tym w tekście.

Kostium kąpielowy

Pierwsze kostiumy kąpielowe mogły pojawić się już w starożytności. Wskazują na to, pochodzące z IV wieku n.e. sycylijskie mozaiki. Znaleźć na nich możemy ilustracje kobiet, odzianych w coś na wzór dzisiejszego bikini. Nie wiadomo jednak, czy nie stanowią one wyłącznie o wyobraźni artysty. Czasy Imperium Rzymskiego i mnogość rzeźb przedstawiających kobiety nago to nie są wskaźniki, które mogłyby potwierdzać powszechność kostiumów kąpielowych w tamtych czasach.

Głośniej o kostiumach kąpielowych zaczęło natomiast robić się w wieku XVII za sprawą podróżniczki, Celli Fiennes. Pisała ona:

 Panie wybierają się do kąpieli w stroju wykonanym z cienkiego żółtego płótna, który jest duży, sztywny i z obszernymi rękawami, jak strój pastora, woda wypełniając kostium, powoduje, że materiał unosi się i nie przylega do ciała, co nadaje paniom gorszego kształtu niż ich naturalny. Panowie mają kalesony i kitle z długimi rękawami.

Fiennes opisywała jednak prawdopodobnie kąpiele lecznicze, które odbywały się w przestrzeni publicznej.

Początek mody plażowej datuje się na wiek XIX. Królowała skromność. Kobiety wchodziły do wody w wymyślnych, długich sukniach, które posiadały pewną właściwość. Mianowicie, można było w nich zanurzać się w wodzie, bez obaw o to, że tkaniny staną się przezroczyste. Rewolucja nastąpiła w roku 1907. Annette Kellerman pokazała się wówczas w pływackim stroju, który zastąpił cyrkowy trykot. Dotychczas sporty wodne zarezerwowane były dla mężczyzn. Kellerman została za swoją emancypację aresztowana. Mimo to, wytyczne w kwestii kobiecej mody plażowej zaczęły się zmieniać. W 1915 roku amerykańska szwalnia w Nowym Oregonie wypuszcza na rynek prototyp tego, co dziś nazywamy kostiumem kąpielowym. Wełniany swimsuit zaczyna robić furorę. Na bikini trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać. Trochę, tzn. ponad 30 lat. W 1946 francuz Louis Réard zaprezentował światu bikini.

Kostium kąpielowy – typy sylwetki

Klepsydra – szczęśliwe posiadaczki tego typu figury odnajdą się w prawie każdym fasonie kostiumu kąpielowego. Wąskie ramiona i wyraźnie zarysowana talia zostaną jednak podkreślone w jednoczęściowych modelach z wycięciami oraz bikini, które nawiązuje do stylu retro. Crop top i dół z podwyższonym stanem – to jest to!

Gruszka – wąskie ramiona, mało obfity biust i szeroka talia. Najpopularniejszy z wszystkich typów. W tym wypadku idealnie sprawdzą się bardkotki i bandeau, czyli opaski przesłaniające biust. Dobrze sprawdzi się również połączenie jasna góra – ciemny dół. Gruszki powinny postawić też na wzorzyste biustonosze.

Odwrócony trójkąt/marchewka – szerokie ramiona, wąskie biodra. Tu najlepiej pasuje stanik z wiązaniem na szyii lub monokini. To ostatnie to jednoczęściowe bikini 😉 Pomimo tego, iż fason nie jest podzielony na górę i dół, jego liczne wycięcia nawiązują do wynalazku Réarda, jeśli chodzi o ilość osłanianego ciała. Wzory i aplikacje – wskazane.

Jabłko – kobieca sylwetka pełna krągłości. Tu z kolei zamiast monokini, postawmy na minikini. Jednoczęściowy kostium kąpielowy, zazwyczaj w jednym kolorze. Najlepiej wybrać wersję z marszczeniami. Tankini, czyli połączenie tuniki i majtek to też bardzo dobra opcja. Należy unikać biodrówek i kokard.

Prostokąt – niemal równa linia bioder i ramion, brak wcięcia w talii. Doskonale sprawdzą się bokserki i modne szorty. Można również postawić na kroje asymetryczne i wycięcia w okolicach talii, aby nadać stylizacji kobiecości.

