W styczniu br. TVP miała wyemitować film o katastrofie smoleńskiej reżyserii Ewy Stankiewicz pt. Stan zagrożenia. Z uwagi na nieprzewidziane okoliczności została wstrzymana. Na Jacka Kurskiego miał wpłynąć Jarosław Kaczyński, któremu produkcja miała nie odpowiadać. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze i państwówka wkrótce pokaże produkcję reżyserki.

Niedługo po zaplanowanej pierwszej emisji filmu TVP wydało komunikat, że za taką decyzją stały obiektywne przyczyny prawne. Zapowiedziano także, że nie została ona całkowicie odwołana, a jedynie przesunięta, o czym miał zadecydować m.in. Jarosław Kaczyński. Będzie można obejrzeć go w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Jarosław Kaczyński zablokował emisję filmu Ewy Stankiewicz?

Film Ewy Stankiewicz pt. Stan zagrożenia, jest dokumentem podsumowującym śmierć Polskiego prezydenta i jego małżonki pod Smoleńskiem. O braku zaplanowanej emisji projektu reżyserki wypowiedziała się w mediach społecznościowych sama zainteresowana.

Przegrała wolność słowa – zwyciężyły naciski polityczne i brak woli. Otrzymałam lawinę wiadomości z wyrażeniem rozgoryczenia, oburzenia i dojmującego smutku z powodu działań TVP. Bardzo mi przykro, że zostaliście Państwo na to narażeni – napisała na Twitterze Ewa Stankiewicz.

Pojawiły się wówczas głosy, że to Jarosław Kaczyński miał wpłynąć na decyzję włodarzy Telewizji Polskiej o niepuszczaniu produkcji Ewy Stankiewicz. Jednak, jak podała Gazeta Wyborcza film nie spodobał się przede wszystkim Antoniemu Macierewiczowi. Minister Obrony Narodowej zdementował te plotki:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Podkomisja ani jej przewodniczący Antoni Macierewicz nigdy nie występowali przeciwko emisji filmu Ewy Stankiewicz [Stan zagrożenia – red.] w TVP, ani innym medium – czytamy w oficjalnym komunikacji MON.

Kiedy odbędzie się premiera filmu Ewy Stankiewicz?

Premiera filmu Ewy Stankiewicz pt. Stan zagrożenia odbędzie się w 11. rocznicę katastrofy Smoleńskiej, 10 kwietnia o godzinie 20:35 na antenie TVP1. Reżyserka zapewnia, że film jest owocem długiej i dokładnej pracy:

Mój film dokumentalny, do którego materiały gromadziłam przez 10 lat, podsumowujący wiedzę o śmierci polskiego Prezydenta na terenie Rosji, z podaniem źródeł informacji, bardzo poważnych – napisała w styczniu na Twitterze Ewa Stankiewicz.

Na tym nie koniec wspomnień o jednej z największych katastrof w historii Polski. Zaraz po emisji Stanu zagrożenia Telewizja Polska po raz kolejny puści popularny już film pt. Smoleńsk wyreżyserowany przez Antoniego Krauzego.

W filmie możemy podziwiać takich aktorów jak: Beata Fido, Dominika Figurska-Chorosińska, Redbad Klynstra-Komarnicki, a także Lecha Łotockiego i Ewą Dałkowską, którzy wcielają się w postacie tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

Zobacz wideo:

Film Ewy Stankiewicz pt. Stan zagrożenia zostanie wyemitowany w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godzinie 20:35 na TVP1.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: twitter.com, MON

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl