Jak poprawnie myć głowę? Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów. Dzięki temu nasze pasma nie tylko będą wyglądać schludnie, ale również staną się mniej podatne na uszkodzenia. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, a także wspominamy o najczęściej popełnianych błędach!

Jak myć włosy? Niestety, cały proces nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Zanim przejdziemy do nakładania odpowiednich produktów, kosmyki muszą zostać do tego przygotowane w konkretny sposób. Spokojnie, nasz poradnik wszystko wam wyjaśni!

Jak często myć włosy?

Włosy należy myć według potrzeby. To, czy wykonujemy tę czynność codziennie, czy jedynie raz na kilka dni, zależy od osobistych preferencji każdej z nas.

Szampon, który wybieramy, powinien być przede wszystkim łagodny, nie zawierać mocnych detergentów i silikonów. Odpowiednie produkty bez większego problemu odnajdziemy na drogeryjnych półkach lub w hurtowniach fryzjerskich. Niestety, jeśli źle dobierzemy szampon, dalsza pielęgnacja (nakładanie odżywki i maski) również nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Przygotowanie włosów

Zanim zwilżymy pasma wodą, musimy je bardzo starannie wyczesać. Dzięki temu pozbędziemy się pozostałości po środkach do stylizacji (pianka, żel, lakier), oraz sprawimy, że woda, szampon i odżywka lepiej wnikną w strukturę włosa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jak poprawnie myć głowę?

1. Odpowiednia temperatury wody

Choć brzmi to banalnie i zazwyczaj nie przywiązujemy wagi do temperatury wody, ten czynnik ma ogromne znaczenie. Zbyt zimna może wyziębić cebulki włosów, czego efektem jest łysienie, a także nie poradzi sobie z dokładnym spłukaniem szamponu.

Zbyt ciepła pobudzi gruczoły łojowe, przez co skóra głowy będzie się silnie przetłuszczać. Najlepszym wyjściem jest temperatura na granicy letniej a ciepłej.

2. Mycie włosów 

Cały proces rozpoczyna zwilżenie pasm wodą. Czynność tę wykonujemy od nasady w kierunku końców, delikatnie przejeżdżając po nich dłonią. 

Niewielką ilość szamponu wyciskamy na rękę, a następnie rozcieramy ją w dłoniach. Przy użyciu obu, wmasowujemy go we włosy, tak, by całość została zaaplikowana równomiernie. 

Jak poprawnie myć głowę? Skórę głowy myjemy wyłącznie kolistymi ruchami, wykonując delikatny masaż. 

Włosy należy dobrze spłukać, by między kosmykami nie pozostały resztki piany. Poprawnie spłukane włosy to włosy śliskie, które skrzypią między palcami.

3. Nakładanie odżywki

Ostatnim krokiem pielęgnacji jest nałożenie odżywki, która wzmocni włosy, a także sprawi, że będą gładkie i błyszczące. 

Wspomniany produkt, podobnie jak szampon, dokładnie rozprowadzamy w dłoniach, a następnie wmasowujemy w końce. Kolejnym krokiem jest rozczesanie włosów, by odżywka mogła w nie wniknąć bez większego problemu. Po jej nałożeniu spinamy włosy i czekamy kilka minut. Po upływie wyznaczonego czasu spłukujemy produkt. 

Jak poprawnie myć głowę? Dodatkowe wskazówki

  • Osoby, które myją włosy codziennie, mogą nakładać szampon wyłącznie raz. Te, które wykonują wspomnianą czynność rzadziej, powinny powtórzyć ten proces dwukrotnie. Dzięki temu mamy pewność, że pasma zostały dobrze umyte. 

 

  • Po spłukaniu włosów letnią wodą możemy ponownie je spłukać, tym razem strumieniem o nieco niższej temperaturze. To sprawi, że cebulki włosów się zamkną, a pasma będą lśniące. 

 

  • Jeśli masz problem z rozczesywaniem włosów, zastosuj olejek, który, nałożony na końce, upora się ze splątanymi i niesfornymi pasmami. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak poprawnie myć głowę
instagram.com @unikalnekosmetyki.pl

Jak poprawnie myć głowę? Tuż przed myciem włosów należy odpowiednio przygotować pasma i skórę głowy. Nie zapominajmy o tym, by dokładnie wyczesać kosmyki, w celu pozbycia się pozostałości po innych produktach do stylizacji!

Jak poprawnie myć głowę
instagram.com @iminilife

Wybierając szampon, zwróćmy szczególną uwagę na to, by produkt nie zawierał sylikonów i detergentów. 

Jak dokładnie myć głowę
instagram.com @kusculture

W trakcie nakładania odżywki, a także po spłukaniu włosów, należy dokładnie je wyczesać. Możemy do tego użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami, które nie poszarpią włosów. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak dodać objętości cienkim włosom? Skuteczne sposoby na bujną fryzurę
  2. Fryzury, które pasują każdemu. Zobacz, jakie cięcie na pewno się sprawdzi
  3. Jak obciąć włosy w domu? Nie potrzebujesz fryzjera, by wyglądać obłędnie
  4. Jak zapuścić długie włosy? 8 niezawodnych sposobów
  5. Jak układać krótkie włosy? 7 sposobów na stylową fryzurę

 

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.