Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak przebiega menopauza? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o klimakterium
Redakcja Lelum.pl
Redakcja Lelum.pl 12.01.2019 14:23

Jak przebiega menopauza? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o klimakterium

jak przebiega menopauza
unsplash.com

Jak przebiega menopauza? Okres przekwitania to niezwykle ważny moment w życiu każdej kobiety. Często jednak wiąże się on z dużymi zmianami, z którymi niełatwo nam się pogodzić. Przekwitanie nie musi być jednak uciążliwe! Sprawdź, co zrobić, by przetrwać ten etap z uśmiechem na twarzy!

Jak przebiega menopauza? Długość życia kobiety przedłuża się z roku na rok, a menopauza przestała być uznawana za okres schyłkowy w życiu kobiety. Musimy pamiętać, że podobnie jak okres dojrzewania, menopauza jest naturalnym etapem rozwoju życia każdej kobiety. Jakie są symptomy menopauzy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Menopauza — czy jest się czego bać?

Wbrew pozorom przekwitanie nie jest chorobą, tylko jednym z kolejnych etapów w życiu kobiety. W dużej mierze od nas zależy, w jaki sposób przejdziemy ten okres — czy skupimy się wyłącznie na negatywnych aspektach, czy spróbujemy odnaleźć pozytywy!

Jak przebiega menopauza? W okresie okołomenopauzalnym zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety. Ten czas jest kojarzony z wieloma nieprzyjemnymi objawami jak nagłe zmiany nastroju oraz uderzenia gorąca.

Kiedy występuje menopauza?

Menopauza występuje zwykle między 45. a 55 rokiem życia. Czy mamy wpływ na wiek, w którym wystąpi menopauza? To może być zaskoczenie dla wielu kobiet, ale odpowiedź brzmi: tak! Wybrany styl życia może spowolnić lub przyspieszyć rozpoczęcie menopauzy. Ogromny wpływ ma przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, palenie papierosów i picie alkoholu.

Ile trwa menopauza?

Przypomnijmy, że menopauza nie pojawia się nagle. Jak długo trwa menopauza? Wygaszanie pracy jajników pojawia się stopniowo i to ten proces rozłożony jest w czasie na wiele lat, aż do całkowitego zaniku płodności. Zanim miesiączka pojawi się po raz ostatni, kobieta musi przejść przez kilka etapów przekwitania.

Czym jest menopauza?

Menopauza to fizjologiczny proces związany ze starzeniem się organizmu kobiety. Menopauza kończy się trwałym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego i owulacji, a co za tym idzie — do utraty płodności. Okres przekwitania wiąże się z szeregiem zaburzeń somatycznych, a także psychicznych, co w konsekwencji może prowadzić do wzrostu zachorowalności na wiele chorób.

Jak przebiega menopauza? Każda kobieta przechodzi okres menopauzy na swój indywidualny sposób, jednak lekarze medycyny określają trzy charakterystyczne okresy:

  • okres przejściowy — premenopauza
  • okres okołomenopauzalny — perimenopauza
  • okres po menopauzie — postmenopauza

Każdy z przedstawionych wyżej okresów ma swoje charakterystyczne cechy.

Przedwczesna menopauza

Warto pamiętać, że wygaszanie czynności jajników może wystąpić wcześniej i powodować nieregularne miesiączki i zwiększać występowanie bezowulacyjnych cykli jeszcze przed 45. rokiem życia. Czasami objawy menopauzy mogą wystąpić u kobiet o wiele za szybko, czyli nawet około 30 roku życia! To zjawisko określamy jako przedwczesną menopauzę. Typowe objawy to:

  • spadek energii
  • płaczliwość
  • zmęczenie
  • obniżenie odporności

Premenopauza

Pierwsze objawy menopauzy. Stopniowe skracanie się cyklu miesiączkowego to pierwszy sygnał, że organizm kobiety zaczyna przygotowania do menopauzy. Zaburzenia hormonalne sprawiają, że napięcie przedmiesiączkowe się wydłuża i jest odczuwane w większym stopniu, a tkliwość piersi daje o sobie znać bardziej niż zazwyczaj. Poziom progesteronu znacząco spada, przy jednoczesnym prawidłowym wydzielaniu estrogenów. Pomiędzy regularnymi cyklami miesiączkowymi mogą pojawić się również uciążliwe plamienia. W okresie premenopauzy mogą występować:

