Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak wygląda ślub cywilny? Krok po kroku
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 30.11.2018 15:17

Jak wygląda ślub cywilny? Krok po kroku

Jak wygląda ślub cywilny
Fot. unsplash.com

Jak wygląda ślub cywilny? Ceremonia ślubu cywilnego to prawna forma zawarcia związku małżeńskiego. Dla niektórych par jest to jedynie formalna część, po której ma nastąpić ślub kościelny. Inne natomiast traktują to wydarzenie, którego nie można równać z niczym innym. Niezależnie od postrzegania tej uroczystości, warto poznać jej najważniejsze elementy.

Jak wygląda ślub cywilny? Jak odbywa się on w Polsce, a jak poza granicami kraju? Przybliżymy się również do samego aktu przysięgi, a także przedstawimy wam kwestię rozwodu po ślubie cywilnym. Przedstawiamy wam zestawienie wszystkich najważniejszych kwestii. Jak wygląda ceremonia ślubu cywilnego? Sami planujecie ślub? A może macie pełnić funkcję świadka na tej uroczystości? Artykuł poniżej zawiera wszystkie najważniejsze informacje, niezależnie od pełnionej funkcji. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Ślub cywilny. Jak to wygląda?

Jak wygląda akt ślubu cywilnego? Co ciekawe, trwa on zaskakująco krótko. Jest to bowiem kwestia 15-20 minut. Zacznijmy od początku, krok po kroku. Na samym wstępie, urzędnik stanu cywilnego zaprasza przyszłych małżonków i ich gości do sali, w której ma odbyć się cała ceremonia. Para młoda zasiada naprzeciwko miejsca osoby upoważnionej do udzielenia ślubu. Gdy wszyscy już zajmą wyznaczone pozycje, przedstawiciel urzędu stanu cywilnego wygłasza mowę. Dotyczy ona roli, jaką zawarcie małżeństwa pełni w całym społeczeństwie oraz czym takowe małżeństwo jest. Po teoretycznej części ceremonii nadchodzi pora na jej główny element, jakim jest przysięga.

Jak wygląda ceremonia ślubu cywilnego? Jak wygląda ślub w urzędzie stanu cywilnego? Para młoda, świadkowie oraz goście proszeni są o powstanie. W pierwszej kolejności urzędnik zapyta, czy zamierzacie wstąpić w związek małżeński i uczynicie wszystko, by było ono zgodne, szczęśliwe oraz trwałe. Po usłyszeniu odpowiedzi twierdzącej każdy z małżonków wygłosi powtórzoną po urzędniku formułkę, będącą potwierdzeniem zamiarów przyszłej pary młodej.

Akt ten rozpoczyna się od przysięgi Pana Młodego, ujętej w następujące słowa: Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, iż wstępuję w Związek Małżeński z (imię i nazwisko Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Słowa te wygłasza również Panna Młoda, następnie oddając głos udzielającemu ślub urzędnikowi.

Formułka, którą wygłasza urzędnik brzmi następująco: Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani (…) i Pana (….) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki. Wraz z wybrzmieniem tych słów Para Młoda wzajemnie nakłada sobie wybrane przez nich obrączki na środkowy palec prawej dłoni.

Kiedy następuje nałożenie obrączek?

Po tym jakże wzruszającym momencie głos ponownie zabiera urzędnik stanu cywilnego: Dokumentem, który stwierdza fakt zawarcia Związku Małżeńskiego jest Akt Małżeństwa sporządzony w Księdze Małżeństw pod nr… proszę Państwa o podpisanie tego aktu. Na tym etapie para Małżonków zobowiązana jest podpisać wspomniany Akt Małżeństwa. Od tej chwili Narzeczeni stają się pełnoprawną Parą Młodą, stanowiąc pełnoprawny Związek Małżeński. Mąż może pocałować swoją Żonę. Pocałunek kończy formalną część ceremonii, a zebrani goście mają możiwość złożenia życzeń Młodej Parze.

Jak powinien wyglądać ślub cywilny?

