Lelum.pl

Fot. instagram.com/patrickcoatescibyf

Jak jeść ślimaki? 10 sprawdzonych porad

12 Grudnia 2018

Autor tekstu:

Agnieszka Kruk

Jak jeść ślimaki? Jedno z czołowych dań kuchni francuskiej w jednych budzi obrzydzenie, w drugich uwielbienie. Jak to jest z tymi ślimakami? Podobno, kto raz się przełamie, ten wraca do ślimaków zawsze. Czy można jeść ślimaki? Jak je przyrządzać? W której wersji są najlepsze? Sprawdź 10 sprawdzonych porad na ślimaki.

Jak jeść ślimaki? Jedno z czołowych dań kuchni francuskiej w jednych budzi obrzydzenie, w drugich uwielbienie. Jak to jest z tymi ślimakami? Podobno, kto raz się przełamie, ten wraca do ślimaków zawsze. Czy można jeść ślimaki? Jak je przyrządzać? W której wersji są najlepsze? Sprawdź 10 sprawdzonych porad na ślimaki.

Jak jeść ślimaki? W Tajlandii je się pająki, we Francji ślimaki. Każda kuchnia jest zróżnicowana, ale zawsze odnajduje swoich zwolenników. Chociaż nie istnieje dużo przepisów na mięczaki to najpopularniejsze – ślimaki po burgundzku mogą pobudzić nie jedne kubki smakowe. Jak je przyrządzić w domu? Prawdą jest, że jest to czasochłonne, jednak efekty i smak może naprawdę zaskoczyć!

Jak jeść ślimaki?

Czy można jeść ślimaki? Jak się okazuje, ślimaki nie są zarezerwowane tylko dla Francji. Chociaż to ich główny przysmak, to w Polsce również są zbierane. Polacy coraz częściej interesują się ich hodowlą i chociaż przepisy pozwalają na zbieractwo wyłącznie w maju, to nasz kraj produkuje nawet 1000 ton ślimaków. Skąd takie zainteresowanie ślimakami? Czy ślimaki są pożyteczne? Wychodzi na to, że te mięczaki mogą być stosowane w różnego rodzaju dietach. Osoby, które poszukują wysokoproteinowych dań, mogą śmiało sięgać po te stworzenia, dodatkowo są polecane w diecie niskotłuszczowej i niskoenergetycznej. Jak możemy zauważyć, Polacy nie często stosują w swojej diecie ślimaki, po pierwsze ich przygotowanie jest długie, a po drugie mamy wiele innych zamienników, dlatego głównie je eksportujemy.

Jakie wartości odżywcze mają ślimaki?

Skąd takie zainteresowanie mięczakami? Warto by się zastanowić, ile kalorii mają ślimaki? Surowe ślimaki stosunkowo nie dużo, bo w 100 gram znajdziemy około 80 kalorii. Prawdą jest jednak, że dania składają się nie tylko z mięczaków, ale i tłuszczy. Raczej nikt, nie je surowych, a restauracje serwują pełno smaków, które są niezbędne do poprawnego przyrządzenia dania. Ile w restauracji mają kalorii? Tu już nie jest tak kolorowo, bo w 100 gram (czyli około 12 ślimaków) to już 350-400 kalorii.

Jak już wspominałyśmy, ślimaki zdecydowanie należą do produktów wysokoproteinowych, czyli zawierają dużo białka. Ile białka ma 100 gram ślimaków? To około 16 gram. Dla porównania kurczak, czyli najbardziej pożądane mięso sportowców, zawiera niewiele więcej, bo 20 grama białka na 100 gram produktu. Co lubią jeść ślimaki? Odżywiają się przede wszystkim zieleniną, ich głównym daniem jest sałata.

Jak jeść ślimaki w restauracji?

Znajomość składu odżywczego mięczaków i zaczyna zachęcać do pierwszego spróbowania szlagierowej potrawy. Chociaż zdecydowanie należą do kuchni francuskiej, to Polskie restauracje równie dobrze potrafią przyrządzić potrawę. Poczuj się jak w Paryżu, będąc w Warszawie i umów się z partnerem na nietypową kolację. Zanim zdecydujecie się wyjść, warto zapoznać się ze sposobem jedzenia mięczaków. Jak powiedziała Małgosia Rozenek w jednym z wywiadów: „Lepiej wiedzieć jak jeść ślimaki, niż nie wiedzieć”. To zdecydowanie nas przekonuje, aby zapoznać się ze sposobem jedzenia tego nietypowego dania. Jak jeść ślimaki winniczki? Poniżej znajdziecie 10 różnorodnych porad, dotyczących zarówno przygotowania ich, jak i sposobu jedzenia. Smacznego!