  • uderzenia gorąca
  • zaburzenia płodności
  • bóle głowy
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • bóle w podbrzuszu
  • bóle pleców
  • silne bóle piersi

Menopauza

Do jednych z najczęstszych objawów menopauzy zalicza się zaburzenia miesiączkowania. W kolejnej fazie menopauzy można zauważyć kolejne symptomy klimakterium. Stężenie estrogenów znacząco spada, a nadmierne uwalnianie się gonadotropin przysadkowych zwiększa występowanie uciążliwych objawów. Wśród nich można zauważyć:

  • wypieki na twarzy
  • gwałtowne uderzenia gorąca
  • nocne poty
  • wzrost ciśnienia krwi
  • spadek ciśnienia krwi
  • kołatanie serca

Menopauza to trudny etap w życiu kobiety, w którym musi zmierzyć się z zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi objawami. Apatia, zwiększona drażliwość, wahania nastroju, obniżona samoocena, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem czy brak zainteresowania otoczeniem może dotknąć każdą kobietę. Jeśli zauważyłaś, że któreś z wymienionych wyżej objawów nie ustępują, a wręcz zaczęły się nasilać, powinnaś umówić się na wizytę do lekarza, by przywrócić sobie psychiczną równowagę.

Oprócz uciążliwych objawów psychicznych możemy spotkać szereg objawów fizycznych. Do najczęściej wymienianych zalicza się nagłe uderzenia gorąca, będące główną przyczyną dyskomfortu wśród dojrzałych kobiet. Ponadto kobiety często borykają się z zaburzeniami snu, które mogą doprowadzić do bezsenności. Wśród pozostałych objawów są:

  • obniżone libido
  • nietrzymanie moczu
  • dyskineza dróg żółciowych
  • zawroty głowy
  • bóle głowy
  • zaparcia
  • wzdęcia
  • suchość pochwy
  • zwiększone ryzyko występowania infekcji intymnych
  • permanentne zmęczenie
  • bóle mięśni
  • występowanie obrzęków i siniaków na kończynach
  • kołatanie serca
  • nadciśnienie
  • bóle w okolicach serca
  • bóle stawów
  • drętwienie kończyn
  • wahania wagi
  • otyłość
  • podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi

Kiedy objawy menopauzy mijają? Na tym etapie wygasa podstawowa funkcja jajników, co łagodzi nieco zaburzenia hormonalne. Kobieta osiąga stan równowagi hormonalnej. W tym okresie często dochodzi do demineralizacja kości. Co to oznacza? Demineralizacja kości to proces polegający na utracie przez organizm podstawowych minerałów, głównie fosforanów wapnia, co zwiększa ryzyko złamań głównie szyjki lub główki kości udowej, a także powstawanie zwyrodnień kręgosłupa. Co dzieje się ze skórą podczas menopauzy? U kobiet proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza. Skóra rogowacieje i marszczy się coraz bardziej. Dla wielu zaskakujący może być fakt, że podczas menopauzy może występować trądzik różowaty lub rumień. Gdy zauważymy takie objawy, powinnyśmy zgłosić się do dermatologa, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zastosuje skuteczną terapię.

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety

W trakcie przekwitania w naszym organizmie zachodzą istotne zmiany hormonalne. Niedobór estrogenu i progesteronu ma wpływ na to, jak się czujemy i jak wyglądamy. Sylwetka zaczyna się zmieniać, a skoki wagi są nie do zniesienia. Zmienia się również struktura naszych kości, a także flora bakteryjna. Równowaga emocjonalna również zostaje zaburzona, czujemy się przygniecione, co może doprowadzić do długotrwałej depresji.

Badania wykazały, że kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. Jak można przezwyciężyć złe samopoczucie podczas przekwitania? Będąc pod opieką wykwalifikowanego specjalisty o wiele łatwiej będzie ci przejść ten etap w życiu. Lekarz zleci odpowiednią formę leczenia, która ułatwi ci czas menopauzy i złagodzi uciążliwe dolegliwości.

