Łóżko dwuosobowe jest nie tylko bardziej wymagające w aranżacji, ale też potrzebuje znacznie więcej miejsca niż pojedynczy model. Ostatecznie jednak to od niego zależy nasz komfort i jakość snu, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem planowania aranżacji, warto zaktualizować swoją wiedzę na temat dostępnych rozwiązań. Wiedząc, na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka do sypialni sprytnie unikniecie nie tylko dyskomfortu, ale też nietrafionej decyzji, której skutki przyjdzie wam odczuwać przez długie lata. Jak wybrać wygodne łóżko dwuosobowe? Podpowiadamy!

Zacznij od rozmiaru – łóżko 160×200 cm nie zawsze będzie idealnym rozwiązaniem…

Minimalna przestrzeń, jakiej potrzebuje jedna osoba, aby wygodnie się wysypiać wynosi 70-80 cm. Bardziej komfortowe łóżka dwuosobowe mogą co prawda zapewnić powierzchnię spania o szerokości 90 lub 100 cm, ale są one zarezerwowane głównie dla dużych sypialni. My tutaj skupimy się na łóżkach 140×200 i 160×200 cm, bo to one należą do najczęściej stosowanych rozwiązań. Takie modele z powodzeniem znajdują zastosowanie w większości sypialni o przeciętnej wielkości.

Zacznij od rozmiaru – łóżko 160×200 cm nie zawsze będzie idealnym rozwiązaniem…

Minimalna przestrzeń, jakiej potrzebuje jedna osoba, aby wygodnie się wysypiać wynosi 70-80 cm. Bardziej komfortowe łóżka dwuosobowe mogą co prawda zapewnić powierzchnię spania o szerokości 90 lub 100 cm, ale są one zarezerwowane głównie dla dużych sypialni. My tutaj skupimy się na łóżkach 140×200 i 160×200 cm, bo to one należą do najczęściej stosowanych rozwiązań. Takie modele z powodzeniem znajdują zastosowanie w większości sypialni o przeciętnej wielkości. 

Łóżko dwuosobowe 140×200 cm musi posiadać na wyłączność około 3 m2 z powierzchni sypialni, natomiast model posiadający szerokość 160 cm już trochę więcej. Jeśli doliczyć do tego jeszcze dodatkowe szuflady, zagłówek i odległość łóżka od ściany to potrzebnego miejsca ostatecznie jest całkiem sporo. Co chcemy przez to powiedzieć? Że rozmiar łóżka zawsze powinien być dobierany do indywidualnych potrzeb sypialni. Łóżko dwuosobowe 160×200 cm jest najbardziej optymalne, ale nie sprawdzi się we wnętrzach o metrażu mniejszym niż 10-11 m2. 

Dopasuj optymalną wysokość – klasyczne łóżka dwuosobowe są niższe niż łóżka kontynentalne 

Kolejny aspekt, która przesądza o tym, czy łóżko dwuosobowe jest wygodne w użytkowaniu to oczywiście wysokość. Szerokość powierzchni spania jest tutaj kluczowa, jednak usytuowanie materaca na konkretnym poziomie ma nie mniejsze przełożenie na komfort. Wybierając łóżko do sypialni zwróćcie uwagę na swoje potrzeby w tym zakresie i dopasujecie wysokość łóżka do waszego wzrostu. Klasyczne modele posiadają najczęściej 45-55 cm wysokości, łóżka w stylu azjatyckim 20-30 cm, a łóżka dwuosobowe kontynentalne aż 60-70 cm. Ostatnie z nich zapewniają największą wygodę, dlatego są polecane do sypialni w stylu amerykańskim i dla osób starszych. 

fot. Materiały Promocyjne

Zwróć uwagę na jakość stelaża i dobierz odpowiedni materac – to od nich zależy twój komfort

