Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak zmienić pracę po 40? 10 punktów, które pomogą ci zacząć od nowa
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 26.02.2019 17:22

Jak zmienić pracę po 40? 10 punktów, które pomogą ci zacząć od nowa

Fot.: Free-Photos/ pixabay.com

Jak zmienić pracę po 40? Pamiętacie serial Czterdziestolatek, który do tej pory bawi swoimi prawdziwymi dylematami? Sympatyczny inżynier Stefan Karwowski pokazuje pokoleniom, jak żyć będąc dojrzałym, choć jeszcze nie starszym panem. Jednak postać odgrywana przez niego miała w życiu pewną stabilizację, która dawała mu niezmienna od lat praca. Teraz żyjemy w niepewnych czasach, gdzie wszystko może zmienić się w ułamku sekundy. Masz więcej niż 40 lat i chcesz zmienić pracę? Oto 10 punktów, które pomogą ci zacząć od nowa!

Praca, kariera zawodowa, ścieżka rozwoju – od tylu definicji może rozboleć głowa. Pewne jednak jest to, że to kilka godzin przy biurku zapewniają nam byt. Warto więc dobrze się zastanowić nad tym, co chcemy robić w życiu. Tak, żeby czynności nie tylko przynosiły dochody, ale również ciekawe propozycji kształtujące nasze myśli, poglądy czy zainteresowania. Zobaczmy, jak skutecznie zmienić pracę po 40!

Jak zmienić pracę po 40?

Do powszechnego kanonu utartych prawd weszło powiedzenie, że pierwszą pracę w swoim zawodzie należy podjąć zaraz po studiach. Jednak czasy się zmieniają i nic nie jest już tak oczywiste, jak jeszcze kilka lat temu. Po pierwsze, co oznacza wyrażenie w swoim zawodzie?

Karierę można robić niezależnie od ukończonych studiów, a duża część ludzi kształci się na kierunkach, z których, w życiu zawodowym, nie będą korzystać. Zatem kluczowe jest twoje nastawienie! Musisz myśleć pozytywnie, bo tylko to pozwoli ci na oderwanie się od dotąd rutynowo podejmowanych decyzji. Zobacz, jakie propzycje przygotowałyśmy dla ciebie w tym zakresie!

1. Przekwalifikowanie się to nic strasznego

We wstępie stwierdziłyśmy, że naszym kluczowym pojęciem całego tekstu będzie pozytywne nastawienie, które otworzy ci wszystkie drogi do wspaniałej kariery. Wraz z nim dumnie kroczy słowo przebranżowanie, które pozwoli ci się zdecydować na dowolny zawód świata. Jak zmienić swoje życie zawodowe po 40, na podstawie którego możesz prowadzić ciekawszą karierę?

To zależy oczywiście od ciebie! Zmierz się ze swoimi myślami! Zawsze chciałaś otworzyć własną restaurację, ale do tej pory bałaś się nawet o tym powiedzieć głośno? To twój czas! Polska jest członkiem Unii Europejskiej, która dzięki swoim dotacjom oferuje mnóstwo możliwości w postaci kursów i dofinansowań. Ministerstwa, urzędy pracy czy fundacje czekają na twój zapał!

2. Czytaj, słuchaj, patrz

Wiedza zawsze była jedną z fundamentalnych kwestii podczas przyjmowania do konkretnego zawodu. W tym zakresie nic się nie zmieniło w wielu miejscach pracy, a specjalistyczny zakres umiejętności wciąż jest powszechnie szanowany. Dlatego, jeżeli interesujesz się nowinkami technologicznymi, koniecznie sprawdzaj na bieżąco informacje na ten temat. Portale internetowe to twoja skarbnica wiedzy, z której możesz czerpać nieprzemierzone ilości poglądów, badań czy zjawisk. Również różnego rodzaju audycje, czy kanały informacyjne o zbliżonej do konkretnej tematyki powinny znaleźć się w zasięgu twojego oka. Jak zmienić pracę po 20 latach, nie znając się na oprogramowaniach czy kodzie JAVA? Zacznij od edukacji! Internet jest pełen darmowych pomocy naukowych.

3. Wykorzystaj nabyte umiejętności

Gdy upadają kolejne firmy czy zakłady, warto mieć w zanadrzu plan awaryjny. Pewne zawody przestają mieć racje bytu w związku ze źle prowadzoną polityką lub nie mogą zaistnieć na rynku w nowych realiach. Globalizacja to głównie czasy wielkich korporacji, które zmiatają z powierzchni ziemi mniejsze stanowiska pracy.

Aby odnaleźć się w realiach wielkich szklanych biurowców, wykorzystaj swoje dotychczasowe umiejętności i doświadczenie. Jeżeli pracowałaś jako zastępca kierownika sklepu, ustosunkuj się do angielskiej terminologii w swoim CV. Pierwsza praca po 40 w nowym miejscu nie musi być aż tak straszna, gdy się przekonasz, że już dużo umiesz!

4. Wiek to twoja zaleta

Gdzie szukać ofert pracy po 40, skoro świat zdominowali piękni, młodzi ludzie z dużych ośrodków naukowych? Zapomnieli o jednym: to ty masz większe doświadczenie! Twój staż pracy może wiele powiedzieć o tobie i twoich umiejętnościach, których z pewnością masz wiele. W dodatku możesz pochwalić się większą liczba przepracowanych godzin- te z pewnością skutecznie pomogą ci w zdobyciu wymarzonego stanowiska!