Jak jeść ślimaki?

Potrzebne będą nam oczywiście sztućce. Jedzenie ślimaków polega na wyjęciu zawartości z pancerza, dlatego do wykonania tej czynności, będą nam potrzebne szczypce, zakończone okrągłymi łyżeczkami i mały widelec. Szczypce będą nam potrzebne z dwóch względów: po pierwsze skorupki ślimaków po podaniu będą gorące, po drugie, takie obsługiwanie się nimi, jest zgodnie z savoir-vivrem . Oczywiście oba te przyrządy dostaniemy w restauracji. Po podaniu nam dania musimy pamiętać, że talerz z daniem jest gorący? Dlaczego? Jest to metoda przyrządzania ślimaków, ale o tym dowiedzie się później.

Po podaniu nam przysmaków śmiało możemy zabierać się za jedzenie. Jedz ślimaki po kolei tak, jak są ułożone na talerzu. Weź skorupkę i umieść ją w szczypcach tak, aby otwór z zawartością w środku był u góry. Następnie lewą ręką złap widelczyk i półokrągłym jednym ruchem, wyciągnij zawartość ze środka skorupki.

Ślimaki jak przyrządzić?

Jeżeli lubisz gotować , a nowe wyzwania kuchenne sprawiają ci radość, zachęcamy do spróbowania przygotowania ślimaków. Ich kupno może wydawać się problematyczne, jednak jak się okazuje, są dostępne w marketach. Najprostszą wersją są już gotowe ślimaki z masłem czosnkowym i przyprawami, bo to tradycyjny przepis. Jedno opakowanie zawiera około 100 gram gotowego produktu, a jego cena jest stosunkowo niska, bo kosztują mniej więcej 10 zł. Innym rozwiązaniem będą surowe ślimaki bez dodatków, które można zdobyć na własnych zbiorach. Jak się okazuje, ta metoda jest dosyć popularna w Polsce. Zastrzegamy, że ślimaki można zbierać wszędzie z wyłączeniem terenów parków i rezerwatów przyrody. Można by porównać zbieractwo ślimaków do tradycyjnego grzybobrania. W przypadku mięczaków na pewno znajdzie się mniej zwolenników, jednak warto wiedzieć, że i tacy istnieją.

Jak jeść ślimaki z Lidla?

Gotowe ślimaki z Lidla są bardzo proste w przygotowaniu i co najważniejsze, nie jest to czasochłonne. W prawdzie jest nam potrzebny wyłącznie piekarnik i dobre chęci. Jak przyrządzić ślimaki? Na opakowaniu znajduje się przepis, który według niektórych, nie jest dobry. Zgodnie z nim powinniśmy nagrzać piekarnik do 190 stopni Celsjusza i włożyć gotowe ślimaki na 7-8 minut, aż do momentu, kiedy zaczną skwierczeć. Internauci zastrzegają, że skwierczenia nie słychać i trudno rozpoznać, czy są już dobre. Nadrabia to ich smak , który jest zbliżony do tradycyjnych, podawanych w restauracji.

Czy można samemu zrobić ślimaki?

Tradycyjna metoda polega na własnych zbiorach. Niektórzy fani ślimaków są zwolennikami własnych, a nie kupnych. W deszczowej porze wybierz się na łąkę, tam bez problemu znajdziesz odpowiednie. Przepisy pozwalają wyłącznie na zbiór ślimaków w okresie od 20 kwietnia do końca maja. Jak wyglądają ślimaki winniczki? Ich muszla ma średnicę około 3 cm i jest koloru beżowo-brązowo-brunatnego. Sam ślimak jest trochę jaśniejszy, ma różki z oczyma. Po zbiorach należy oczyścić ślimaki i pozostawić je w wiaderku z dostępem powietrza na 3-4 dni, aż do ich całkowitego wypróżnienia. Przez ten czas nie należy ich karmić i regularnie czyścić wiaderko z odchodów.

Jak ugotować ślimaki?

