Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak jeść granata? 10 sprawdzonych porad
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 09.06.2019 17:25

Jak jeść granata? 10 sprawdzonych porad

Fot.: ORLIO, kobieta.onet.pl

Jak jeść granata? Owoc granatu przez wiele osób uważany jest za jedną ze smaczniejszych przekąsek. Można go podawać w formie sałatki, sporządzić z niego sos, czy też spożywać bez żadnych dodatków. Uwielbiamy go za słodki smak, oryginalną strukturę i mnogość zastosowań.

Jak jeść granata? Nie dla każdego jest to do końca jasne. Istnieje bowiem wiele metod otwierania granata, a także jego podania. Jak go obrać? Z czym zestawić na talerzu? Jak jeść granat na surowo? Na te wszystkie pytania postaramy się udzielić trafnych odpowiedzi, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Jak jeść granata? Jakie są metody obierania granata?

Granat pokrywa twarda czerwona skórka. Dla niektórych taka struktura tego owocu bywa często powodem utrapienia. Jak obrać i jeść granata? W jaki sposób możemy się do tego zabrać? Wbrew pozorom, sprawa ta nie jest zbytnio skomplikowana. Patentów jest kilka.

Pierwszy z nich polega na przygotowaniu miski z letnią wodą. Owoc kroimy na ćwiartki. Następnie każdą z części zanurzamy w przygotowanej wodzie i chwilę czekamy. Pestki, będące esencją granata, po pewnym czasie opadną na dno miski, natomiast łupina, która poprzez pozbycie się nasion, traci na ciężarze, wypłynie ku górze. Kolejnym krokiem jest wyjęcie niezjadliwych elementów tego przysmaku oraz oddzielenie pestek od wody za pomocą durszlaka. Jest to świetny przykład rozłupania granata, bez użycia siły, narzędzi i dużego zasobu czasu.

Kolejny sposób uporania się z twardą skórką polega na wywinięciu jej do środka. Owoc ten ponownie kroimy na cztery części. Każdą z nich chwytamy w dłonie. Podtrzymując końcówki „pancerza” granatu, kciukami staramy się wcisnąć go do środka. Dzięki temu to, co najlepsze, będzie znajdowało się na wierzchu, właściwie już nadając się do spożycia.

Jakie właściwości posiada granat?

Granat to prawdziwa witaminowa bomba. Wśród nich wyróżnić można witaminę A, C, E oraz B. Ich źródłem są nie tylko okalane przez skórkę pestki, ale również sam pancerz owocu. Jest to nie tylko soczysta i słodka przekąska, lecz także łatwo dostępny produkt, który zapobiega rozwoju chorób nowotworowych, poprawia przepływ krwi oraz opóźnia proces starzenia. Jak tu więc nie skorzystać z tak bogatego w zalety i „magiczne właściwości” produktu?

Po wykorzystaniu jednego z przedstawionych pomysłów, pora zająć się najważniejszym aspektem. Jak jeść granata? Wspomnieliśmy wcześniej, iż struktura, smak i wygląd tego smakołyku, otwiera przed nami szereg możliwości dotyczących spożycia go. Pierwszy sposób podania bazuje na uwielbianej przez wiele osób sałatce. Oprócz klasycznego podania go z innymi owocami chcemy zwrócić uwagę również na te mniej oczywiste i znane metody. Co wcale nie oznacza, iż mogłyby one być mniej smaczne.

W jakich ilościach spożywać granata?

Jak należy jeść granata wspomnieliśmy już wcześniej. Źródło witamin i zdrowia- to stwierdzić można już na pierwszy rzut oka. Jak jednak odnieść się do stwierdzenia, iż dzięki niemu szansa zapadalności na raka może się zmniejszyć? Odpowiedzią na to pytanie jest sok, który z granata możemy pozyskać. Zalecana dawka 150 ml dziennie okazuje się kluczowa w profilaktyce antynowotworowej. Włączenie do naszej diety tego napoju, skutkuje neutralizowaniem wolnych rodników, zapobiegając tym samym mutacji komórek w te, które nazywamy nowotworowymi. Właśnie z tego powodu ta niepozorna kulka z nasionami w środku, nazywana jest „owocem życia”. Wspomnianą dawkę spożywać można w jednej porcji lub, zależnie od preferencji, podzielić ją na kilka mniejszych dawek.

