Jak nie uzależnić się od alkoholu? Alkoholizm to wbrew pozorom coraz bardziej powszechny problem, który dotyka już nawet najmłodszych. Młodzi ludzie coraz szybciej sięgają po trunki wyskokowe, co ma bardzo destrukcyjny wpływ na społeczeństwo. Jak konsumować alkohol, a się nie uzależnić? Przedstawiamy porady. 

Alkohol jest dla ludzi i każde spożycie, które jest kontrolowane, nie powinno mieć wielkiego wpływu na nasze zdrowie. Musimy jednak pamiętać, że uzależnienie to proces i łatwo jest stracić kontrolę nad nałogiem. 

Jak nie uzależnić się od alkoholu? Ogranicz ilość

Oczywiście najlepiej nie pić w ogóle, choć jest to porada, którą wiele osób słusznie uzna za groteskową. Alkohol jest obecny na imprezach, świętach czy nawet spotkaniach biznesowych. Dlatego kompletna rezygnacja ze spożycia może się wydawać nierealna. Warto jednak pić z umiarem. Nie chodzi tylko o ilość spożywanego alkoholu, ale również o częstotliwość. Czasem lepiej pić więcej, ale rzadziej. 

Jak nie uzależnić się od alkoholu? Uważaj na środowisko

Jednym z czynników, który wspiera rozwój alkoholizmu jest środowisko. Jeśli przebywamy na co dzień z ludźmi, którzy często konsumują alkohol, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do nich dołączymy. Dlatego dobierając sobie znajomych musimy mieć na uwadze, że możemy przejąć ich nawyki. Warto też zastanowić się czy przebywamy z danymi ludźmi dlatego, że lubimy ich towarzystwo, czy może raczej lubimy z nimi pić alkohol. To dość subtelna różnica, ale może być dla nas sygnałem alarmowym. 

Jak nie uzależnić się od alkoholu? Nie pij sam

Aby ograniczyć ryzyko uzależnienia się od alkoholu, nigdy nie sięgaj po napoje wyskokowe, gdy jesteś sam. Picie w samotności to bardzo częsta droga do alkoholizmu. Samemu bardzo łatwo zwiększyć częstotliwość spożycia i stracić kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu.

Jak nie uzależnić się od alkoholu? Nie pij na smutki 

Bardzo prostą drogą do uzależnienia jest zapijanie smutków. Alkohol tylko na chwilę potrafi poprawić nam humor. Następnie przychodzi symptom depresyjny, który jest efektem zniknięcia alkoholu z naszego organizmu. Dlatego bardzo łatwo wpaść w błędne koło, które polega na zapijaniu smutku wywołanego przez… alkohol. 

Jak nie uzależnić się od alkoholu? Idź na terapię

Jeśli czujesz, że powoli tracisz kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, natychmiast idź na terapię. Możesz wtedy rozwiązać problem zanim ostatecznie się uzależnisz. 

ZOBACZ GALERIĘ

1
2
3
Poprzedni artykułŻona Michała Żebrowskiego to piękna kobieta. Niedawno świętowali 10. rocznicę ślubu
Następny artykułIle zarabia Majka Jeżowska? Gwiazda może liczyć na wysokie honoraria
Redaktor naczelna Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i nowych mediów, magister kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS.