Jak się ubrać do meczetu? Musimy pamiętać o zakryciu niektórych partiach naszego ciała. O których mowa? Co powinnyśmy wiedzieć przed udaniem się do islamskiego miejsca kultu religijnego? Przeczytajcie.

Jak się ubrać do meczetu, aby nie naruszyć obowiązujących tam zasad? Czego nie wolno panom, a czego paniom? Czy kolor naszego ubrania ma znaczenie? Dlaczego w świątyniach muzułmańskich panuje taki ortodoksyjny regulamin? Który meczet uznawany jest za najpiękniejszy na świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście. 

Jak się ubrać do meczetu?

Kompletując naszą garderobę postawmy raczej na stonowane barwy. Krzykliwy róż może nie być najlepszym pomysłem.

Zdejmujemy buty

To jedna z podstawowych zasadach. Do meczetu nie możemy wejść w butach. Możemy zostawić je na półce, która nierzadko znajduje się przy wejściu do świątyni. Można także spakować je w torebkę i po prostu nosić ze sobą podczas zwiedzania meczetu. Podłogi w miejscach kultu muzułmańskiego pokryte są dywanami. Nie chcąc ich zabrudzić, pilnujemy kwestii zdejmowania naszego obuwia. Powinniśmy także obmyć nasze stopy przed wejściem.

Przykrywamy włosy

W większości meczetów poproszą nas o zakrycie naszych głów chustą lub chusteczką. Nie musimy gorączkowo chować każdego włosa, ważne, aby pokazać, że szanujemy panujące tutaj zasady. Podobnie sytuacja wygląda w wielu cerkwiach prawosławnych. 

Zakrywamy nogi

Przykryjmy nogi i ramiona. W przypadku tych pierwszych zróbmy to, chociaż do połowy łydki. Panowie również powinni przestrzegać tych zasad. Wejście przez nich do meczetu w shortach odbierane jest, jako przejaw ignorancji i braku szacunku do świętego miejsca. Nie musimy jednak przyodziewać burki.

Jak zachowywać się w meczecie?

Robiąc zdjęcia, pamiętajmy o tym, aby wyłączyć dźwięk i lampę błyskową. Spacerujemy w miejscach do tego przeznaczonych, jeżeli meczet ma wydzieloną część na modlitwę dla kobiet, to właśnie jej się trzymajmy. Unikajmy głośnych rozmów i zwiedzania świątyni w piątek, ponieważ właśnie ten dzień jest dla muzułmanów święty. Jest tam ich wtedy najwięcej, a my nie chcemy przecież zakłócać ich modlitwy.

Jak się ubrać do meczetu? – ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak się ubrać do meczetu
Fot. unsplash.com @fatihyurur

Pamiętajmy o zdjęciu naszych butów. Możemy pozostawić je na regale przy wejściu do świątyni lub nosić ze sobą w torbie podczas jej zwiedzania. Nie wolno nam jednak mieć obuwia na naszych stopach. To kategorycznie zabronione.

Jak się ubrać do meczetu
Fot. unsplash.com @jcguarinpenaranda

Przykryjmy nasze włosy chustą lub chusteczką. Nie w każdym meczecie jest to wymagane, jednak lepiej przygotować się na taką ewentualność. Przezorny zawsze zabezpieczony.

Jak się ubrać do meczetu
Fot. unsplash.com @hussainibrahim_hi

Zakryjmy nasze ramiona oraz nogi. Te ostatnie przynajmniej do połowy łydki. Zasada ta tyczy się jednakowo pań, jak i panów.