1. Granat w formie sałatki

Z czym jeść granata? Sprawdzonym i uwielbianym przez wielu pomysłem jest zaserwowanie go z rukolą, pomarańczami oraz orzechami włoskimi, a wszystko to zaakcentowane popularnym sosem vinegret. Tajemnica tej pysznej potrawy polega na zestawieniu ze sobą zarówno słodkich, jak i wytrawnych składników. Każdy z nich, w zależności od przeznaczenia, należy obrać, rozłupać, czy po prostu umyć pod bieżącą wodą. Połączone ze sobą, tworzą zbilansowana i zdrową przekąskę, która świetnie sprawdzi się w formie lunchu.

2. Ciasto z granatem

Jak jeść granata? Kolejnym pomysłem na sporządzenie smacznej przekąski z granatem w roli głównej, jest ciasto o nazwie Leśny Mech. Wedle tego przepisu, granat figuruje jako dopełnienie i scalenie pozostałych składników. Wśród nich możemy wyróżnić jajka, śmietankę, a także… szpinak. Brzmi abstrakcyjnie, lecz efekt niejedną osobę pozytywnie zaskoczy.

3. Granat i czekolada? Świetne połączenie!

Jak jeść owoc granata? Kolejna słodka propozycja, którą chcemy wam zaprezentować, zadowoli niejednego łasucha. Bazuje ona bowiem na wspomnianym granacie, czekoladzie oraz krówce. Choć składniki same w sobie brzmią dosyć kalorycznie, warto czasem delikatnie „zgrzeszyć” i sprawić sobie chwilę przyjemności tak ciekawym połączeniem.

4. Granat na surowo

Pomysłów na spożywanie granata w surowej formie jest bardzo wiele. W internecie bez problemu można odnaleźć zaskakujące pomysły na podanie takiej przekąski. Nie zawsze jednak mamy czas i chęci do kuchennych eksperymentów. Jak jeść granata? Owoc zaprezentowany bez żadnych dodatków również jest w stanie pobudzić nasze kubki smakowe. Pestki, umieszczone w miseczce, spożywane przy pomocy łyżeczki, to świetny pomysł na lekkostrawną przekąskę.

5. Granat w wydaniu z mięsem

Granat można śmiało zestawić również z różnego rodzaju mięsami. Choć jest to dosyć niekonwencjonalne rozwiązanie, zachwyca różnorodnością smaków. Jak jeść granata? Dodanie tego składnika do mięsa mielonego lub pieczeni to pomysł, o którego zastosowanie pokuszą się osoby odważne i ciekawe oryginalnych połączeń. Dowolność w tej kwestii jest bardzo duża. Mięso może być wyłącznie przyozdobione nasionami granata. Kolejną propozycją jest nadzianie nim całej potrawy. Z pewnością efekt wizualny będzie mniej spektakularny, natomiast dla gości mógłby się okazać sporym zaskoczeniem. Oczywiście pozytywnym 🙂

6. Granat w połączeniu z rybą

Przepisem, który z pewnością zasługuje na to, by o nim wspomnieć, jest zestawienie granata z rybami lub po prostu- z owocami morza. Jak jeść nasiona granata? Podanie ich z dorszem oraz obranymi migdałami to specyficzny, acz interesujący sposób na obiad. Będzie on lekki, smaczny, a przede wszystkim zdrowy. Uwagę przywiązujemy bowiem nie tylko do samego owocu, ale ryb bogatych w wartości odżywcze.

