Jan Paweł II jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski i świata. Papież słynął nie tylko ze swojej działalności religijnej, lecz także pogody ducha oraz poczucia humoru. Jak zapamiętali go ludzie, którzy mieli okazję spotkać świętego osobiście? Małżeństwo wspomina papieża w 14. rocznicę jego śmierci. Prawie spóźnił się na ich ślub!

Do dziś jest autorytetem dla ludzi na całym świecie. Jego nauczanie i postawa stały się wzorem postępowania wśród osób wierzących. Jednak Jan Paweł II był nie tylko budzącym szacunek przywódcą religijnym, lecz także lojalnym przyjacielem. Jak wspominają papieża osoby, które poznały go jeszcze, kiedy był Karolem Wojtyłą? Oto wzruszające świadectwo pewnego małżeństwa z okazji 14. rocznicy śmierci. Nie uwierzycie, co ich spotkało!

Jan Paweł II: 14. rocznica śmierci papieża. Jak wspominają go bliscy?

Ta historia wydarzyła się w czasach, kiedy Jan Paweł II był jeszcze arcybiskupem Karolem Wojtyłą. Maria Braun i Jerzy Gałkowski planowali ślub i nie mieli wątpliwości, kogo pragną poprosić o udzielenie im sakramentu. Oboje znali przyszłego papieża już od dawna. 

Zarówno Maria, jak i Jerzy należeli do grupy Święta Lipka. Jej członkami zostawali studenci filozofii, a wykładowcą – właśnie Karol Wojtyła. Co najciekawsze, zarówno członkowie Świętej…, jak i podopieczni przyszłego papieża z grupy duszpasterskiej, nazywali go „Wujem”. W ten sposób starali się zmylić władze, którym nie w smak było zrzeszanie się w imię religii. Jerzy Gałkowski stał się na tyle bliską osobą dla przyszłego papieża, że ten zaproponował mu funkcję swojego asystenta, a nawet upoważnił do odbierania pensji. 

Czy Jan Paweł II spóźnił się na ślub przyjaciół?

Maria i Jerzy uznali, że to Jan Paweł II powinien udzielić im ślubu. Niestety dla nich, zaledwie trzy miesiące wcześniej Karol Wojtyła zyskał godność arcybiskupa. Co za tym idzie – miał o wiele więcej zajęć niż do tej pory. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Najpierw okazało się, że przyszły papież ma czas tylko 26 lipca o siódmej trzydzieści rano. Chociaż wczesna pora nie była zbyt komfortowa dla młodej pary oraz gości, zgodzili się na poranną ceremonię. Ślub odbył się w kościele nieopodal Kielc. Wszyscy zjawili się na czas – zabrakło tylko samego Wojtyły! Jednak spóźnienie nie dziwiło narzeczonych, ponieważ zdążyli się przyzwyczaić, że duchowny ma na głowie setki spraw. 

Wszystko przebiegło bez zakłóceń. Chociaż świeżo upieczeni małżonkowie spodziewali się, że Karol Wojtyła będzie chciał szybko wrócić do stolicy kraju, on sam wyszedł z inicjatywą, że weźmie udział w weselu. Podczas przyjęcia chętnie rozmawiał z dorosłymi i bawił z dziećmi – po jednego z malców nawet wszedł pod stół!  

Rodzina Gałkowskich i Jan Paweł II pozostawali w stałym kontakcie. To nie uległo zmianie nawet wówczas, gdy został papieżem. Kiedy para świętowała 25. rocznicę ślubu, zaprosił ich do Watykanu. Nie zapomniał o bliskich, nawet gdy stał się głową kościoła. Dziś obchodzimy 14. rocznicę jego śmierci

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jan paweł ii
fot. instagram.com @bog.wie.lepiej

Jan Paweł II słynął z poczucia humoru i dystansu do siebie. 

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.