Sporo mówi się o wyborze łóżka w kontekście jego konstrukcji, a tymczasem to jakość stelaża i materac mają największe przełożenie na komfort. Rama łóżka powinna oczywiście być solidnie wykonana i stabilna, bo to ona trzyma w ryzach wszystkie elementy, ale pamiętajcie, że to z materacem wasze ciało będzie miało bezpośrednią styczność podczas snu. Podtrzymujący go stelaż powinien być wykonany z dobrego gatunku drewna, posiadać listewki rozmieszczone w regularnych odstępach i zapewniać od spodu dobrą wentylację. Sam materac natomiast, należy dopasować w oparciu o wagę użytkowników i ich indywidualne preferencje dotyczące stopnia twardości czy rodzaju wypełnienia.   

Wybierz łóżko z szufladami lub pojemnikiem – zyskasz przestrzeń do przechowywania

Łóżka dwuosobowe dostępne w ofercie znanych marek wnętrzarskich posiadają znacznie więcej zalet niż tylko tych związanych z rozwiązaniami konstrukcyjnymi czy wielkością powierzchni spania. Takie meble w zdecydowanej większości przypadków mogą zaoferować także dodatkowe miejsce do przechowywania, a to wszystko za sprawą pojemników i szuflad znajdujących się pod materacem. Duży wybór takich modeli oferuje sklep internetowy sfmeble.pl – znajdziecie tutaj piękne i wygodne łóżka do sypialni w wielu stylach, kolorach i rozmiarach. 

Dlaczego o tym mówimy? Bo łóżko dwuosobowe zajmuje wystarczająco dużo miejsca, aby pełnić więcej niż tylko jedną rolę. Na powierzchni 2,8 – 3,2 m2 da się całkiem sporo zmieścić, dlatego nie warto marnować potencjału, jaki posiadają modele wyposażone w szuflady i pojemniki na pościel. Pierwsze z nich ze względu na podnoszony mechanizm działania, świetnie sprawdzą się w mniejszych sypialniach, drugie z kolei, w nieco bardziej przestronnych. Wybierając taką opcję musicie pamiętać o wygospodarowaniu odpowiedniej ilości miejsca, która umożliwi wysunięcie szuflad co najmniej do połowy ich głębokości.  

fot. Materiały Promocyjne

Zadbaj o właściwe ustawienie łóżka – zachowaj stosowną odległości od ściany i szafy 

Co jeszcze, powinniście wiedzieć, zanim zostaniecie właścicielami wygodnego łóżka dwuosobowego? Na pewno to, że wymaga ono właściwego ustawienia i zachowania stosownych odległości od ściany oraz innych elementów znajdujących się we wnętrzu. Minimalna przestrzeń, jaką powinniście pozostawić po każdej stronie posłania wynosi 55 cm, a w najbardziej komfortowej wersji 70-80 cm. Odległość od zanóżka do ściany powinna z kolei wynosić co najmniej 40-50 cm. Pamiętajcie, że łóżko nie powinno stać naprzeciwko drzwi do sypialni, ani zajmować miejsca w pobliżu kaloryfera oraz okna. 

Planujecie wstawić szafę na ubrania do sypialni? W takim przypadku musicie zapewnić 80 cm odstępu pomiędzy krawędzią łóżka a garderobą. Te wartości natomiast mogą się różnić w zależności od systemu otwierania szafy. Same stoliki nocne będą potrzebowały około 35-50 cm szerokości i 30 cm głębokości pomieszczenia, dlatego jeśli planujecie je postawić po dwóch stronach łóżka to wymierzcie dokładnie przestrzeń. Zachowanie odpowiednich proporcji pozwoli wam łatwo uniknąć ciasnoty i da komfort niezbędny do przemieszczania się po wnętrzu.

Artykuł Sponsorowany

Poprzedni artykułBeata Chmielowska opublikowała na pozór zwykłe zdjęcie. Internauci nie mogli oderwać wzroku od jej dekoltu
Następny artykułOdpowiednio dopasowana bielizna – jak ją dobrać?