Jak pomóc sobie w okresie przekwitania?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na hormonalną terapię zastępczą (HTZ), czy też wybierzemy sposoby bardziej naturalne, jedno powinno być jasne: przy obecnym poziomie wiedzy każda z nas może sobie pomóc. Warto zacząć od najprostszej wizyty u lekarza, który pomoże nam indywidualnie wybrać terapię. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na naturalne sposoby radzenia sobie z przekwitaniem, czy wybierzemy hormonalną terapię zastępczą, każda z nas powinna wiedzieć, że nie jest sama i są skuteczne sposoby na to, by sobie pomóc.

Obniżony poziom hormonów znacząco wpływa na nasz organizm. Nie bez znaczenia ma również nasza dieta. W okresie menopauzy powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na to, co pijemy i co jemy. Warto pamiętać, że częste picie kawy obniża wchłanianie magnezu, a także wapnia, co wpływa na nasze kości. Podczas menopauzy powinnaś ograniczyć spożywanie soli, ponieważ spożywanie soli w nadmiernych ilościach może doprowadzić do poważnych chorób serca.

Dieta ma znaczenie

Dieta bogata w fitoestrogeny łagodzi przebieg okresu okołomenopauzalnego. Fitoestrogeny to związki organiczne, które występują w roślinach, a ich działanie przypomina działanie estrogenów. Do najważniejszych zalicza się izoflawony (występujące chociażby w soi), a także lignawy (pochodzące z lnu). Terapia z udziałem fitoestrogenów jest uznawana przez wielu specjalistów za jedną z naj bardziej bezpiecznych metod radzenia sobie z przykrymi skutkami menopauzy.

Mamy również złe wieści dla wszystkich łasuchów: zarówno słodycze, jak i alkohol znacząco spowalniają nasz metabolizm i są prosta droga do otyłości.

Czy można złagodzić symptomy menopauzy?

Wiedza Polek dotycząca menopauzy wciąż pozostawia wiele do życzenia, dlatego też tak ważna jest odpowiednia edukacja społeczeństwa w tej kwestii. Niektóre kobiety nie są świadome, że dostępne są preparaty łagodzące objawy przekwitania. Inne zaś nie potrafią stwierdzić, czy odczuwają uderzenia gorąca!

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łagodzących objawy menopauzy. Jeśli nie jesteś pewna, jaki produkt powinnaś wybrać, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Śmiało można stwierdzić, że życie każdej kobiety kręci się wokół cyklu menstruacyjnego. Przy obniżonym poziomie estrogenów we krwi możemy spotkać się z suchością pochwy.

Jak przebiega menopauza? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi ci przejście przez menopauzę. Pamiętaj, że jest to jeden z wielu procesów w życiu kobiety, który jest genetycznie uwarunkowany, zupełnie naturalny i w pełni normalny. W dużej mierze od ciebie zależy, czy przejdziesz przez okres przekwitania z podniesionym czołem! Pozytywne podejście to połowa sukcesu! 🙂 Organizm kobiety w różny sposób manifestuje nadchodzące zmiany i najważniejsze, by w porę je zauważyć i skutecznie im przeciwdziałać!

Pamiętaj, że w okresie przekwitania nie jesteś skazana na pogorszenie jakości życia — daj sobie pomóc! Znajdź indywidualny i kompleksowy sposób na to, by przezwyciężyć wszelkie trudności związane z menopauzą. Z pewnością skuteczna będzie odpowiednia dieta, bogata w fitoestrogeny, pozytywne nastawienie i wygodny, przewiewny ubiór, który pozwoli ci się uporać z niezwykle uciążliwymi falami gorąca.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jak przebiega menopauza

Jak przebiega menopauza? Przykre dolegliwości dotykają większość kobiet, które przechodzą menopauzę.

jak przebiega menopauza

Wsparcie najbliższych pomoże ci złagodzić uciążliwe dolegliwości.

jak przebiega menopauza

Jak przebiega menopauza? Musisz pamiętać, że podczas menopauzy nie przestajesz być kobietą! 🙂

jak przebiega menopauza

Odpowiednie nastawienie ułatwi przeprawę przez okres menopauzy.

jak przebiega menopauza

Jak przebiega menopauza? Można wyróżnić kilka podstawowych etapów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. O jakich kobietach marzą mężczyźni? 10 cech partnerki idealnej
  2. Joanna Kulig obok Nicole Kidman i Emily Blunt. Polska aktorka doceniona
  3. Dlaczego psy jedzą trawę? Powody mogą zaskakiwać