Według wielu osób najpiękniejsze święta w roku. Jak wiele wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?  Rozwiąż nasz quiz i pochwal się wynikiem. 

Z ilu dań powinna składać się wigilijna kolacja?

Wbrew pozorom, jest tutaj więcej niż jedna dobra odpowiedź. Aleksander Bruckner podaje, ze wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw, szlachecka z dziewięciu, a u arystokracji z jedenastu. Wyjaśnienia tego wymogu były różne: 7 - jako siedem dni tygodnia, 9 - na cześć dziewięciu chórów anielskich. Obecnie przyjęło się, że podaje się 12 potraw - na cześć dwunastu apostołów.

Przy jakiej roślinie całujemy się w święta?

Jemioła potrafi być trująca, a jednak stała się symbolem miłości. Zgodnie z tradycją i wierzeniami, Europejczycy wieszali gałązki jemioły przy suficie, by odstraszać złe duchy. Dziś jest ona dekoracją świąteczną, pod którą całują się ludzie w dowodzie miłości i przyjaźni.

Który symbol nie ma nic wspólnego z Wigilią?

Cukrowy, z ciasta czy czekolady. W trakcie wielkanocnego śniadania baranek co roku nieodmiennie spogląda na ucztującą rodzinę. Nie ma jednak nic wspólnego z Wigilią. Co ciekawe, La Befana – wróżka o wyglądzie wiedźmy, w tradycji włoskiej przynosi dzieciom prezenty w związku z Bożym Narodzeniem.

Kto NIE przynosi prezentów pod choinkę?

Zębowa wróżka, nazywana też wróżką zębuszką, to baśniowa postać, która daje dzieciom pieniądze (lub drobny podarek) w zamian za ich zęby mleczne, schowane pod poduszką lub wrzucone pod szafę. Z Wigilią nie ma jednak nic wspólnego.

Kiedy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem?

Wielu ludzi wierzy w to, że w noc wigilijną o północy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Część z nas czeka do 24:00 i nasłuchuje, zastanawiając się, co takiego może powiedzieć ich zwierzak. Skąd wzięła się to wierzenie? Kiedy mały Jezus przyszedł na świat, to właśnie nikt inny, jak zwierzęta przekazywały tę Dobrą Nowinę

Ile czasu trwa adwent?

Adwent to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Trwa 4 tygodnie.

Jeśli byłeś niegrzeczny przez cały rok wówczas pod choinką znajdziesz?

Według tradycji niegrzecznym dzieciom należy się rózga.

ZOBACZ TEŻ: Kim jesteś z „Gry o Tron”? [QUIZ]

ZOBACZ TEŻ: Zgadnij, czyj to tatuaż [QUIZ]