Szukasz sprawdzonego sposobu na to, jak przestać obgryzać paznokcie? Świetnie trafiłaś! Ten nawyk wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem, ale również może doprowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Poznaj 5 niezawodnych sposobów, które pomogą ci z tym skończyć!

Większość osób zaczyna obgryzać paznokcie jeszcze w dzieciństwie. Mimo to problem ten dotyka również wiele dorosłych osób. Nagminne obgryzanie pazurków może doprowadzić do trwałych uszkodzeń nie tylko płytki paznokciowej, ale również zębów i dziąseł.

Jak przestać obgryzać paznokcie? Nasze rady!

Obgryzanie paznokci, choć wciąż bagatelizowane przez mnóstwo osób, doczekało się nawet własnego terminu medycznego. W psychiatrii nałóg ten nazywa się onychofagią. Jak się okazuje, dla 15% dorosłych to przyzwyczajenie jest na tyle silne, że nie są w stanie go samodzielnie przezwyciężyć.

Poznaj 5 sposobów na to, jak przestać obgryzać paznokcie i raz na zawsze uporać się z problemem!

1. Znajdź przyczynę i zmień swoje nawyki!

Na samym początku warto się zastanowić nad podłożem takiego zjawiska. Nadmierny stres, emocje i niepokój mogą być głównymi powodami onychofagii. Długotrwałe obgryzanie paznokci często zauważa się u osób, z problemami emocjonalnymi lub depresją. 

Jeśli obgryzasz paznokcie, to znak, że musisz coś chrupać w momencie, kiedy pracujesz, nudzisz się lub stresujesz. Możliwe jest również, że najzwyczajniej w świecie nie lubisz być głodny. 

Staraj się mieć zawsze przy sobie gumę do żucia. To zajmie ci usta i sprawi, że na jakiś czas zapomnisz o obgryzaniu paznokci. Chipsy bananowe, nasiona słonecznika czy dyni oraz suszone owoce to kolejne produkty, które możesz chrupać… zamiast swoich paznokci.  

Możesz również nosić przy sobie gumową opaskę lub monetę, która sprawi, że zajmiesz czymś ręce, kiedy najdzie cię ochota na obgryzanie!

2. Znajdź hobby, które odciągnie cię od obgryzania

Sposób ten nie tylko pozwoli ci pozbyć się uciążliwego nawyku wkładania rąk do buzi, ale sprawi też, że odkryjesz w sobie nowe talenty. 

Jeśli masz zdolności manualne i artystyczne, zacznij rzeźbienie np. w glinie. Nieznośny zapach, który pozostawia po sobie masa, będziesz czuć jeszcze przed dłuższy czas na dłoniach. Możesz również  robić na drutach, szydełkować lub wybrać aktywność na świeżym powietrzu! Nieważne, który sposób wybierzesz, najważniejsze, abyś zajęła czymś swoje myśli.

3. Nałóż lakier przeciw obgryzaniu

Na rynku wybór preparatów zniechęcających do obgryzania paznokci jest naprawdę imponujący. Są one zupełnie bezpieczne dla płytki patki paznokcia, jednak pozostawiają w ustach ohydny, gorzki smak. Aplikuj go tak, jak klasyczny lakier do paznokci. Posmak preparatu skutecznie obrzydzi ci się wkładanie palców do buzi. 

Butelkę możesz mieć zawsze przy sobie. Trzymaj ją w torebce, na biurku, a nawet w samochodzie. Gdy jedna warstwa odejdzie, automatycznie nakładaj kolejną.

4. Maluj paznokcie lub załóż tipsy

Sprawdzonym sposobem na to, jak przestać obgryzać paznokcie jest wizyta u kosmetyczki. Profesjonalistka przedłuży twoje krótkie paznokcie za pomocą żelu lub akrylu. Ich twarda jak kamień struktura sprawi, że nie będziesz miała możliwości ich gryzienia. Ponadto, świadomość wydanych pieniędzy powstrzyma cię przed obgryzaniem i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. 

5. Bądź cierpliwa

Pamiętaj, że obgryzanie paznokci jest nałogiem, takim samym jak palenie papierosów lub picie alkoholu. W tym przypadku również musisz wykazać się silną wolą i konsekwencją w działaniu. Uświadom sobie, że obgryzanie paznokci nie jest automatycznym nawykiem. O ile kierowanie dłoni w stronę buzi tak, to cała reszta jest tylko i wyłącznie twoim wyborem. 

