Lelum.pl

fot. TikTok/callumaw1

Jak to się stało, że Matty Cash dostał polski paszport i gra w naszej reprezentacji? Ujawnił zaskakujące kulisy

26 Listopada 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Matty Cash jest jednym z najbardziej obiecujących graczy w polskiej reprezentacji, która pojechała na Mistrzostwa Świata do Kataru. Niewielu wie, jak wyglądały kulisy dostania się sportowca do naszej kadry.

Matty Cash jest jednym z najbardziej obiecujących graczy w polskiej reprezentacji, która pojechała na Mistrzostwa Świata do Kataru. Niewielu wie, jak wyglądały kulisy dostania się sportowca do naszej kadry.

Jakiś czas temu piłkarz udzielił wywiadu, w którym ujawnił, jak to się stało, że pochodzący z Wielkiej Brytanii sportowiec stał się członkiem polskiej reprezentacji. Okazało się, że zawdzięczamy to przede wszystkim determinacji zawodnika i staraniom naszego trenera Paulo Sousy.

Matty Cash zawsze czuł się Polakiem

Urodzony w Wielkiej Brytanii piłkarz z pochodzenia jest w połowie Polakiem, co zawdzięcza rodzinie ze strony mamy. Jak sam mówi, jego dziadkowie urodzili i wychowywali się w naszym kraju, co automatycznie sprawia, że jego matka jest stuprocentową Polką.

Mimo to zawodnik nie potrafi rozmawiać po polsku i nigdy wcześniej nie mieszkał w naszym kraju. Podkreśla jednak, że zawsze czuł w sobie tę nutę polskości i przywiązanie do naszej kultury. Przejawia się to między innymi w tym, że postanowił nauczyć się naszego języka, co jednak wcale nie przychodzi mu aż tak łatwo.

– Nie mówię po polsku. Próbuję się nauczyć, ale to bardzo trudny język. Wychodzę z lekcji i myślę sobie, że nic nie pamiętam – powiedział Matty Cash w podcaście „Fozcast”.

Jak więc doszło do tego, że grający obecnie na pozycji obrońcy w drużynie Aston Villa F.C. piłkarz trafił do naszej reprezentacji?

Dlaczego Matty Cash gra w polskiej reprezentacji?

Jak wyjawił sportowiec w wywiadzie udzielonym brytyjskim dziennikarzom, od zawsze czuł się Polakiem i chciał dołączyć do naszej drużyny, ale prezes PZPN nie był temu zbyt przychylny. Powodem miało być pochodzenie piłkarza i fakt, że nie potrafi posługiwać się językiem polskim.

– Wiedziałem, że mam w sobie polskość, a prezes federacji piłkarskiej nie bardzo mnie chciał, bo nie urodziłem się w Polsce i nie potrafiłem mówić po polsku. Mówił, że chcą piłkarzy, którzy dorastali w kraju. Miał do tego prawo, taka była po prostu jego decyzja – opowiadał w wywiadzie Matty Cash.

Szybko jednak okazało się, że o talencie i chęciach obrońcy dowiedział się z prasy trener kadry Paulo Sousa, który osobiście skontaktował się z zawodnikiem i zaproponował mu grę w reprezentacji. Obiecał również, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby prawnie umożliwić piłkarzowi grę dla Biało-czerwonych.

– Ale w prasie wyszło, że jestem Polakiem, który gra w Villi. Potem miałem telefon od trenera Paulo Sousy, że słyszał, że się zakwalifikowałem. Powiedział, że bardzo mnie tam chce i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby tak się stało. Skończyło się na tym, że prezydent Polski dał mi bardzo szybko paszport – wyznał zadowolony sportowiec.

Obecnie Matty Cash jest jednym z naszych reprezentantów, którzy próbują swoich sił w trwającym w Katarze mundialu. Zawodnik gra w naszej drużynie na pozycji obrońcy i występuje na boisku z koszulką z numerem 2.

Zobacz fragment wywiadu:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

      1. Twoje dziecko ciągle choruje? Może popełniasz jeden błąd
      2. Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
      3. „Jestem gotowa na więcej”. Katarzyna Cichopek przekroczyła swoje granice, obiecała to swojemu synowi

Tagi:

Martyna Pałka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Plotki i gwiazdy

Nie żyje aktor znany z "Klanu" czy "Ojca Mateusza", właśnie dramatyczne wieści obiegają Polskę

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Niezwykły hołd dla Marii Czubaszek. Zaskakujące sceny przy grobie, skomentował je sam ksiądz

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Beata Tyszkiewicz ma lichą emeryturę. Córka wyjawiła, że pogarsza się też jej zdrowie

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Gwiazdor disco polo uderzył w Ralpha Kaminskiego. Zaroiło się od przykrych komentarzy Polaków

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Sylwia Przybysz jest w ciąży. Ojcem będzie Jan Dąbrowski "ależ będzie gromada"

Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Dziś jest słynną na całą Polskę piosenkarką. Tak gwiazda wyglądała w dzieciństwie

Czytaj więcej >