7. Risotto z granatem i innymi owocami

Jak jeść owoce granata? Bardzo ciekawą propozycją jest zestawienie ryżu z owocami. To od nas zależy wybór składników, które chcielibyśmy zawrzeć w daniu. Wiele przepisów wyróżnia właśnie granat jako element całego dania. W połączeniu z ryżem pomarańczą oraz figami tworzy łatwostrawne danie, bogate w szeroką paletę barw i smaków. Ważne jest, by wspomniane owoce dodać pod sam koniec procesu gotowania. Dzięki temu ich forma pozostanie nienaruszona, a cały miąższ wciąż będzie się w nich mieścił.

8. Nalewka z granata

Z taką formą zastosowania owocu nie spotykamy się zbyt często. Nie zmienia to jednak faktu, iż takie rozwiązanie to zarówno świetny dodatek do głównego dania, jak i propozycja oryginalnego prezentu. Alkohol w takiej formie na szczęście nie wymaga od nas dużej ilości pracy i nakładu pieniężnego. Nalewkę wykonać można na bazie wódki, zalewając nią przygotowane wcześniej pestki granata. Najważniejszym aspektem takiego eksperymentu jest czas. Miksturę należy odstawić na 2-4 tygodnie, pozwolić jej na nabranie oczekiwanego smaku i koloru. A nie oszukujmy się, jedno i drugie ma swój wielki urok.

9. Sangria

Sangrią określamy tradycyjny hiszpański napój alkoholowy, którego podstawą są owoce, lód oraz wszelkiego rodzaju alkohole- w zależności od preferencji. Jednym ze sposobów jej podania są właśnie pestki granata. Osadzone na dnie dzbanka należy delikatnie przygnieść, by wydobyć z nich cały sok. Kolejnym krokiem jest zalanie ich winem lub innego rodzaju alkoholem. Pod sam koniec dodajemy wodę gazowaną oraz lód. Czyż to nie jest świetny dodatek do spędzenia babskiego wieczoru?

10. Musujący drink z granatem

Ostatnią propozycją, która zamyka nasze zestawienie, jest zastosowanie granata jako bazy do drinka. Ze względu na zbliżający się Sylwester, tak interesująca forma podania alkoholu z pewnością znajdzie swoje zastosowanie. Dowolną ilość granata należy rozłupać, przełożyć do miseczki, wymieszać z cukrem i sokiem z limonki, a następnie wszystko dokładnie ugnieść. Tak przygotowaną mieszankę zalewamy winem musującym, dodajemy kostki lodu i kilka listków mięty.

Dla wielu osób granat może wydawać się egzotycznym owocem, który trudno z czymkolwiek zestawić. Jednym z podstawowych pomysłów jest oczywiście wykorzystanie go jako jednego elementu owocowej sałatki. Jeśli jednak poszukujecie nowych, bardziej wyszukanych smaków, podejmijcie to ryzyko i swoje codzienne potrawy wzbogaćcie właśnie o ten składnik. Nada on daniom nie tylko niepowtarzalnego wyrazu, ale również wzbogaci jego walory estetyczne. Jak mówi stare przysłowie- jemy również lub- przede wszystkim- oczami. Cóż, pozostaje życzyć wam smacznego!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak jeść granata?

Granat to źródło wielu witamin. Wśród nich możemy wyróżnić witaminę A, B, E oraz C.

Jak jeść granata?

Skomponowanie granata z cytrusami, nadaje potrawom wyrazistego i oryginalnego smaku.

Jak jeść granata?

Granat może być również bazą do nalewek, czy znanej na całym świecie sangrii – popularnego hiszpańskiego napoju alkoholowego.

Jak jeść granata?

Zestawienie granata z czekoladą to świetny pomysł na przekąskę dla wszystkich łasuchów.

Jak jeść granata?

Jak jeść granata? Odświeżająca i kolorowa sałatka z granatem w roli głównej, sprawdzi się jako propozycja lunchu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pizza na śniadanie lepsza niż płatki z mlekiem? Tak!
  2. Jak jeść ostrygi? 10 sprawdzonych porad
  3. Te znaki zodiaku najbardziej kochają… jedzenie. Jesteś wśród nich?