Uprawianie sportu na co dzień to bardzo dobry sposób na zachowanie zdrowia i ładnej sylwetki. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby przy okazji wysiłku nie zrobić sobie krzywdy. Dotyczy to szczególnie mocno kontuzjogennych sportów, do jakich możemy zaliczyć bieganie, w momencie gdy nie mamy do tego odpowiedniego wyposażenia. Jak zatem wybrać buty, które pozwolą nam poprawiać swoje rekordy, czerpać przyjemność z treningów i jednocześnie zapewnią maksymalny komfort i bezpieczeństwo?

1. Wybór obuwia do biegania a warunki fizyczne biegacza

2. Dobieranie obuwia pod kątem nawierzchni

3. O czym pamiętać przy zakupie butów do biegania?

Wybór obuwia do biegania a warunki fizyczne biegacza

Bieganie to sport bardzo efektywny pod względem utrzymania kondycji i jakości sylwetki, jednak z drugiej strony wykonywany niepoprawnie może być przyczyną wielu kontuzji. Z tego powodu wybór odpowiedniego obuwia jest absolutnie kluczowe dla zachowania naszego komfortu, wygody i bezpieczeństwa podczas treningu. Obuwie powinniśmy dobierać nie tylko ze względu na to, które nam się wizualnie najbardziej podoba, ale przede wszystkim pod nasze warunki fizyczne: wagę, sposób wybicia się podczas biegu, ukształtowanie stopy i tak dalej. Przed zakupem warto przyjrzeć się, czy podczas biegu nasz staw skokowy jest utrzymywany w neutralnej pozycji, lub czy wygina się do wewnątrz lub na zewnątrz względem piszczela w momencie, gdy stopa znajduje się w powietrzu. Bazując na tej informacji będziemy w stanie lepiej dobrać obuwie, które także pomoże uniknąć kontuzji związanych z nie całkiem prawidłowym ułożeniem stopy podczas wysiłku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Dobieranie obuwia pod kątem nawierzchni

Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj nawierzchni, po jakiej biegamy. Jeżeli mamy możliwość, zdecydowanie lepszą opcją jest naturalne podłoże, ponieważ nie obciąża ono tak bardzo stawów, jak poruszanie się po twardej, na przykład betonowej powierzchni. Gdy biegamy na miękkim gruncie, możemy zdecydować się na buty o mniejszej amortyzacji lub wręcz na modele z oddzielnymi palcami, które posiadają zaledwie kilkumilimetrową podeszwę. W sytuacji, gdy więcej czasu spędzamy na asfalcie, kostce brukowej czy wspomnianym już betonie, zdecydowanie zdrowszą opcją będzie zainwestowanie w buty z dobrą amortyzacją, jak na przykład Nike Vapormax Plus. Nauczenie się biegania z wybiciem ze śródstopia będzie również bardzo dobrym pomysłem – dzięki temu ochronimy kolana i kostki przed niepotrzebnymi wstrząsami.

O czym pamiętać przy zakupie butów do biegania?

Wybierając obuwie do treningu biegowego najlepiej robić to po południu, gdy nasze stopy są już nieco zmęczone i przez to inaczej układają się w bucie. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać bardziej komfortowy model. Jeżeli planujemy zakup przez internet, możemy w tym czasie dokonać pomiarów stopy, aby dopasować jak najlepszą rozmiarówkę obuwia. Pamiętajmy, aby nie wybierać nowego zakupu tylko ze względu na wygląd czy kolor, ale kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi i tym, czy dany model będzie nam odpowiadał pod kątem praktycznym – w ten sposób nie ryzykujemy, że kupimy bardzo ładne buty, w których nie damy rady trenować lub które przyczynią się do kontuzji.

Decydując się na obuwie biegowe „z prawdziwego zdarzenia” nie warto również oszczędzać. Bądź co bądź jest to dyscyplina wymagająca, więc jeżeli zależy nam na jakości, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. W zamian jednak otrzymujemy narzędzie bezpieczne, dobrze przemyślane, z którym będzie nam o wiele wygodniej pracować i które posłuży przez więcej niż jeden sezon.

Materiały Partnera