Ślub cywilny może odbyć się zarówno w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, jak i w wyznaczonym przez przyszłą Parę Młodą miejscu. Tak więc może to być w plenerze, w bajkowej scenerii, w szpitalu, w domu, a nawet w więzieniu! Ważne, aby miejsce to nie przysparzało jego uczestnikom niedogodności oraz było dla nich bezpieczne. Zgodnie z tą zasadą, Urzędnik Stanu Cywilnego ma prawo, by odmówić udzielenia ślubu w miejscu, które nie spełnia wymienionych wymagań. Wielu kobietom marzy się zjawiskowa sceneria, w której chciałyby powiedzieć swojemu wybrankowi „tak”, jednak wcześniej należy się zastanowić czy faktycznie jest to odpowiednie miejsce na wzięcie ślubu.

Jak wygląda ślub kościelny po ślubie cywilnym?

Ślub kościelny nie niesie za sobą skutków cywilnoprawnych. Z tego właśnie względu pary nie muszą podpisywać w Urzędzie Stanu Cywilnego dokumentów, dotyczących braku przeciwwskazań co do zawarcia małżeństwa. Niezbędne będą jednak akty chrztu oraz bierzmowania (o ile oczywiście takowe zostało przyjęte), a także potwierdzenie odbytych nauk przedmałżeńskich. Ważnym punktem jest również wizyta w Poradni Życia Rodzinnego i wygłoszenie zapowiedzi. Czy na ślub kościelny można wybrać innych świadków niż na ślubie cywilnym? Jak najbardziej. Nie ma bowiem wytycznych, które szczegółowo określałyby wiek, status, czy nawet płeć (!) świadka. Jedynym wymogiem jest konieczność obecności dwóch świadków.

Jak wygląda ślub cywilny poza granicami kraju?

Niektórym osobom marzy się zawarcie związku za granicą. Niezależnie od powodu, często wiąże się to z fascynacją danego kraju, narodowością wybranka, czy po prostu chęcią przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody.

Jak wygląda ślub cywilny w USA? Zgodnie z konwencją nowojorską, mężczyźni i kobiety, bez względu na różnice ras, narodowości, czy też wyznania, mają prawo do zawarcia małżeństwa, po osiągnięciu pełnoletniości. Co ciekawe, w Kalifornii (a także w kilku innych stanach, śluby są odformalizowane. W stanach tych właściwie każdy może wziąć ślub, a żaden z małżonków nie musi mieć amerykańskiego obywatelstwa. Aby jednak ślub mógł się odbyć, należy uzyskać licencję na małżeństwo, tzw. Marriage License. Bez obaw, można to uzyskać nawet tuż przed samą ceremonią. W całym wydarzeniu może towarzyszyć wyłącznie jeden świadek. Jak więc widać, wytyczne związane ze ślubem cywilnym w Stanach Zjednoczonych są mniej restrykcyjne niż w Polsce. Ceremonia samych zaślubin również nie trwa długo. Jest to kwestia dosłownie kilku minut.

Jak wygląda ślub cywilny w UK? Aby móc wziąć ślub na terenie Wielkiej Brytanii, należy spełnić kilka istotnych warunków. Po pierwsze, najlepiej jest tego dokonać po ukończeniu 18 roku życia. Możliwym jest odbycie ceremonii w wieku 16 i 17 lat, jednakże wyłącznie za zgodą rodziców. Kolejna kwestia dotyczy stanu osób, które chcą zawrzeć małżeństwo. Przyszli Państwo Młodzi muszą mieć status osoby wolnej, rozwiedzionej lub owdowiałej. Nie mogą oni również być ze sobą blisko spokrewnieni. Co ciekawe, w Anglii i Walii od 2014 r. pary jednopłciowe również mają możliwość zalegalizowania swojego związku.

Jak wygląda ślub cywilny w Holandii?

Jeśli chodzi o ten kraj, wzięcie ślubu przez osoby, które przebywają w tym kraju wyłącznie w celach turystycznych, nie jest możliwe. Co najmniej jeden z Małżonków musi być wpisany do Centralnej Ewidencji Ludności. W urzędzie należy także okazać akty urodzenia oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań co do zawarcia małżeństwa.

