Jak rozpoznać że ktoś kłamie? 5 rzeczy, które zdradzą kłamcę. Niektórzy z kłamania uczynili sztukę. Inni mijają się z prawdą, by uniknąć konsekwencji swoich błędów. Wszystkich łączy jedno: nieświadomie zdradzają własne krętactwo przez zachowanie. Sprawdź, jak możesz zdemaskować oszusta!

Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Istnieje aż pięć zachowań, przy których powinna zapalić nam się czerwona lampka. Rzadko perfekcyjnie panujemy nad odruchami własnego ciała, a często całkiem o tym zapominamy. Tymczasem nerwowe gesty, trzęsące się dłonie albo drżenie głosu mówią o nas o wiele więcej, niż byśmy chcieli. Jakie sygnały werbalne i niewerbalne wysyłają kłamcy? Dowiedz się!

1. Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Patrzenie prosto w oczy

Panuje powszechne przekonanie, że kłamcy odwracają spojrzenie, a osoby prawdomówne – utrzymują kontakt wzrokowy. Tymczasem fakt, że ktoś intensywnie wpatruje się w nasze oczy, powinien nas zaniepokoić. Dlaczego? Ponieważ oszuści wykorzystują podobną sztuczkę właśnie do tego, by się uwiarygodnić. 

2. Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Nerwowe pocieranie nosa

Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Jednym z najczęstszych symptomów jest pocieranie nosa przed wypowiedzią. Badania naukowe wykazały, że w czasie oszukiwania naczynka krwionośne w nosie delikatnie się rozszerzają, przez co zaczyna nas swędzieć. Pocieranie ust to gest, który również powinien wywołać w nas nieufność. 

3. Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Przedmioty w ustach

Jeśli twój rozmówca nerwowo zagryza w ustach końcówkę ołówka lub długopisu, powinnaś obudzić w sobie czujność. Taki gest wyraża chęć powrotu do dzieciństwa i poczucia bezpieczeństwa, kłamca w ten sposób usiłuje się uspokoić. Niektórzy wręcz wkładają do ust własny palec. 

4. Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Zmienianie wersji wydarzeń

Jak rozpoznać że ktoś kłamie? To naturalne, że z biegiem lat przebieg różnych wydarzeń zaciera się w naszym umyśle i zaczynamy dodawać rzeczy, których wcześniej nie było. Gorzej, jeśli ktoś w odstępie kilku dni zmienia wersję wydarzeń. W ten sposób na przesłuchaniach wpada wielu przestępców.

5. Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Pomniejszanie własnej osoby

Twoja koleżanka opowiada ci niesamowite historie, dodając co jakiś czas sformułowania w stylu: to była moja wina, gdybym tego nie zrobiła… itd.? Takie chwyty retoryczne służą odwróceniu naszej uwagi od szczegółów, które się nie zgadzają, niewiarygodnych zbiegów okoliczności i tym podobnych. 

Więc jak rozpoznać kłamcę? Jak mówi przysłowie, kłamstwo ma krótkie nogi. Jednak, zamiast czekać, aż na jaw wyjdą oszustwa naszego partnera lub znajomych, lepiej nauczyć się kilku sztuczek. Pamiętaj, że kluczem do udanego związku i trwałej przyjaźni powinno być zaufanie, dlatego od oszustów należy trzymać się z daleka. Nie ma nic gorszego niż życie z nałogowym kłamczuchem!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak rozpoznać że ktoś kłamie
fot. pixabay.com RobsonWojcik

Nie ma nic gorszego, niż związek z kimś, komu nie można ufać.

 

Jak rozpoznać że ktoś kłamie
fot. pixabay.com Free-Photos

Jak rozpoznać kłamstwo przez telefon? Jeśli ktoś zmienia kilkukrotnie wersję wydarzeń, na pewno mija się z prawdą.

 

Jak rozpoznać że ktoś kłamie
fot. pixabay.com nastya_gepp

Jeśli ktoś patrzy ci zbyt intensywnie w oczy, może to oznaczać, że chce wydać się wiarygodny.

 

Jak rozpoznać kłamstwo
fot. pixabay.com RobinHiggins

Koleżanka opowiada ci niestworzone historie, dodając co chwilę: „gdyby nie ja…” lub: „to była moja wina”? Nie powinnaś wierzyć jej na słowo, ponieważ tylko ubarwia swoją opowieść. 

 

Jak rozpoznać że ktoś kłamie
fot. pixabay.com dotigabrielf

Jak rozpoznać że ktoś kłamie? Dotykanie ust lub nosa może wskazywać, że nasz rozmówca jest zdenerwowany i niezupełnie szczery.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Lewandowska MANIPULUJE efektami swojej diety? Internauci zauważyli KŁAMSTWO
  2. Godlewska OSZUKAŁA Polaków? Czy ciąża i poronienie to KŁAMSTWO?
  3. Znaki zodiaku, które są największymi kłamczuchami. Cała prawda

 

 

Poprzedni artykułWykształcenie Iwony Pavlovic nie ma nic wspólnego z tańcem. Jakie studia ukończyła?
Następny artykułSyn Hanny Śleszyńskiej i Piotra Gąsowskiego ma już 24 lata. Czym zajmuje się Jakub Gąsowski?
Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.