Następnym krokiem będzie zabranie ślimaków do domowej kuchni. Pierwsze, o czym zawsze należy pamiętać, jest oczyszczenie ślimaków ze śluzu. Jak oczyścić ślimaki ze śluzu? Należy posypać je solą, aby ich śluz się spienił, a następnie zalać je wodą. Śluz się spieni i zostanie na wierzchu garnka, należy go zebrać i znowu oczyścić mięczaki. Zagotuj wodę w garnku na wrzątek i wrzucaj kolejno swoje ślimaki. Po około 4-6 minutach możesz je wyjąć. Pozbądź się muszelki i wyjmij z niej wszystkie swoje mięczaki. Nie wyrzucaj muszelek, bo będą ci potrzebne.

Jak przyrządzić muszelki?

Tradycyjnie je się ślimaki, które są w wyjmowane bezpośrednio z muszelek. Wiele ludzi błędnie myśli, że proces przygotowania ślimaków polega na zagotowaniu ich i dodaniu przypraw . Prawdą jest jednak, że spożywamy jedynie połowę ślimaków, a dokładnie ich łebek i różki. Druga część jest przez kucharzy wyrzucana. Po wyjęciu mięczaków należy zostawić muszlę w gotującej się wodzie na około pół godziny. Do garnka dodaj sól i sodę kuchenną.

Jak zrobić bulion ze ślimaków?

Z racji, że ślimaki są bardzo czasochłonne, polecamy przygotować bulion z kostki warzywnej. Zaoszczędzicie swój czas, a potrawa będzie równie dobra. W zależności od ilości twoich ślimaków wlej odpowiednią ilość wody. Przy niedużych zbiorach niech będzie do pół litra. Dodaj do tego kostkę warzywną, całość uzupełnij świeżą bazylią, pietruszką i przyprawami, które lubisz – na przykład oregano. Po zagotowaniu się bulionu dodaj obkrojone ślimaki. Zostaw na małym ogniu na około dwie i pół godziny.

Przepis na ślimaki z masłem i pietruszką.

Przepis nazywany jest również ślimakami po burgundzku. Jak jeść ślimaki po burgundzku? Jest to najpopularniejszy przepis wśród ślimaków spożywczych. Jest też uzupełnieniem kroków, o których pisaliśmy wcześniej. Na tym etapie, twoje ślimaki są już przyrządzone i gotowe do spożycia, jednak dalej możesz urozmaicić swoje danie i wybrać przepis na ślimaki. Z czym jeść ślimaki? Najsmaczniejsze będą z masłem czosnkowym. Do miski wrzuć pół kostki masła, czosnek według uznania i natkę pietruszki. Swój przepis możesz uzupełnić białym pieprzem i Następnie weź oczyszczone muszelki, uzupełnij je ugotowanymi w bulionie ślimakami i wciśnij do muszelki masło czosnkowe. Jak jeść ślimaki? Nagrzej piekarnik do 190-200 stopni Celsjusza i pozostaw w rozgrzanym piekarniku na około 8-10 minut. Na tym etapie twoje ślimaki będą gotowe do spożycia.

Ślimaki po burgundzku w restauracji, czym się różni?

Każdy przyrządza ślimaki na swój sposób. Niewątpliwe należy wykonywać pierwsze kroki, dotyczące trzymania żywych ślimaków do momentu ich całkowitego wypróżnienia i ich gotowania. Niektóre restauracje mają własne sposoby na ich oczyszczenie. Jednym z nich jest karmienie ślimaków mąką, by oczyścić je ze ślizu i odchodów. Innym rozwiązaniem jest też mieszanie ślimaków z bulionu razem z masłem czosnkowym z dodatkiem zieleniny, a następne wkładanie ich do muszelek. W restauracjach tak przyrządzone ślimaki wkłada się w półmisku do piekarnika, który jest później podawany klientowi. Trzeba uważać na gorące naczynia, bo łatwo się poparzyć.

Jak smakują ślimaki? Ich smak można porównać do mięsa cielęcego, które ma gumową konsystencję. Dodatki takie jak czosnek podbijają smak.

Tosty ze ślimakami

Prawdą jest, że nie ma wielu przepisów na ślimaki. Ciągle pozostają one w tradycyjnej formie, ich sposób przygotowania także pozostaje taki sam. Nie zawsze jednak konieczne jest jedzenie ślimaków z muszelki. Zamiast panierować ją, możemy zjeść mięczaki na inne sposoby. Jednym z nich są tosty lub kanapki . Postępuj zgodnie z instrukcją do momentu zrobienia masła czosnkowego. Następnie wymieszaj z nimi ugotowane w ślimaki. Całość posmaruj na chleb lub tosty i wstaw do rozgrzanego piekarnika.

