Mała kieszonka w spodniach wzbudza wiele wątpliwości. Na jaki mały przedmiot została stworzona? Dlaczego każda para jeansów ma tę kieszonkę, mimo że w zasadzie jej się nie używa? Okazuje się, że jest to pozostałość po dawnym zastosowaniu. Bowiem prekursorzy jeansów chowali do tej drobnej kieszeni… zegarek. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego jeansy mają małą, dodatkową kieszonkę
  • Czy dziś używamy kieszonki
  • Jaka jest historia jeansów

Mała kieszeń w spodniach miała kiedyś bardzo ważne przeznaczenie. Dziś zegarki nosimy na bransoletach, które zakładamy na nadgarstki. Kiedyś drobne tarcze zegarka noszono na łańcuszku i wkładano do kieszeni kamizelki, kurtki bądź spodni. Dlaczego więc wciąż szyje się spodnie według tego wzoru, skoro czasy się zmieniły i w zasadzie dodatkowej kieszonki nie potrzebujemy?

Mała kieszonka w jeansach została wymyślona w XIX wieku

Warto przypomnieć sobie genezę jeansów. Wszystko zaczęło się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. W poszczególnych częściach kraju trwała gorączka złota. Poszukiwacze przeszukiwali kolejne tereny, zazwyczaj w ciepłym, suchym i pustynnym klimacie prerii.

Potrzebowali odzieży, która będzie wytrzymała, odporna na przetarcia i eksploatację. To właśnie wówczas bardzo młody biznesmen Levi Strauss postanowił produkować materiał o takich właściwościach. Strauss był Niemcem, który wyemigrował do Nowego Jorku i w tym mieście założył swoją fabrykę. 

Po wielu próbach Strauss w końcu trafił na jeans. Razem ze swoim wspólnikiem Jacobem Davisem w 1987 roku opatentowali spodnie wykonane z jeansu. Mieli doskonały plan, by obszyć newralgiczne miejsca dodatkowymi szwami, co jeszcze bardziej wzmacniało materiał. 

Na początku jeansy miały dwie kieszenie z przodu i jedną z tyłu. Później dopiero dodano kolejną do tyłu i małą znajdującą się w we wnętrzu jednej z kieszeni, która miała służyć do przechowywania zegarka. 

Jeansy a kowboje

Materiał zyskiwał na coraz większej popularności. Jeansy stały się symbolem amerykańskich westernów. Po raz pierwszy na dużym ekranie wykorzystano te spodnie do kowbojskiego kostiumu w latach 30. XX wieku w Hollywood.

Wystarczył tylko ten zabieg, by wszyscy mężczyźni chcieli mieć takie same spodnie jak bohaterzy ich ulubionych filmów. Na początku były to spodnie typowo męskie, ale jeszcze w latach 30. rozpoczęto produkcję krojów damskich.  Aż trudno uwierzyć, że pierwotnie przeznaczone dla robotników spodnie, będą elementem obowiązkowym w szafie każdego z nas. 

Od tego czasu jeansy cieszyły się coraz większą popularnością. Wszystko przez kolejne zastosowanie materiału w filmach i serialach. W jeansach występowali nie tylko kowboje, ale także członkowie gangów.

To wystarczyło, by jeansy na lata stały się symbolem buntu. Nic więc dziwnego, że z chęcią ten materiał przyjęli rockmani, dzieci-kwiaty czy inne subkultury. Liczne modyfikacje sprawiły, że dziś jeansy mają przeróżne kształty i długości.

Jednak każde nadal mają małą kieszonkę na zegarek, tak bowiem wyglądały pierwsze prawdziwe jeansy i do tej pory nie zrezygnowano z tego rozwiązania.

Zobacz zdjęcie:

jeansy
fot. pexels.com/Anne Nygård

Mała kieszonka ma swoje zastosowanie. Niegdyś chowano w niej zegarek.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułHigiena to podstawa… pięknego makijażu!
Następny artykułDruzgocąca wiadomość, nie żyje kultowy aktor. Zmagał się z powikłaniami po COVID-19
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl