Jaki kot dla dziecka? Jeśli nie możesz zdecydować się na kota, który będzie najodpowiedniejszym towarzyszem dla twojego malucha, warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi różnych ras. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale również osobowością. Niektóre z nich są wręcz stworzone do życia z dziećmi.

Jeżeli masz już w domu kota i spodziewasz się dziecka – nie musisz podejmować tej decyzji. Jeśli jednak chcesz dopiero sprowadzić kota do mieszkania i być pewna, że dogada się z twoim dzieckiem, mamy dla ciebie pewne wskazówki. Jest kilka ras, które wykazują się naprawdę dużą cierpliwością i czułością, lubią się bawić i dają się przytulać.

Koty, tak samo, jak ludzie mają różne charaktery i nie tylko od rasy zależy, czy będą odpowiednie dla dzieci. Są jednak pewne zestawy cech, które mogą decydować o tym, jaki kot dla dziecka będzie najodpowiedniejszy.

Jaki kot dla dziecka: cechy charakteru

Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia jest bardzo ważna i powinno się do niej podejść poważnie. Nie chcemy przecież sytuacji, w której będziemy musieli kota oddać komu innemu (!!) . Warto więc zapoznać się z cechami kotów, które będą najlepszym wyborem do mieszkania z małym dzieckiem. Zwierzę powinno być przede wszystkim towarzyskie i lubiące ludzi – nieważne czy małych, czy dużych. Kot, który lubi i ceni obecność człowieka, dobrze odnajdzie się w relacjach z dzieckiem.

Oprócz tego zwierzę powinno być łagodne, nie reagować agresywnie na próby głaskania czy przytulania, a także nie być zbyt wrażliwe na hałas i zmiany w otoczeniu. Taki kot nie tylko nie będzie się denerwował obecnością małego i często nachalnego człowieka, a wręcz może być zaciekawiony tym, co się dookoła niego dzieje. Jaki kot dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Ogólny zestaw cech mruczka, który zagwarantuje dobrą relację z dzieckiem to towarzyskość, czułość, ufność i pogodne usposobienie.

Istnieje kilka ras, które wyróżniają się na tle innych tymi właśnie cechami. Nie zdarza im się zazdrość o dziecko, wszystkich członków rodziny traktują jednakowo i obdarzają po równo uczuciem. 

Jaki kot dla dziecka? Najlepsze rasy

Brytyjski krótkowłosy

Ta rasa cechuje się łagodnym usposobieniem i wielką cierpliwością. Ze spokojem znosi wszelkie pieszczoty i zabawy, które bardzo go cieszą. Potrafi również sam sobie znaleźć zajęcie, nie zachowuje się agresywne, a kiedy znudzi mu się zabawa, po prostu zaszyje się w swoim kącie. 

Kot abisyński

Bardzo lubi ludzi i łatwo się przywiązuje. Do tego dba o to, żeby człowiek na pewno mógł odczuć jego przywiązanie, bywa więc czasem aż natrętny w okazywaniu uczuć. Lubi się bawić i wręcz uwielbia towarzystwo ludzi – nieważne, czy znanych, czy obcych. Z pewnością będzie odpowiednim towarzyszem dla dziecka – będzie bawił się z nim godzinami.

Cornish Rex

Kot tej rasy będzie idealnym kompanem dziecka. Dlaczego? Ponieważ sam jest wiecznym dzieckiem. Rozpiera go niespożyta energia, kocha się bawić, uwielbia długie gonitwy i sam zaczepia człowieka, by zwrócić na siebie uwagę. Bardzo łagodny i czuły, dobrze dogaduje się z dziećmi, ponieważ wie, że mogą się razem dobrze bawić. Do tego będzie też dobrym kotem dla alergika – tu należy jednak zasięgnąć porady specjalisty.

Maine Coon

Prawdziwy przyjaciel człowieka, bardzo rodzinny i czuły kot. Łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, jest łagodny i zrównoważony. Chętnie spędza czas z człowiekiem i docenia pieszczoty. Trzeba pamiętać jednak, że jego długie włosy wymagają czesania, czym powinni zajmować się dorośli.

