Jak zrobić kotylion? Kotylion to coraz popularniejsza ozdoba, która jest chętnie wykorzystywana nie tylko w czasie świąt narodowych, lecz także zabaw karnawałowych. Jeśli masz ochotę na zabawę z kotylionem, nie musisz przeszukiwać sklepów internetowych. Możesz go wykonać samodzielnie!

Jak zrobić kotylion? Możesz wykonać kotylion z różnych materiałów: papieru, bibuły, a nawet materiału! Wszystko zależy od twoich chęci i pomysłowości. Nie musisz być osobą szczególnie uzdolnioną plastycznie, by przygotować kotylion. Wyjaśnimy ci, jak krok po kroku wykonać piękną ozdobę w kształcie róży na dowolną okazję. Przekonaj się, że to nic trudnego!

Jak zrobić kotylion ze wstążki? Tłumaczymy!

Jak zrobić kotylion z materiału? Dowiedz się, jak zrobić kotylion ze wstążki białej i czerwonej na święto narodowe albo kolorową ozdobę na karnawał. Najpierw musimy przygotować papier, dwie wstążki albo tasiemki w pasujących do siebie odcieniach, nożyczki, ołówek i cyrkiel oraz taśmę dwustronną.

Narysuj za pomocą cyrkla dwa koła: większe i mniejsze. Następnie w każdym z nich wytnij okręgi, różniące się między sobą o 1 do 2 centymetrów. Wycięte koła obklej dokładnie taśmą dwustronną, uważając, by nie wystawała poza obszar. Weź wstążkę w wybranym przez siebie odcieniu, przyczep jeden z końców do taśmy, a następnie starannie owijaj ją dookoła okręgu. Weź drugą wstążkę i powtórz czynność z mniejszym kółkiem.

Żeby umocować obie części, obklej mniej udaną stronę większego kółka taśmą dwustronną i przyklej do niej mniejsze. Później weź wyciętą część i obklej z obu stron taśmą. Wstążkę należy owinąć dookoła kółeczka, a przygotowany w taki sposób środek umieścić w otworze. Na koniec odetnij wstążki w dwóch kolorach, przyłóż do tylnej części kotyliona i całość podklej. Gotowe!

Jak zrobić kotylion z papieru?

Jak zrobić kotylion z papieru? Żeby wykonać kotylion z papieru, będziesz potrzebować papieru kolorowego w dwóch wybranych przez siebie kolorach, kleju – albo taśmy dwustronnej – nożyczek oraz ołówka i cyrkla. Najlepiej, jeśli wybierzesz nieco grubszy papier, ponieważ zwykłe kolorowe wycinanki mogą okazać się zbyt delikatne i łatwo mogą się podrzeć.

Tak jak w poprzednim przypadku, za pomocą cyrkla narysuj dwa okręgi, różniące się między sobą wielkością, tak by nie nakładały się na siebie. Następnie dorysuj wewnątrz otwory: powinny mieć od 1 do 2 centymetrów różnicy. Ostrożnie wytnij je z papieru, pamiętając, by nie wyrzucać środka – będzie nam jeszcze potrzebny na późniejszym etapie pracy! Kiedy już uzyskamy kółeczko z dziurką, składajmy i rozprostowujmy każdy fragment w pionie, by uzyskać tzw. efekt wachlarza.

Jeśli nie wychodzi nam składanie kółeczka, możemy wypróbować łatwiejszy sposób. Najpierw wytnijmy z kolorowego dwa poziome paski w różnych kolorach, np. białym i czerwonym. Jeden musi być cieńszy – ten, który umieścimy w środku – a jeden grubszy. Następnie złóżmy je tak, żeby zmieniły się w małe wachlarze i nałóżmy na siebie. Oba końce środkowej fujarki należy podkleić za pomocą kleju do papieru lub taśmy, by się trzymała. Na koniec przyklejmy oba końce do siebie, by stworzyć kółeczko.

Połóż kółeczko na stole, a dziurkę zaklej małym kółeczkiem w pasującym kolorze. Z tyłu przyklej pasek taśmy dwustronnej lub posmaruj klejem. Wytnij z papieru wąskie białe i czerwone paski, których końce tam przykleisz. Twój kotylion jest skończony!

Jak zrobić kotylion z papieru: drugi sposób

Istnieje także drugi sposób, w jaki możesz wykonać swój kotylion. W tym celu przygotuj papier kolorowy, linijkę i ołówek, klej albo taśmę dwustronną oraz nożyczki.