Kostium kąpielowy – kostium dwuczęściowy

Modele bikini, które warto wybrać przy małym biuście:

Idealnie sprawdzą się push-upy z poduszeczkami, które mogą być wbudowane lub wyjmowane. Sprzymierzeńcami małego biustu są także falbany, plisy, cekiny, hafty, frędzle i wstążki. Warto postawić na jaskrawe lub jasne kolory. Wzory są dozwolone, z wyjątkiem pionowych pasków. Dobrym pomysłem będzie również triangle bikini, czyli tkanina, która tworzy na piersiach dwa trójkąty. Warto unikać staników typu opaska i ciemnych kolorów.

Modele bikini, które warto wybrać przy dużym biuście:

Tutaj do dyspozycji mamy biustonosze z dodatkiem fiszbin i wyposażone w szeroki pasek. Szerokie ramiączka i wzmocnienie stanika to definitywnie rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Ciemne kolory pomogą natomiast optycznie zmniejszyć biust. Niekoniecznie dobrze sprawdzą się wiązania na plecach i staniki w kształcie trójkąta.

Modele bikini, które warto wybrać przy szerokich biodrach:

Warto postawić na gładkie doły i górę przyciągającą uwagę. Idealne będą te marszczone i wzorzyste. By ukryć pupę, można skorzystać z pareo. Należy jednak pamiętać, by wiązać je w okolicach talii, a nie nad nią. Majtki z wysoką talią i bokserki nie są sprzymierzeńcami szerokich bioder. Dobrze byłoby unikać również wzorzystych dołów.

Modele bikini, które warto wybrać przy dużym brzuszku:

Zabudowane majtki odwrócą uwagę od brzucha. Jest to więc definitywnie dobre rozwiązanie dla zaokrąglonych w tym rejonie kobiet. Góra, podkreślająca biust to must-have. Nie sprawdzą się mocno wycięte majtki i te o niskim stanie.

Kostium kąpielowy – kostium jednoczęściowy

W sezonie 2018 modne są jednoczęściowe kostiumy, które nawiązują do pianek, używanych przez surferki. W swoich ofertach mają je, m.in. takie marki jak, Coastal, Femi Stories, Drivemebikini. Kwiaty, które obecne są na sukienkach, zadomowiły się także na kostiumach kąpielowych. Z mody nie wychodzą także minimalistyczne, jednolite stroje. Dobór kostiumu, podobnie jak bikini, zależy od typu naszej sylwetki i tego, co chcemy wyeksponować.

Na rynku znajdziemy mnogość modeli jednoczęściowych strojów. Niewątpliwym ich plusem jest wygoda. Możemy swobodnie pływać bez obawy o to, czy stanik się zsunie, czy też nie. Z drugiej strony, nawet jeśli, to co ;). Faceci od lat dumnie prezentują na plażach swoje sutki.

Kostium kąpielowy – wysoki stan

Kostiumy kąpielowe z wysokim stanem są niezwykle kobiece. Dobrze współgrają z pełnymi kształtami i znakomicie ukrywają brzuszek. Ich szczyt popularności to lata 50. Jednak stylistyka retro nigdy do końca nie straciła na znaczeniu w świecie mody.

Ikona kina, Marilyn Monroe dumnie pozowała do zdjęć w tego typu kostiumach. Amerykańska aktorka to w końcu kwintesencja kobiecości w wersji pin-up. Preferowała jednolite kolory i grochy. Jane Mansfield czy Diana Dors, aktorki i amerykańskie seksbomby tamtego okresu, również stawiały na wysoki stan. Mansfield znana jest z takich filmów, jak „Blondynka i ja” czy „Włamywacz” W 1957 roku została laureatką Złotego Globów w kategorii obiecująca debiutantka. Pracowała także w modelingu.

Kostium kąpielowy – tankini

Tankini to połączenie t-shirtu lub tuniki z dołem od bikini. Całość może stwarzać wrażenie sukienki. Kto powinien się na nie zdecydować? Osoby z bardziej obfitym brzuszkiem śmiało mogą po nie sięgać. To także świetnie rozwiązanie dla kobiet w ciąży. Niekoniecznie jednak trzeba posiadać krągłe kształty, żeby wskoczyć w tankini. To opcja niezwykle kobieca i podobnie jak bikini z wysokim stanem, spopularyzowana została w latach 50.

