Jak szybko wytrzeźwieć? Stało się. Wieczór ze znajomymi wydłużył się o kilka godzin. Tańce i rozmowy trwały całą noc, a szklanki były wypełnione alkoholem. Nastał następny dzień, a my czujemy, że w naszej krwi wciąż płynie alkohol. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy 6 sposobów, które działają szybko i skutecznie! 

Wiele osób wierzy, że kawa lub napój energetyczny są w stanie momentalnie postawić nas na nogi. Nic bardziej mylnego! Co pić i jeść, by wytrzeźwieć? Jakich produktów należy zdecydowanie unikać?

1. Pij wodę! 

Pierwszy punkt jest znany chyba wszystkim. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie dzięki niemu możemy się ustrzec odwodnienia oraz szybciej wypłukać z naszego organizmu procenty. Sprawdzonym sposobem na szybkie wytrzeźwienie jest dodanie do szklanki z wodą dwóch łyżek octu. Choć pomysł nie brzmi zachęcająco, może okazać się bardzo pomocy w walce z nadmiarem alkoholu w organizmie. Oprócz nawodnienia pamiętajmy o jedzeniu bogatym w węglowodany i białko. Witamina C to także odpowiedź na pytanie, jak szybko wytrzeźwieć. Woda z sokiem z cytryny lub pomarańczy to świetna alternatywa dla osób sceptycznie nastawionych do picia wody z octem.

2. Czy kawa pomaga wytrzeźwieć?

Niestety nie. Choć mit ten jest bardzo popularny, zdecydowanie nie ma dobrego wpływu na nasz organizm. Udowodnił to Profesor Tony Moss w brytyjskim programie Food Unwrapped. Naukowiec zaangażował do swojego badania pięciu studentów. Młodzi ludzie spędzili cały wieczór w jednym z pubów, gdzie pili duże ilości alkoholu. Gdy stan nietrzeźwości był już bardzo widoczny, każde z nich miało do wykonania zadanie. Polegało ono na tym, by przeprowadzić metalową obręcz przez drut, tak, by go nie dotknąć. Nikomu nie udało się wykonać tego polecenia poprawnie. Chwilę później studenci musieli wypić kawę i powtórzyć czynność. Kawa nie miała jednak wpływu na lepsze wyniki. Ponadto profesor Moss sprawdzał poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomimo wypicia kawy, on również się nie zmienił. 

3. Odpowiednia ilość snu 

Nic tak nie pomaga w walce ze stanem nietrzeźwości jak porządna dawka snu. Kilku dziesięciominutowa lub kilkugodzinna drzemka to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Przed położeniem się do łóżka warto sięgnąć po butelkę z wodą z dodatkiem octu lub cytryny, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnego uczucia kaca na długi dzień.

4. Jak szybko wytrzeźwieć? Weź zimny prysznic

Zimny prysznic, choć z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, może zdziałać cuda. Dlaczego pomaga? Nasze ciało reaguje na zimno intensywną pracą, by przywrócić organizmowi odpowiednią temperaturę. Krew zaczyna szybciej krążyć, dzięki czemu proces trzeźwienia jest przyspieszony. Unikaj za to długich, gorących kąpieli, które mogą dodatkowo rozrzedzić krew.

5. Poćwicz

Ćwiczenia fizyczne to również jedna z metod na to jak wytrzeźwieć na drugi dzień. Kac niekoniecznie sprzyja wysiłkowi, ale dzięki niemu serce szybciej pompuje krew, co przyspiesza metabolizm alkoholu. Pamiętaj jednak, żeby unikać niebezpiecznych ćwiczeń. Stawanie na głowie, wspinaczka lub jazda konna mogą nie być najlepszym pomysłem. Lepiej wybierz aerobik lub jogę w domowym zaciszu lub idź poćwiczyć na siłownię.

6. Jak pozbyć się alkoholu z organizmu? Wypij elektrolity

Dzięki elektrolitom do picia szybko przywrócisz gospodarkę jonów soli w organizmie. To bardzo ważne, więc jeśli zastanawiasz się, jak szybko wytrzeźwieć, a do tego nie leżeć pół dnia w łóżku z bólem głowy, koniecznie zaopatrz się w nie jeszcze przed imprezą. Wystarczy, że wypijesz je tuż przed snem, a na pewno następny dzień będzie dla ciebie dużo przyjemniejszy.

Kiedy można jechać po alkoholu?

Pamiętajmy, że nie ma sposobu na to, jak wytrzeźwieć w 2 godziny, a żadna magiczna mikstura na wytrzeźwienie nie istnieje. Wszystkie ze sposobów jedynie pomagają w przyspieszeniu metabolizmu alkoholu i zmniejszeniu ryzyka potwornego kaca na drugi dzień. Zanim wsiądzie się do auta, należy poczekać dobrych kilka godzin.

Jeśli nie jesteśmy nadal pewni, czy nasz organizm poradził już sobie z przetrawieniem alkoholu, najlepszym rozwiązaniem będzie dmuchnięcie w alkomat. Nie musisz się jednak martwić tym, że nie masz go w domu. Możesz sprawdzić poziom alkoholu na każdym komisariacie, a na stacjach benzynowych dostaniesz specjalne jednorazowe alkomaty.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jak szybko wytrzeźwieć
Zdj.: unsplash.com, Danielle MacInnes

Wbrew popularnym opiniom, kawa wcale nie pomaga w szybszym pozbycie się alkoholu z organizmu. W dodatku wypłukuje elektrolity, więc możesz czuć się jeszcze gorzej.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułRodzina kupiła dom. Gdy zeszli do piwnicy, nie byli przygotowani na to, co tam znaleźli
Następny artykułMiłosny horoskop dla Barana. Sprawdź, co cię czeka w lato 2019!
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.