Jak zachęcić do zabawy kota, który jest leniwy? Ile pupili, tyle charakterów. Niektóre są pełne energii, żywiołowe i chętne do wszelkiej formy aktywności, inne zaś całe dnie spędzałyby na drzemce, budząc się wyłącznie po to, by zajrzeć do miski. Jak poradzić sobie ze zwierzakiem, który jest prawdziwym leniuchem? Przedstawiamy proste sposoby!

Na dobre funkcjonowanie naszego pupila wpływają nie tylko warunki, w jakich przebywa, ale również ruch, który powinien być mu dostarczany regularnie. Dlaczego jest to tak istotne? Czy chęć do zabawy zmniejsza się wraz z wiekiem?

1. Zaplanowana przestrzeń

Jednym z powodów, dla których kot rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności może być otaczająca go przestrzeń, która nie jest dopasowana do jego potrzeb. Każdy właściciel wie, że wspomniane zwierzaki uwielbiają się wspinać i zdobywać szczyty.

Być może przestawienie kilku książek i ozdób okaże się kluczem do tego, by zaczął się ruszać. Jeśli w jego oczach pojawi się możliwość wspięcia się na półkę lub szafkę, z pewnością z tego skorzysta.

2. Weź udział w zabawach

Niektórym zwierzakom zabawy nie sprawiają przyjemności, gdy nie mają do nich partnera. Spróbuj więc być ich częścią! Wystarczy, że weźmiesz jego ulubiony przedmiot (mysz, piłka kauczukowa) i codziennie przez jakiś czas będziesz mu ją rzucać. Koty wprost uwielbiają polować!

3. Jak zachęcić do zabawy kota? Wypróbuj nowe rozwiązania!

Mruczki dość szybko się nudzą. Zabawka, która jakiś czas temu była powodem jego szaleństw i aktywności ruchowej, na obecną chwilę może już wcale nie być atrakcyjna. Przejdź się zatem do sklepu zoologicznego lub sam spróbuj wykonać opisany drobiazg. Internet aż kipi od pomysłów!

4. Odpowiednie żywienie

Powodem ospałości i lenistwa zwierzęcia może być źle dopasowana dieta i nieodpowiednie dawkowanie pokarmu. Jeśli jakiś czas temu zdecydowałeś się na zakup nowych przysmaków, które być może mają wpływ na postawę zwierzęcia, koniecznie skonsultuj ten temat z weterynarzem. 

Zobacz zdjęcia:

Jak zachęcić do zabawy kota
unsplash.com Erik-Jan Leusink

Jak zachęcić do zabawy kota, który jest leniwy? Jak się okazuje, rozwiązania tego problemu są bardzo proste!

Jak zachęcić do zabawy kota
unsplash.com Jonas Vincent

Postaraj się partycypować w kocich zabawach. Zwierzę, widząc, że jego pan angażuje się w spędzanie z nim czasu, będzie znacznie bardziej chętne do jakiejkolwiek aktywności.

Jak zachęcić do zabawy kota
unsplash.com Sabri Tuzcu

Dopasuj przestrzeń do jego potrzeb. Nie ograniczaj mu swobody ruchów, możliwości wspinania się i odkrywania zakątków domu.

Jak zachęcić do zabawy kota
unsplash.com Seven Song

Wypróbuj zabawki, z którymi pupil nie miał wcześniej styczności. Być może jego niechęć wynika ze zwykłego znudzenia i zbyt monotonnej perspektywy rozrywki.

Jak zachęcić do zabawy kota
unsplash.com Anton Darius

Zainteresuj się stanem zdrowia swojego zwierzaka. Brak ruchu może być spowodowany złą dietą lub innymi, trapiącymi go problemami zdrowotnymi. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego kot udaje chleb? Kocia pozycja, która bawi do łez
  2. Czego nie lubią koty? Rzeczy, które robią ludzie, a koty nie mogą ich znieść
  3. Dlaczego kot pije wodę z kranu? Poznaj prawdziwe powody

 

 

Poprzedni artykułKultowy polski aktor kończy karierę. Nowotwór nadszarpnął jego zdrowie, nie wróci już do grania
Następny artykułNiesamowite. Powiedziała do swojego psa, że go kocha. Mały piesek odpowiedział i wzruszył ją do łez
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.