Kostium kąpielowy – kolekcje gwiazd

  • Moiess Swimwear Jessica Mercedes

Kolekcja nawiązuje do stylistyki boho, barw nude i minimalizmu.

Pomysł zrodził się podczas moich tropikalnych podróży. Nie mogłam znaleźć idealnego kostiumu, który byłby jednocześnie praktyczny i zmysłowy, i świetnie by leżał – przyznała Jess. Od tego czasu minął rok, a blogerka może pochwalić się swoją kolekcją z prawdziwego zdarzenia. W MOIESS nie są ważne sezony, a stroje kąpielowe można zamawiać przez cały rok – czytamy na stronie internetowej marki.

  • Kendall&Kylie Swim (TOPSHOP)

Siostry Jenner postawiły na wyraziste kolory i seksowne, a zarazem sportowe kroje. W kolekcji znalazło się 37 projektów.

– Razem z Kendall zadbałyśmy by każdy zestaw sprawdzał się podczas różnych okazji. Nieważne czy podczas pływania, opalania czy surfowania – każda propozycja została zaprojektowania z myślą o letniej zabawie – przyznała Kylie.

Marki, które warto znać

Zapamiętajcie następujące nazwy i miejcie je w głowie przy okazji zakupów, nastawionych na plażowe odzienie.

  •  B Ā M B A – marka, stworzona przez dziewczyny, dorastające we wschodniej Australii. Motto – mniej, znaczy więcej. Inspiracja – kobiety lat 80., bo to właśnie one miały pokazać światu, że grunt to dobrze czuć się z samym sobą. W ofercie m.in. staniki szydełkowane oraz z odwróconym V.
  • Coulbourne – amerykańska marka, w której ofercie króluje biel, czerń, beż oraz czerwień. Doły są bardzo mocno wycięte, a staniki inspirowane modelami sportowymi. 
  • Fae Swim – australijska marka, która stawia na ekologię. Materiały wykorzystywane do produkcji strojów to przetworzony plastik czy sieci do połowu ryb. Marka skierowana jest do kobiet, które lubią pokazywać swoje ciało.
  • Marysia Swim – ulubienica blogerek i modelek, m.in. Anji Rubik, Rosie-Huntington-Whiteley, Marty Dyks czy Julie Sariñany z Sincerely Jules. Maria Dobrzańska – twórczyni marki to była baletnica, mieszkająca obecnie w USA. Kostiumy od Dobrzańskiej uwielbiają również redaktorzy, takich pism jak „Elle”, „Glamour”, „Vogue”, „Porter” czy „Harper’s Bazaar”.
  • Gooseberry – indonezyjska marka, posiadająca w swojej ofercie tysiące modeli. Najczęściej z głębokimi dekoltami.
  • She Made Me – własnoręcznie wykonywane kostiumy przez lokalnych artystów. Marka australijska, założona przez Chloe Dunlop. Inspiracja? Podróże i egzotyka.
  • Sahara Ray Swim – kolejna australijska marka, której twórczyni, Sahara Ray inspiruje się zdjęciami na platformie Tumblr. Przeznaczona dla przebojowych dziewczyn.

Kostiumy kąpielowe – zdjęcia

Poniżej prezentujemy rozmaite stylizacje z kostiumami kąpielowymi w roli głównej. Znajdziecie tu także zdjęcia z opisywanych przez nas kolekcji ciekawych marek.

Dajcie znać, jakie są Wasze ulubione modele kostiumów. Zawsze kierujecie się przy ich wyborze swoją sylwetką, czy może zdarza Wam się, że jakiś model zachwyci Was tak mocno, że to czy pasuje on do Waszej figury, staje się rzeczą drugorzędną? 😉

ZOBACZ TEŻ:

  1. Lewandowscy wypoczywają na Mykonos
  2. Kaja Paschalska topless na plaży – jak prezentuje się gwiazda Klanu bez stanika
  3. Wnuczki znanych polityków. Podobne do dziadków? [ZDJĘCIA]

źródła: wikipedia.pl, sensualwomen.eu, ofeminin.pl, elle.pl, moiess.com, ciekawe.org