Obgryzanie paznokci: Choroby sprawią, że zapomnisz o uporczywym nawyku. 

Konsekwencją obgryzania, oprócz nieestetycznego wyglądu dłoni, mogą być również problemy stomatologiczne i liczne infekcje. 

  1.  Utrata pewności siebie – Osoby dotknięte onychofagią, często wstydzą się podać nawet rękę na powitanie. Nałóg sprawia, że tracą pewność siebie, czuja się nieatrakcyjne i popadają w kompleksy.
  2.  Osłabienie i rozwarstwienia płytkim- Niewiele jest tak uporczywych nawyków, jak obgryzanie paznokci. Skutki widoczne są gołym okiem. Paznokcie z wyglądu zaczynają przypominać kartkę papieru. Są cienkie i łamliwe. Płytka jest zniekształcona i rozwarstwiona. 
  3. Zakażenia i wirusy – Obgryzanie paznokci wiąże się również z licznymi zakażeniami, które przenoszone są przez brudne palce wkładane do buzi. W ten sposób do naszego organizmu trafiają np. pałeczki Escherichia coli. Zakażanie wiąże się silnymi bólami brzucha i wymiotami. W skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną zapalenia opon mózgowych oraz sepsy.
  4. Zniszczenie powierzchni zębów – Onychofagia oprócz zniszczenia powierzchni zębów doprowadza do niewłaściwego wysunięcia się górnych siekaczy. Uszkodzenie dziąseł, które niesie za sobą długotrwałe gryzienie, doprowadza do bolesnych ropni i zakażeń.

Co na obgryzanie paznokci u dzieci?

Pamiętaj, aby do tematu obgryzania paznokci u dzieci nie podchodzić zbyt emocjonalnie i nerwowo. Pomimo natłoku problemów i codziennych obowiązków, postaraj się dowiedzieć, co może być przyczyną obgryzania paznokci. Kiedy widzisz, że twoje dziecko wkłada ręce do buzi, odwróć natychmiastowo jego uwagę, zajmij mu ręce malowaniem lub wyklejaniem. Pamiętaj, że nerwy i krzyk nie są rozwiązaniem.

Obgryzanie paznokci: przed i po

Gdy decydujesz się na zerwanie z nałogiem, musisz być konsekwentna. Odpowiednia pielęgnacja będzie w tym czasie podstawą. Oprócz odżywek pobudzających wzrost paznokci raz na jakiś czas odsuwaj też skórki. To sprawi, że paznokcie będą wydawać się optycznie dłuższe i smuklejsze, co zachęci cię do dalszej walki o idealne dłonie. 

Na noc możesz także wcierać naturalne olejki, które wzmocnią płytkę od wewnątrz. Gwarantujemy, że zastosowanie się do naszych rad w połączeniu z mnóstwem cierpliwości zaowocują pięknymi i zdrowymi pazurkami!

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

Jak przestać obgryzać paznokcie
Unsplash.com @pinamessina

Sprawdzonym sposobem na to, jak przestać obgryzać paznokcie jest odpowiednia suplementacja. Tabletki z kompleksem witamin oraz biotyną pomogą twoją walkę o piękne paznokcie. 

Jak przestać obgryzać paznokcie
Unsplash.com @gndclouds

Kiedy masz ochotę na włożenie rąk do buzi, sięgaj automatycznie po świeże owoce i warzywa. Są niskokaloryczne i zawierają masę witamin. 

Jak przestać obgryzać paznokcie
Unsplash.com @kellysikkema

Naturalne olejki i odżywki to podstawa w pielęgnacji osłabionej i zmęczonej obgryzaniem płytki paznokciowej.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Obgryzanie paznokci prawie go zabiło! Wskazówki jak przestać
  2. Czy hybryda niszczy paznokcie? Obalamy wszystkie mity
  3. Jak uratować zniszczone paznokcie? 10 kroków do pięknej płytki
  4. Obgryzasz paznokcie? Jest to oznaką pewnej cechy osobowości…
  5. Najmodniejsze kolory paznokci na jesień. Piękne?
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.