Wytnij z papieru dwa papierowe kółka, które wyraźnie różnią się wielkością. Następnie wybierz pasujący kolor i za pomocą ołówka i linijki podziel kartkę na identyczne paski. Jeśli przygotowujesz kotylion na Dzień Niepodległości, paski powinny być czerwone, a kółka – białe. Wyznacz dokładny środek białego kółka i umieść w środku kawałek taśmy dwustronnej lub posmaruj klejem do papieru.

Złóż czerwone paski na pół, ale bez zginania, bo zupełnie zepsujesz pożądany efekt. Przyklejaj je w równych odstępach, aż będą rozkładać się promieniście dookoła centrum jak promienie słońca. Wytnij małe kółko, które przykleisz pośrodku, by zamaskować ślady kleju. W ten sposób kotylion będzie wyglądał bardziej estetycznie. Jako ukoronowanie dzieła ostrożnie podklej z tyłu dwa paski w różnych kolorach, a ich zakończenia skośnie przytnij.

Jak zrobić kotylion z bibuły na Dzień Niepodległości?

Jak zrobić kotylion z bibuły? Kotylion z biało-czerwonej bibuły to popularna ozdoba, za pomocą której wyrażamy hołd dla ojczyzny w Święto Niepodległości. Dlatego warto poświęcić trochę więcej uwagi, by został wykonany starannie.

Wbrew pozorom, taki typ kotyliona może być najtrudniejszy do wykonania. Nie zniechęcaj się jednak! Wytłumaczymy ci krok po kroku, co musisz zrobić, by efekt był godny pozazdroszczenia. Żeby wykonać kotylion na święto narodowe, należy przygotować białe i czerwone kolory bibuły – karbowanej albo gładkiej, w zależności od tego, która nam się bardziej podoba – klej albo taśmę dwustronną i nożyczki.

Przygotowanie kotyliona zacznijmy od czerwonej bibuły. Musimy wyciąć kilka identycznych kwadratów o tych samych wymiarach, a następnie nałożyć je jeden na drugi. Później złożyć całość na pół i jeszcze raz, aż zostanie nam w ręku mały trójkącik. Przytnijmy go tak, by po rozłożeniu, zamiast kwadratu mieć kółeczko. Każde z nich należy podzielić na dwie równe połowy, odrobinę podkleić środek i złożyć na pół, by uzyskać efekt płatka róży.

Wytnijmy z kawałka kartonu albo grubszego papieru kółko, które z jednej strony pokryjemy w całości taśmą dwustronną albo klejem do papieru. Delikatnie przyklejajmy do niego końce naszych płatków, by stworzyć różę z bibuły. Pamiętajcie, że spód nie powinien być zza nich widoczny. Podobnie postępuj, kiedy będziesz wykonywać białą różę. Kiedy będzie gotowa, połącz oba kwiaty. Jeśli się nieco spłaszczą podczas całej operacji, możesz poprawić je za pomocą cienkiego patyczka, np. wykałaczki. Nie próbuj robić tego przy użyciu długopisu albo ołówka, bo możesz pobrudzić kotylion!

Kiedy róża będzie już gotowa, wytnij dwa cienkie paski bibuły albo papieru w kolorach białym i czerwonym. Weź taśmę dwustronną i przyklej ich końce do jednej strony, a drugą umieść dokładnie pośrodku tylnej części kotyliona. Jest gotowy!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jak zrobić kotylion
fot. pixabay.com DUOTONE_

Biało-czerwony kotylion jest szczególnie popularną ozdobą w czasie Święta Niepodległości.

jak zrobić kotylion
fot. pixabay.com Phonsay P

Gotowy kotylion powinien kształtem przypominać kształt róży.
jak zrobić kotylion
fot. pixabay.com _Alicja_

Kotylion może być wykonany z papieru, bibuły, a nawet materiału!

jak zrobić kotylion
fot. pixabay.com leszeksalomon

Kotyliony mogą być noszone nie tylko podczas uroczystości, ale także balów karnawałowych.

jak zrobić kotylion
fot. pixabay.com _Alicja_

Pamiętaj, że kolory wykorzystane do zrobienia kotyliona muszą ze sobą harmonizować.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego kot sika na łóżko? Poważne ostrzeżenie, że coś jest nie tak
  2. Ile zarabia Lewandowski? Zarobki piłkarza powalają, to setki milionów
  3. Mąż Barbary Kurdej-Szatan również związany jest z show-biznesem. Czym się zajmuje?

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.