Ragdoll

Nie dość, że wygląda jak pluszowa zabawka, to jeszcze jest jednym z najbardziej czułych i kochających kotów na świecie. Ukochanego człowieka nie odstępuje na krok i domaga się wiele czułości, które zresztą hojnie odwzajemnia. Jest bardzo ufny i skłonny do przyjaźni z każdym, kogo napotka. Nie boi się obcych, ale ceni sobie spokój i ciszę. Wielu porównuje go do psa, ponieważ Ragdoll podąża za swoim właścicielem jak cień i domaga się od niego wiele uwagi. Ta rasa świetnie sprawdzi się w domu z dzieckiem!

Kot birmański

Jaki kot dla dziecka, jeśli nie taki, który jest idealnie zgrany z człowiekiem? Te koty najbardziej na świecie kochają swoich właścicieli. Idealnie wyczuwają nastrój człowieka i nie dadzą ci spokoju, jeśli jest ci smutno. Będą leżeć przy tobie tak długo, aż – w ich ocenie – polepszy ci się nastrój. Zdają się kochać ludzi nad życie, nie odstępują człowieka na krok i uwielbiają zabawy do utraty sił. Idealnie sprawdzą się w dużych rodzinach, jako że bardzo cenią sobie liczne towarzystwo. Łatwo adaptuje się do otoczenia, jest bardzo cierpliwy i z anielskim spokojem znosi nawet najbardziej nachalne zachowania dziecka.

Kot amerykański krótkowłosy i europejski krótkowłosy 

Kot amerykański to dość nowa rasa i spotykana jest przede wszystkim w USA, za to europejski jest znany od wieków i powszechnie spotykany głównie w Skandynawii. Te rasy są bardzo towarzyskie i kontaktowe, kochają się bawić i słyną z pogodnego usposobienia. Dobrze dogadują się nie tylko z dziećmi, ale także z psami!

Jaki kot dla dziecka: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście powyższa lista nie kończy się na wymienionych rasach. Dziecko równie dobrze może się zakochać w zwykłym dachowcu przygarniętym ze schroniska. Do tego nauczy się, że warto pomagać nie tylko ludziom, ale i zwierzakom w potrzebie.

Warto jest wybrać się na oględziny kota razem z dzieckiem. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak nawzajem reagują na siebie – czy kot nie boi się dziecka, a dziecko kota. Dowiemy się także, czy wzięte na ręce zwierzę nie gryzie ani nie drapie. Nasze dziecko też powinno się na początku przekonać do kota, żeby później nie okazało się, że nie polubili się już na starcie.

Łatwiej na pewno będzie sprowadzić do domu z dzieckiem kota dorosłego niż kocię. W przypadku dojrzałego kota mamy już przed sobą nakreślony zestaw cech charakteru i nie musimy obawiać się niespodzianek w zachowaniu zwierzęcia.

Oprócz tego warto zadbać o to, by kot był wykastrowany bądź wysterylizowany. Mruczek jest wtedy dużo łagodniejszy, a jego zachowanie dużo bardziej przewidywalne. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jaki kot dla dziecka
unsplash.com Veronika Homchis

Dzieci chore na przykład na autyzm mogą z obecności kota bardzo skorzystać. Tak samo dzieciaki, które są nieśmiałe lub niepewne siebie na pewno docenią obecność pupila.

jaki kot dla dziecka
unsplash.com Jonas Vincent

Jest wiele ras bardziej skorych do zabawy niż inne.

jaki kot dla dziecka
pixabay.com

Niektóre zwierzęta są bardziej lub mniej rodzinne.

jaki kot dla dziecka
unsplash.com Mikhail Vasilyev

Kot nie może bać się dziecka, tak samo jak dziecko musi dobrze czuć się w towarzystwie kota.

jaki kot dla dziecka
unsplash.com

Dorastanie wraz ze zwierzakiem jest cenną lekcją odpowiedzialności i miłości. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Gdzie koty lubią być głaskane? Mapa kociego ciała
  2. Czego pies nie może jeść? Nie karm tym swojego psa
  3. Ile koty mają palców? 90% ludzi podaje ZŁĄ odpowiedź

źródła: koty.pl, mamotoja.pl

Poprzedni artykułKsiądz uderzył niemowlaka podczas chrztu. Rodzice nie pozostali obojętni na krzywdę
Następny artykułPrzyszła mama nie chce, by jej dziecko było wegetarianinem. Mięso stało się jedynym składnikiem jej diety
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.