Janusz Gajos obchodzi dzisiaj swoje 81. urodziny. To niezwykle szacowny wiek, aktor ma za sobą kawałek życia. Czego życzylibyście mu w tym wyjątkowym i wspaniałym dla niego dniu? Z pewnością dalszych sukcesów w karierze, spokoju w życiu, zdrowia oraz połamania nóg na scenie.

Janusz Gajos świętuje dzisiaj swoją 81. wiosnę życia. Życzenia spływają z całej Polski, każdy chce powiedzieć kilka ciepłych słów temu wspaniałemu artyście. A wy? Czego mu życzycie w tym szczególnym dla niego dniu?

Kim jest Janusz Gajos?

Janusz Gajos jest polskim aktorem teatralnym i filmowym, a do tego pedagogiem, fotografem oraz profesorem sztuk teatralnych i doktor honoris causa łódzkiej szkoły filmowej. Urodził się 23 września 1939 roku Dąbrowie Górniczej. Według wielu jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.

Jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień, m.in. sześciokrotnym laureatem prestiżowej filmowej nagrody „Orły” oraz nagród przyznawanych przez jury festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kołobrzeski Festiwal Kina Gatunkowego w 2013 roku przyznał mu nagrodę Ikony Polskiego Kina. Na 40. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni uhonorowany Diamentowymi Lwami – nagrodą dla najlepszego aktora czterdziestolecia.

Role Janusza Gajosa

Debiutował jako adept w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Po skończonych studiach na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi został zaangażowany do Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Po pięciu latach pracy w tym miejscu postanowił przenieś się do Warszawy, gdzie pracował w wielu stołecznych teatrach, m.in. w Kwadracie, w Teatrze Komedia, Polskim, Dramatycznym czy Powszechnym. Od 2003 roku można go zobaczyć w Teatrze Narodowym.

Tuż po studiach zagrał główną rolę w jednym z najpopularniejszych polskich seriali Czterej pancerni i pies. Zagrał w wielu produkcjach, ostatnio mogliśmy go podziwiać w roli Nowickiego w filmie Solid Gold z 2019 roku. Inne jego znane role to: Arcybiskup Mordowicz w Klerze (2018), Bazyli Miotke w Kamerdynerze (2018) czy prokurator Janusz Koprowicz w Body/Ciało (2015).

Czego życzycie mu w tym wspaniałym dla niego dniu?

Źródła: wikipedia.org, filmweb.pl, encyklopediateatru.pl

Poprzedni artykułŁamliwe paznokcie – domowe metody na ich wzmocnienie
Następny artykułDlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne przez cały rok?
Natalia Andrejuk - redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Doprowadziła ją tutaj chęć rozwoju i ciągłej nauki. Interesuje się literaturą, polityką oraz twórczością Taco Hemingwaya. W wolnym czasie- wielka fanka gier komputerowych, szczególne tych online.