5. Czas na rewolucję

Wbrew pozorom, oferty pracy dla 40 latków wiążą się z mnogością wyboru stanowisk kierowniczych. Pracowałaś przez połowę swojego życia jako sekretarka? Nie oznacza to, że nie możesz się ubiegać o wyższe stanowisko w innej firmie. Pamiętasz o pozytywnym nastawieniu, które wypunktowałyśmy na samym początku naszej listy? Teraz czas skutecznie je wcielić w życie za pomocą aplikacji na nowe, wyższe stanowisko!

6. Wiara czyni cuda

W kontekście pozytywnego myślenia warto również podkreślić fakt, że powinnaś w siebie bardzo mocno wierzyć. Jeżeli sama nie będziesz mierzyć się z własną psychiką, problemami, czy najróżniejszymi kwestiami, prawdopodobnie nigdy nie zostaną ruszone przez kogokolwiek innego. Dlatego warto zatroszczyć się o siebie jak najlepiej!

Wiara w siebie innymi słowami wiąże się z byciem pewnym siebie. To ona będzie fundamentalnym składnikiem wszystkich twoich kolejnych rozmów kwalifikacyjnych, telefonicznych czy realnych spotkań. Daj się poznać przyszłym pracodawcom od najlepszej i najpewniejszej strony!

7. Wciąż zdobywaj nowe doświadczenie

Chciałabyś odnaleźć się w zupełnie nowej dziedzinie, z którą do tej pory nie miałaś większej styczności w praktyce? Wciąż rozpatrujesz w głowie pytanie, jak zmienić pracę po 20 latach? Podejmowanie ryzyka to jedna kwestia, ale inną jest fakt, że może się opłacać! O ile wcześniej odpowiednio się przygotujesz, odbywając praktyki czy wolontariat. To one zapewnią ci odpowiednie przygotowanie do wymarzonej pracy. Koniecznie sprawdzaj zakładki na stronach potencjalnego pracodawcy, który może publikować informacje na temat wymarzonego stażu!

8. Zrób sobie przerwę

Zmiana zawodu po 45 roku życia to również świetny czas na mały urlop, który odświeży twój umysł i ciało. Nie martw się funduszami- taki wypoczynek możesz sobie urządzić nawet we własnym mieszkaniu. Chodzi o to, aby po prostu na chwilę odpocząć od ekranu komputera, smartfona czy tabletu.

Robiąc kilka dni wolnego, możesz nadrobić książkowe zaległości, przypomnieć sobie o pisaniu wierszy do zeszytu czy odwiedzeniu dawnych przyjaciół. To wszystko może ci się przydać przy okazji podejmowania kolejnych kroków zawodowych!

9. Wybierz zawód zgodny z twoimi możliwościami

Jaki zawód wybrać po 40, jeżeli zmiana w twoim wypadku jest konieczna? Czy rzeczywiście są pewne stanowiska pracy, które umożliwiają szybki i skuteczny zarobek? Na jaki zawód się przekwalifikować? Oczywiście, że są. Do takich zalicza się, chociażby szeroko pojęta branża IT. Jednak w tym obszarze warto uważać- nie zawsze i nie każdy odnajdzie swoje miejsce w kodowaniu czy usuwaniu usterek technicznych. To specjalne zawody, wymagające naprawdę specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

10. Dobry humor to podstawa

Na sam koniec oprócz pozytywnego myślenia, proponujemy jeszcze znaleźć czas na podkręcenie swojego poczucia humoru. Przyda się ono w poszczególnych miejscach pracy, a wiele firm wstawiając na strony oferty pracy wspominają również o szerokim uśmiechu. Wesoła atmosfera pracy również może działać na dobre efekty pracy, a przecież każdy chce przy biurku wypaść jak najlepiej!

Podsumowanie

Jak zmienić pracę po 40? Jak widać, jest kilka punktów do wypełnienia! Najbardziej kluczowe jest twoje własne marzenie o odmiennym życiu- jeżeli pragniesz czegoś bardzo mocno, to masz szansę spełnić się w nowej karierze zawodowej.

Jak zmienić pracę po 40- ZOBACZ ZDJĘCIA:

jak zmienić pracę po 40

Jak zmienić pracę po 40? Wbrew pozorom bardzo łatwo! Wystarczy dostosować się do kilku prostych zasad, które skutecznie ułatwią ci myślenie!

jak zmienić pracę po 40

Zmiana zawodu to również nowi ludzi i nowe doświadczenia! Warto zaryzykować.

jak zmienić pracę po 40

Jak zmienić pracę po 40, jeżeli grozi ci wypalenie zawodowe? Warto zrobić sobie kilkudniową przerwę na oczyszczenie umysłu.

jak zmienić pracę po 40

Jak zmienić pracę po 40? Warto zacząć od dobrej organizacji pracy! Uporządkuj swoje biurko i życie!

jak zmienić pracę po 40

Skuteczna kariera zawodowa to wiele lat ciężkiej pracy. Zdecyduj się na różnego rodzaju staże i wolontariaty, które zaprocentują w przyszłości! Trzymamy kciuki!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Smog w Polsce. Które miasta mają najwięcej smogu?
  2. Single są szczęśliwsi i lepiej żyją? Zaskakujące wyniki badań
  3. Nowy związek po rozwodzie. Daj sobie szansę na miłość

źródła: gazetapraca.pl, centrumrekrutacyjne.pl

Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego