Jak się ubrać do komory hiperbarycznej? Wizyta w niej pomaga w zwalczaniu m.in. choroby wysokościowej. Co warto mieć na sobie, gdy planujemy ją odwiedzić?

Jak się ubrać do komory hiperbarycznej, która ratuje życiu wielu ludzi? Dostarcza ona naszemu organizmowi niezbędnego mu tlenu, gdy chodzi do zatrucia np. czadem, co nie należy do rzadkości, gdy nasz dom ogrzewają nieszczelne piece. Jakich zasad powinnyśmy przestrzegać i co na siebie włożyć? 

Czym jest komora hiperbaryczna?

W warunkach podwyższonego ciśnienia do naszego organizmu doprowadzone są duże ilości tlenu. Pacjenci muszą pozostać w komorze przez 1,5 h, aby wizyta tam przyniosła oczekiwane rezultaty. Za pomocą specjalnych masek oddychają udostępnionym im tlenem. Zabieg należy powtarzać codziennie. W zależności od zaleceń lekarza możemy potrzebować od 1 do 60 sesji. Tlen hiperbaryczny jest w stanie pomóc w całkowitym wyleczeniu osób, u których doszło do zatrucia czadem. Warunek jest jeden. Musza one mieć do niego dostęp w ciągu kilku godzin od wypadku. Tlenek węgla aż 200-krotnie szybciej wiąże się z hemoglobiną niż tlen. Jeżeli nie pospieszymy się z wizytą w komorze, nasze tkanki zwyczajne zaczną obumierać.

Jeżeli znajdujemy osobę nieprzytomną wówczas niezwłocznie musimy zawiadomić pogotowie ratunkowe, które musi przetransportować ją do hiperbarycznej kabiny. Ubiór w takich sytuacjach nie jest sprawą kluczową. 

Jak się ubrać do komory hiperbarycznej?

Wybierzmy ubrania w 100% z bawełny. Ponadto niezwykle ważne jest, aby nie używać żadnych kosmetyków, lakierów do włosów, perfum oraz wazeliny. Zadbajmy o to, aby na 12 godzin przed zabiegiem nie spożywać alkoholu. Zrezygnujmy także z papierosów, na 2 godziny przed wejściem do komory nie powinnyśmy ich palić. O czym jeszcze warto pamiętać? O niespożywaniu napojów gazowanych przed zabiegiem.

Skorzystać z kabiny powinny m.in. osoby, których dotknęła nagła głuchota, zostali zatruci tlenkiem węgla, nabawili się oparzeń skóry czy też borykają się z niedokrwieniem tkanek miękkich w wyniku urazów zmiażdżeniowych. Owrzodnienia odleżynowe i zespół stopy cukrzycowej to też problemy, na które rozwiązaniem może być wizyta w takim miejscy. Komora hiperbaryczna ma zatem wiele zastosowań. Warto być tego świadomym.

Jak się ubrać do komory hiperbarycznej? – ZOBACZ ZDJĘCIA:

Fot. zara.com

Postawmy na ubrania z bawełny. Nie muszą być jednak nudne!  Upewnijmy się jednak, czy produkt, który chcemy na siebie włożyć jest w 100% bawełniany! To bardzo ważne.