Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak zorganizować panieński w domu? Zrobisz to za małe pieniądze!
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 15.10.2018 14:25

Jak zorganizować panieński w domu? Zrobisz to za małe pieniądze!

Jak zorganizować panieński w domu
Fot. unsplash.com @socialcut, @zorianast

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”197″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Jak zorganizować panieński w domu? To prostsze niż może się wydawać. Pomysłów na ten wyjątkowy wieczór jest naprawdę wiele, począwszy do wieczoru filmowego, a skończywszy na tanecznym pokazie. Jak zabrać się za jego przygotowanie? Podpowiemy wam.

Jak zorganizować panieński w domu? Powinien przypominać sceny z najlepszych babskich filmów i sprawić, aby przyszła panna młoda nigdy go nie zapomniała. Zabaw i gier, które można na niego przygotować, jest co najmniej kilkadziesiąt. Opiszemy wam kilka z nich. To musi się udać!

Jak zorganizować panieński w domu?

Nawet jeżeli decydujemy się na samodzielną organizację ostatniego imprezowego wieczoru w stanie wolnym, pozwólmy naszym przyjaciółkom na wykazanie się w doborze niektórych przekąsek, drinków czy gier. Element niespodzianki musi być obecny! Warto jednak dać swoim bliskim do zrozumienia, czy mamy ochotę na obecność striptizera, czy raczej nie jest nam on potrzebny do tego, aby dobrze się bawić na panieńskim. Zamiast tego, możemy postawić na tort z zabawnymi elementami, takimi jak męskie przyrodzenie z lukru czy kremowy tors. Popularne gry i zabawy, bez których nie może obejść się większość wieczorów panieńskich to np. zakazane słowa czy konkurs Recepta na miłość. O co w nich chodzi? Już tłumaczymy.

Gra Zakazane Słowasporządzana jest lista słów, których nie można używać przez cały czas trwania imprezy. Najczęściej jest to imię przyszłego małżonka głównej bohaterki wieczoru, ślub itd. Osoba, która złamie zakaz, zmuszona jest do wypicia shota lub wykonania powierzonego jej zadania.

Recepta na miłość – każda z zaproszonych pań pisze na kartce, kubku lub spodeczku do filiżanki radę, jaką wg niej powinna kierować się przyszła panna młoda w przyszłości. To może być coś w stylu Pijcie tylko dobrego szampana, Chodźcie do teatru minimum raz w miesiącu, Codziennie uprawiajcie seks. Gwiazda wieczoru wybiera najtrafniejszą jej zdaniem poradę, a jej twórczynię nagradza drobnym upominkiem.

Papier toaletowy – zabawa polega na oszacowaniu wymiarów poszczególnych części sukni ślubnej za pomocą papieru toaletowego. Zwyciężczyni, której szacunki będą najbardziej zliżone do rzeczywistości, zostaje nagrodzona.

Loteria balonowa – w każdym z balonów umieszczamy zadania do wykonania (a dokładniej karteczki z nimi), tylko na jednej z nich znajduje się natomiast imię panny młodej. Goście kolejno losują i przebijają balony, mierząc się ze znajdującymi się w nich wyzwaniami. Wygrywa ta, której uda się zdobyć karteczkę z imieniem przyszłej panny młodej.

Czego unikać przy organizacji panieńskiego?

Przede wszystkim zbyt późnej jego organizacji! Nie może być tak, że za przygotowania do wieczoru panieńskiego zaczynamy na dzień przed jego wyprawieniem. To nigdy nie działa. Powinnyśmy dobrze zaplanować gry i aktywności, jakie będziemy podejmować wraz z przyszłą panną młodą. Nie trzymajmy się jednak sztywno harmonogramu zajęć, tego dnia musi być miejsce na spontaniczność. Chodzi przecież o dobrą zabawę!

Jaka jest historia wieczorów panieńskich?

Pierwsze wzmianki na ten temat odnoszą się do wieku XVIII, jednak wówczas tego typu imprezy miały charakter raczej smutny. Panie rozplątywały, a następnie ponownie plotły warkocze, w które wkładały szpilki i igły. W międzyczasie śpiewały pieśni o charkterze żałobnym. Utrata stanu panieńskiego była więc w jakimś sensie powodem do żalu. Świętowanie, z jakim utożsamiamy wieczór panieński w dzisiejszych czasach, zawitało do Polski dopiero w latach 90. XX wieku, a zatem stosunkowo późno.

– A w chacie panny młodej w sobote przed weselem, nie powiedziałem tego, odbywały sie wynoczki, to znaczy wianeczki, czyli wieczór panieński. (…) Oni śpiewali obrzędowe pieśni i wiły wianki dla panny młodej i dla siebie wianki. I to, ten wieczór, na ten wieczór jak się odbyło, odbył sie ten zbór, to przychodził pan młody swoimi marszałkami do panny młodej, na takie potańcówki przyprowadzał muzykanta i on, muzykant grał, a dziewczęta i chłopaki tańczyli. To były takie wynoczki, wianeczki, czyli wieczór panieński – czytamy w tekście Wieczór panieński na Lubelszczyźnie – historia mówiona J. Ignaciuka.

Jak zorganizować panieński w domu? – ZOBACZ ZDJĘCIE:

via GIPHY

ZOBACZ TEŻ:

  1. W czym iść do ślubu? Najmodniejsze fasony
  2. Ślubne zdjęcia są nudne? Te fotografie łamią wszystkie stereotypy, są piękne!
  3. Kolejny ślub w Rodzinie Królewskiej! 850 gości i 100 tysięcy funtów na catering

źródła: polskieradio.pl, wikipedia.org, polki.pl, sukniazwelonem.pl