Lelum.pl > Nowości > Jan A.P. Kaczmarek trafił do szpitala, z każdym dniem jest coraz gorzej. "Ogromny ból i cierpienie"
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 29.04.2023 13:18

Jan A.P. Kaczmarek trafił do szpitala, z każdym dniem jest coraz gorzej. "Ogromny ból i cierpienie"

Jan A.P. Kaczmarek
fot. KAPiF

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem. Jakiś czas temu do mediów napłynęły wiadomości o jego chorobie. Niestety okazuje się, że ze stanem zdrowia muzyka jest coraz gorzej. Bliscy starają się mu pomóc, jak tylko mogą.

Artysta stworzył muzykę do przeszło 70 polskich filmów i spektakli teatralnych. Dziś Jan A.P. Kaczmarek obchodzi swoje 70. urodziny. Mężczyzna na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim.

Jan A.P. Kaczmarek jest ciężko chory

Wszystko zaczęło się na początku bieżącego roku. Jan A.P. Kaczmarek zmaga się z MSA. Jest to zanik wieloukładowy. Ostatnio trafił do szpitala.

- Po przebytym zapaleniu płuc jego stan jest trudny. Znajduje się pod opieką lekarzy, wspiera go też najbliższa rodzina - powiedział serwisowi “Plejada” Tomasz Kopeć, który jest prezesem Polskiej Fundacji Muzycznej.

Mężczyzna odwiedził niedawno kompozytora w placówce medycznej.
 

Koszmar na pogrzebie. Zajrzała do trumny i zaczęło się. Zdarzenie nie do wytłumaczenia

Jan A.P. Kaczmarek przebywa w szpitalu

Kopeć podkreśla, że z choroby, którą jest MSA “nie da się wyjść”. Janowi A.P. Kaczmarkowi pomaga też oddychać specjalna maszyna.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Z każdym dniem stan pana Jana się pogarsza. Nie wiemy, co będzie jutro czy pojutrze, bo z tej choroby się nie wychodzi. Wiąże się ona z ogromnym bólem i cierpieniem, który towarzyszy zanikowi mięśni (…) Ciało przestaje być władne, samodzielne i wymaga podłączenia różnego rodzaju urządzeń - mówi Tomasz Kopeć.

Samo mówienie jest wymagające. Kompozytor korzysta również z aż trzech rodzajów wózków.
 

Trwają zbiórki na leczenie Jana A.P. Kaczmarka

Córka Jana A.P. Kaczmarka uruchomiła zbiórkę na leczenie swojego taty. Z informacji na stronie wynika, że udało jej się jednak zebrać 100% kwoty, która była celem. Trwa jednak druga zrzutka zorganizowana przez Polską Fundację Medyczną. Znajduje się ona tutaj.

To jednak nie wszystko. Aby pomóc artyście, zorganizowanych zostanie także kilka wydarzeń. W przyszłym tygodniu w kinie “Kijów będzie miał miejsce pokaz filmu pt. ”Całkowite zaćmienie" w reżyserii Agnieszki Holland. Jan A.P. Kaczmarek skomponował do niego muzykę. W czasie trwania filmu będzie prowadzona zbiórka na leczenie artysty.

Jan A.P. Kaczmarek
fot. KAPiF

Źródło: rozrywka.radiozet.pl