Jak się ubrać do biegania zimą? Bieganie ma wiele zalet, z czego największą jest to, że można je uprawiać przez cały rok. Jeśli chcesz biegać zimą, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować, mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Jak się ubrać do biegania zimą? Jakie buty są najlepsze? Jak grubo trzeba się ubrać do porannego joggingu? Na te i inne pytania dotyczące biegania zimą odpowiemy w niniejszym artykule.

Jak się ubrać do biegania zimą?

Do biegania zimą należy ubrać się przede wszystkim z głową – bardzo łatwo zgubić się w gąszczu informacji i porad na ten temat. Dlatego postanowiłyśmy zebrać w jedno miejsce wszystkie najważniejsze informacje dotyczące biegania zimą.

Najważniejsze w naszej przygodzie z bieganiem są buty. Obuwie do biegania jest nieco inaczej skonstruowane niż zwykłe obuwie sportowe – podeszwa jest grubsza, bardziej wyprofilowana i giętka, a materiał, z którego zrobione są buty do biegania to specjalna oddychająca siatka, która zapewnia cyrkulację powietrza i wilgoci. Buty do biegania można używać przez cały rok, nawet w zimie – jeśli jednak zamierzamy biegać po śniegu, warto zainwestować w specjalne terenowe buty do biegania, które zapewnią nam większą przyczepność oraz ochronę przez poślizgiem.

W co ubrać się w zimie do biegania?

W zimie idąc biegać nie zapominajmy o czapce i rękawiczkach – to bardzo ważne, ponieważ aż 40% ciepła ucieka właśnie przez głowę. Nasz strój do biegania powinien składać się z kilku warstw, ale uważajmy, by nie przesadzić – jeśli ubierzemy się za grubo, szybciej możemy się spocić i przeziębić. Najlepiej stosować zasadę 10 stopni: jeśli na zewnątrz jest -5 stopni, ubierzmy się tak, jak gdyby było +5 stopni. Zapewniamy was, że już po kilku minutach biegania będzie nam zdecydowanie cieplej.

Warto zainwestować w dobry biustonosz sportowy oraz podkoszulki wykonane z materiałów syntetycznych odprowadzających wilgoć (np. Coolmax albo Thermax). Środkowa warstwa powinna skutecznie trzymać ciepło i jednocześnie dobrze odprowadzać wilgoć ze skóry – szczególnie warto zwrócić uwagę na bluzki i bluzy wykonane z materiałów takich jak Thermax czy Polartec. Ostatnia warstwa ma chronić biegacza przed wiatrem – świetnie sprawdzi się kurtka lub bluza wykonana z takiego materiału jak GoreTex czy Windkiller.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak się ubrać do biegania zimą
Fot.eobuwie.com

Podstawową i najważniejszą kwestią dotyczącą biegania jest odpowiednie obuwie, zwłaszcza zimą. Najlepiej biegać po śniegu w specjalnych terenowych butach do biegania.

Jak się ubrać do biegania zimą
Fot.nike.com

Nie należy się zbyt grubo ubierać do biegania w zimie, ponieważ już po kilku minutach ciało się rozgrzeje.

Jak się ubrać do biegania zimą
Fot.nike.com

Podczas biegania nogi wytwarzają więcej ciepła niż reszta ciała, dlatego bardzo grube spodnie będą niepotrzebne. Najlepiej sprawdzą się spodnie z lateksu, nylonu i innego „oddychającej” syntetycznego materiału.

Jak się ubrać do biegania zimą
Fot.nike.pl

Bieganie w zwykłym biustonoszu może być nie tylko niewygodne, ale również może narazić nas na otarcia. Dlatego tak ważne jest, by zainwestować w dobry sportowy biustonosz.

Jak się ubrać do biegania zimą
Fot.nike.com

Podkoszulka, którą zakładamy na biustonosz powinna być wykonana z materiału, który odprowadza wilgoć (najlepiej syntetycznego). Warto unikać bawełnianych podkoszulek, ponieważ zatrzymują one wilgoć.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak ubrać się na rozprawę sądową? Postaw na skromność
  2. Jak się ubrać do Barcelony w lutym? Modowe propozycje
  3. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do agencji reklamowej? Pokaż swoją kreatywność

źródło: trenerbiegania.pl

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.