Śluby cywilne w zakładach karnych

Każdy z nas ma prawo do miłości. Bez względu na to, czy ma ograniczoną wolność, czy nie, ma możliwość zawarcia związku małżeńskiego w zakładzie karnym. Życie pisze różne scenariusze, dlatego tego typu śluby są coraz bardziej popularne. Twój partner został pozbawiony wolności? Bywa tak, że rozłąka, zbliża do siebie dwie osoby jeszcze bardziej. Podczas gdy twój partner jest osadzony w zakładzie karnym, możecie czuć do siebie tęsknotę i postanowić wziąć ślub? Planowaliście ślub już wcześniej? Nic straconego. Jak pisze serwis targislubne.pl:

Na mocy wprowadzonych zmian w akcie prawnym, od marca 2015 r. ślub cywilny może zostać udzielony poza terenem Urzędu Stanu Cywilnego, z koniecznością zachowania uroczystej formy i powagi przystającej do tej podniosłej chwili. Do zawarcia ślubu potrzebne są wszystkie te dokumenty, które wymagane są standardowo w Urzędzie. Dodatkowo konieczna jest zgoda Naczelnika więzienia.

Jak wygląda ślub cywilny w zakładzie karnym?

Nie spodziewaj się wielu gości, bo nie będzie to możliwe. W waszym ślubie mogą wziąć udział, wyłącznie najbliższe osoby – rodzice, dzieci i świadkowie. Jak się ubrać na ślub cywilny w więzieniu? Sytuacja pozwala wam na założenie odświętnych strojów. To świetna okazja, aby porzucić dotychczasowe więzienne ubrania i wyglądać elegancko. Panna młoda może mieć na sobie sukienkę, a jej przyszły mąż, może włożyć garnitur.

Jak wygląda ślub w więzieniu?

Miłosne historie mogą rozpocząć się także w więzieniu między dwiema osadzonym osobami. Każdy potrzebuje bliskości i zrozumienia, dlatego więzienne korespondencje czasami prowadzą do podjęcia decyzji o ślubie. Jak wygląda ślub cywilny w więzieniu? Ceremonia zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy dwoma osadzonymi wygląda tak samo. Czy mogę liczyć na przyjęcie w więzieniu? Czasami dostaniecie takie przyzwolenie, możecie liczyć na krótki poczęstunek. Czy w więzieniu jest noc poślubna? Niektóre zakłady karne mają specjalne miejsca, gdzie mogą się do siebie intymnie zbliżyć, oczywiście miejsce to nie podlega nadzorowi strażników. Haczyk polega na tym, że trzeba pisać wniosek, który nie zawsze jest chętnie podpisywany.

Podsumowanie

Śluby cywilne w Polsce to bardzo krótkie ceremonie. Trwają około 15-20 minut. Podczas ceremonii usłyszycie tylko konkrety i formułki, które dotyczą wyłącznie spraw urzędownych. Po teoretycznej części następuje przysięga ślubna, a oboje możecie założyć sobie obrączki. Jeżeli chcecie wziąć ślub cywilny, macie pełną dowolność dotyczącą miejsca. Wbrew pozorom nie musi się odbyć wyłącznie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeżeli marzy wam się ślub w Stanach Zjednoczonych, macie do tego prawo. Nie musicie być obywatelami, żeby mieć możliwość zawarcia tam związku. Nie będzie to możliwe w Holandii, kiedy znajdziecie się tam wyłącznie w celach turystycznych. Polskie prawo daje możliwość zawarcia ślubu cywilnego w zakładach karnych.

ZOBACZ GALERIĘ:

Jak wygląda ślub cywilny

Ślubu cywilnego udziela przedstawiciel Urzędu Stanu Cywilnego.

Jak wygląda ślub cywilny

Ślub cywilny to bardzo krótka ceremonia trwa około 15-20 minut.

Jak wygląda ślub cywilny

Jeżeli marzy ci się ślub na plaży, masz do tego prawo. Ślub cywliny można zawrzeć w każdnym miejscu o ile nie będzie zagrażało bezpieczeństwu.

Jak wygląda ślub cywilny

Polskie prawo pozwala na zawarcie związku małżeńskiego w zakładzie karnym. Wystarczy uzyskać zgodę naczelnika więzienia.

Jak wygląda ślub cywilny

Macie możliwość wzięcia ślubu na terenie USA. Zanim to zrobicie, musicie uzyskać tamtejszą licencję na małżeństwo.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Świąteczne filmy: 20 propozycji na idealne święta
  2. Fałszywa przyjaźń: 10 cech fałszywej przyjaźni
  3. Stringi w pracy. Argumenty za i przeciwko

Źródło: targislubne.pl

Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!