ZOBACZ GALERIĘ:

Jak jeść ślimaki

Winniczki występują w Polsce i można je zbierać od przez cały maj. Znajdziemy je na polach, łąkach i w lasach po deszczowej porze.

Jak jeść ślimaki

Restauracje podają ślimaki po burgundzku na gorącym półmisku, który jest wyjęty prosto z pieca.

Jak jeść ślimaki

Ślimak w takiej formie może nie prezentować się apetycznie, jednak jego smak połączony z masłem czosnkowym pasuje wielu smakoszom.

Jak jeść ślimaki

Gotowe ślimaki możne kupić w supermarkecie w niedużej cenie, bo tylko 10 złotych za 100 gram.

Jak jeść ślimaki

Proces przygotowania ślimaków po burgundzku może trwać nawet 4 dni.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Młodzieżowe słowo ROKU! Po XD i sztos, przyszedł czas na…
  2. Jak jeść mule? 10 sprawdzonych porad
  3. Superfood 2019! Moon milk to nowy instagramowy hit!

Źródło: youtube.com: smaczne-przepisy.pl / polandMFA, kuchnia.wp.pl, testy-i-recenzje.blogspot.com

Tagi:

Podobne artykuły

Dom

Znamy cenę za pączki w Biedronce w tłusty czwartek. Szynka 2,99 zł, sok 1,57 zł i inne promocje
Czytaj więcej >

Dom

Nadzwyczajne okazje w Pepco. Każda kobieta czym prędzej będzie chciała kupić 5 produktów
Czytaj więcej >

Dom

Dzisiaj zaczęły się zaskakujące promocje w Biedronce. Podajemy, co można taniej kupić
Czytaj więcej >

Dom

Biedronka rusza z wielkimi promocjami wraz z początkiem tygodnia. Cena mięsa i ryb znacznie obniżona
Czytaj więcej >

Dom

Okazje tygodnia w Biedronce. Garnki, czajniki, patelnie i wiele innych w hitowych cenach
Czytaj więcej >

Dom

Jutro będą imponujące promocje w Biedronce
Czytaj więcej >
Agnieszka Kruk

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Dom

Dom

Katarzyna Derda

Lepiej potrząśnij choinką przed zakupem. Lista nieproszonych gości przyprawia o dreszcze
Czytaj więcej >
Dom

Martyna Pałka

„Skład podobny do karmy dla psów”. Szczególnie dzieci je uwielbiają, ekspert ostrzega przed popularną przekąską
Czytaj więcej >
Dom

Katarzyna Derda

Ula Chincz pokazała rewelacyjny patent na pozbycie się plam. Wystarczy lakier do włosów
Czytaj więcej >
Dom

Martyna Pałka

Zakupy na Wielkanoc w Biedronce czy w Lidlu? Promocje w sklepach są gigantyczne, sprawdzamy oferty
Czytaj więcej >
Dom

Aleksandra Gadzińska

W Biedronce już od czwartku, w Lidlu kilka dni później. Wspaniałe okazje, w sklepach będą tanie produkty do domu
Czytaj więcej >
Dom

Aleksandra Gadzińska

Niesamowite okazje w Pepco. Każda pani domu będzie zachwycona cenami wspaniałych produktów
Czytaj więcej >
Dom

Katarzyna Derda

Lepiej potrząśnij choinką przed zakupem. Lista nieproszonych gości przyprawia o dreszcze
Czytaj więcej >
Dom

Martyna Pałka

„Skład podobny do karmy dla psów”. Szczególnie dzieci je uwielbiają, ekspert ostrzega przed popularną przekąską
Czytaj więcej >
Dom

Katarzyna Derda

Ula Chincz pokazała rewelacyjny patent na pozbycie się plam. Wystarczy lakier do włosów
Czytaj więcej >
Dom

Martyna Pałka

Zakupy na Wielkanoc w Biedronce czy w Lidlu? Promocje w sklepach są gigantyczne, sprawdzamy oferty
Czytaj więcej >
Dom

Aleksandra Gadzińska

W Biedronce już od czwartku, w Lidlu kilka dni później. Wspaniałe okazje, w sklepach będą tanie produkty do domu
Czytaj więcej >
Dom

Aleksandra Gadzińska

Niesamowite okazje w Pepco. Każda pani domu będzie zachwycona cenami wspaniałych produktów
Czytaj więcej >